Podwieszany sufit - wady i zalety

Podwieszany sufit - wady i zalety

Systemy sufitów to termin, który dla przeciętnego Kowalskiego może niewiele mówić. W dużym skrócie chodzi jednak o sufity podwieszane. W tym tekście przyjrzymy się temu rozwiązaniu i omówimy jego wady oraz zalety. <

Sufit podwieszany – czym jest?

Zanim przejdziemy do wymienienia wad i zalet omawianego rozwiązania warto napisać kilka zdań wyjaśnienia. Czym zatem są sufity podwieszane? Otóż, mowa o konstrukcjach wykonanych z wykorzystaniem płyt kartonowo-gipsowych, które są przymocowane do aluminiowych stelaży. Sufity podwieszane są obecnie bardzo popularne i stanowią alternatywę dla klasycznego stropu wykańczanego tynkiem lub farbą. 
Sufity podwieszane w większości przypadków składają się z płyty gipsowo-kartonowej, płyty gipsowo-włóknowej, listew drewnianych lub stalowych oraz tworzyć PCV. Oczywiście to, na jaki system się zdecydujesz, będzie miało ogromny wpływ na trwałość oraz odporność danego sufitu. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić dostępne możliwości i wybrać jedną na podstawie własnych oczekiwań i preferencji.

Jakie są systemy sufitów?

Jak już wspominaliśmy w poprzednim akapicie tego tekstu, systemy sufitów mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, co wpływa na wiele ich aspektów. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po najpopularniejszych systemach. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz różnice i dokonasz świadomej decyzji.

Sufity kasetowe
Ten typ systemu sufitowego, jak sama nazwa wskazuje, składa się z kaset, które układa się na podwieszonej oraz specjalnie wypoziomowanej konstrukcji z profili metalowych. Profile do sufitu podwieszanego występują w różnych długościach a w razie potrzeby może je przyciąć. W większości przypadków kasetony nie są zbyt duże. Najczęściej wybierane są takie w rozmiarze 60x60 cm. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim łatwość montażu.

Podwieszany sufit - wady i zalety

Sufity panelowe
Jeśli chodzi o montaż, to również w tym przypadku cała procedura jest niezbyt skomplikowana. Panele w większości przypadków są wykonane z różnego rodzaju materiałów takich jak: PCV, metal lub materiały drewnopodobne. Ważnym atutem sufitów panelowych jest fakt, że panele są dostępne w wielu rozmiarach oraz wariantach kolorystycznych.

Sufity pływające
Nazywają się tak, ponieważ w określonych warunkach sprawiają wrażenie, jakby pływały lub latały bez oparcia na stelażu. Tego typu złudzenie optyczne spowodowane jest tym, że poszczególne elementy tego systemu są montowane na specjalistycznych linkach, które mocuje się do stropu lub bezpośrednio do ścian. Należy zwrócić uwagę, że pomimo pozornego skomplikowania, montaż jest stosunkowo łatwy.

Sufity napinane
Rozwiązanie, które wykonuje się z zastosowaniem płacht z elastycznych folii lub napinaczy. Płachty można kupić w różnorodnych rozmiarach oraz kolorach, co wpływa dodatkowo na możliwości aranżacyjne tego systemu sufitowego. Do montażu potrzebna jest profesjonalna i doświadczona ekipa.

Czy wiesz, że?
Sufity napinane są wykonywane przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, gdzie potrzebne są rozległe sufity i nikt nie ma czasu na układanie paneli. Stąd sufity napinane najczęściej pojawiają się w firmach lub bardzo dużych domach.

Sufity podwieszane – zalety

Jeśli chodzi o zalety wykonania sufitów podwieszanych, to z całą pewnością należy zwrócić uwagę na stosunkowo prostą możliwość zakamuflowania wszelkiego rodzaju nierówności oraz niedoskonałości znajdujących się na oryginalnym suficie. Dzięki uzyskanej przestrzeni pomiędzy sufitem pierwotnym a podwieszanym można poprowadzić nową instalację taką jak np. klimatyzacja, czy ogrzewanie. Systemy sufitów podwieszanych to również niepowtarzalny wygląd, który nawiązuje na nowoczesnego stylu i wprowadza do pomieszczenia wiele elegancji. Jeśli do sufitu podwieszanego wybierzesz również estetyczne i rozsądnie rozmieszczone punkty świetlne, to uzyskasz naprawdę przyzwoitą aranżację, która z pewnością pozytywnie wpłynie na całą przestrzeń.<

Systemy podwieszane – wady

Podwieszany sufit - wady i zalety

Sufity podwieszane, jak wszystko, nie są również pozbawione wad. Za najważniejszą należy uznać to, że nie można ich zamontować wszędzie. Wynika to z faktu, że elementy konstrukcyjne takiego systemu często są podatne na pochłanianie wilgoci. Oznacza to, że pomieszczenia takie jak kuchnie lub łazienki nie zawsze są najlepszymi lokalizacjami. Nie oznacza to jednak, że kategorycznie nie powinieneś montować sufitów podwieszanych właśnie w tego typu przestrzeniach. Musisz po prostu sprawdzić dokładnie, czy wybrane przez Ciebie rozwiązanie nadaje się do pomieszczeń z podwyższonym poziomem wilgoci. Problemem mogą być również stare domy. Systemy sufitowe stanowią obciążenie dla stropu, co w wiekowych nieruchomościach bywa przyczyną kłopotów. Przed montażem dobrze więc byłoby, gdybyś zasięgnął porady specjalisty i dowiedział się, czy sufit podwieszany jest możliwy do wykonania w warunkach, jakimi dysponujesz.