Jaki pas narzędziowy wybrać? Rodzaje i funkcje
Osoby, które na co dzień regularnie korzystają z narzędzi, ułatwią sobie pracę, stosując pas monterski. Zapewnia on wygodny dostęp do niezbędnych przyrządów bez konieczności ciągłego sięgania do skrzynki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i jaki pas narzędziowy wybrać, jeśli jesteś elektrykiem lub budowlańcem? Podpowiadamy!
Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie są zalety użytkowania pasów na narzędzia,
- jak zbudowane są pasy monterskie,
- jaki zasobnik wybrać w zależności od wykonywanej pracy,
- na jakie dodatkowe akcesoria warto zwrócić uwagę.
Zalety pasów narzędziowych
Organizery zamontowane na pasie stanowią udogodnienie dla przedstawicieli wielu zawodów. Ich niepodważalną zaletą jest fakt, że pozwalają na przechowywanie najpotrzebniejszych narzędzi i akcesoriów przy sobie, ale bez potrzeby trzymania ich w dłoni. To z kolei umożliwia swobodną pracę w różnych warunkach, np. na wysokości lub na dużym otwartym terenie.
Mając zamontowany pas, nie musisz poświęcać czasu ani uwagi na poszukiwanie potrzebnych rzeczy w skrzynce narzędziowej – nie ma konieczności, by schodzić w tym celu z drabiny, z drzewa czy remontowanego dachu. Pas doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie brakuje wygodnego miejsca do rozłożenia sprzętu oraz wtedy, gdy wykonujesz pracę na większym terenie i często się przemieszczasz.
Budowa pasa narzędziowego
Sam zasobnik na narzędzia przypomina wyglądem klasyczny pasek do spodni, choć różni się od niego estetyką. Jeśli zaopatrzysz się wyłącznie w niego, będziesz musiał samodzielnie dokupić dodatkowe elementy, np. kaburę. Często jednak pasy narzędziowe sprzedawane są jako funkcjonalna całość – jedną część stanowi pas, który użytkownik mocuje w talii (na wygodny zatrzask lub klamrę z bolcem), a drugą przytwierdzona do pasa kieszeń. Wiele modeli takich organizerów jest bardziej rozbudowanych i wyposażonych np. w drugą kieszeń, kabury lub zaczepy, które mogą być na stałe połączone z pasem, bez możliwości modyfikacji.
Poszczególne produkty z tej kategorii różnią się również pod względem materiałów zastosowanych do ich produkcji. Najczęściej spotkasz się z modelami z tworzywa sztucznego, w tym z poliestru oraz nylonu balistycznego, a także z pasami skórzanymi. Naturalna skóra zapewnia im wysoką odporność na uszkodzenia, co przekłada się na ich długą żywotność. Jeśli zależy Ci na wytrzymałości pasa, warto zwrócić uwagę na obecność wzmocnionych szwów i nitów.
Ciekawostka
Ciekawym rozwiązaniem są magnetyczne pasy narzędziowe na nadgarstek. Mają formę zapinanych na rzep opasek wyposażonych w niewielkie przegrody i magnesy. Stanowią duże udogodnienie podczas pracy, pozwalając na wygodne noszenie przy sobie metalowych gwoździ, wkrętów, bitów, śrubek czy nakładek.
Jaki pas monterski wybrać?
Wybierając zasobnik dla siebie, weź pod uwagę przede wszystkim rodzaj narzędzi, które będziesz w nim przechowywał. Inny model pasa będzie dobry dla elektryka, a inny dla dekarza czy ogrodnika.
Pas narzędziowy dla elektryka
Elektrycy i elektromonterzy korzystają na co dzień z szeregu niewielkich narzędzi – wkrętaków, próbników, taśm, szczypiec itp. Pas powinien być więc wyposażony w kieszenie z licznymi drobnymi przegródkami, gdzie zmieszczą się wszystkie drobiazgi i akcesoria.
Pas narzędziowy dla dekarza
W tym wypadku pas na narzędzia budowlane powinien być solidnie wykonany i obejmować specjalną kieszeń na wiertarko-wkrętarkę i uchwyt na młotek. Kieszeń z mniejszymi przegrodami będzie odpowiednia na małe narzędzia ręczne, wkręty, gwoździe itp.
Pas narzędziowy dla ogrodnika
Typowe pasy ogrodnicze różnią się wyglądem od modeli dla monterów czy budowlańców. Przypominają niewielkie fartuchy z przegrodami na małe narzędzia i akcesoria. W kieszeniach można schować np. saszetki z nasionami czy rękawice, a także ręczną łopatkę, motykę lub pazurki. W praktyce jednak zwykły pas narzędziowy z kieszeniami także sprawdzi się w ogrodzie.
Pas narzędziowy dla pilarza
Pas dla drwala jest nieodzownym elementem wyposażenia. Aby był funkcjonalny, powinien zawierać schowki na kliny, klucze, taśmę mierniczą, pilniki czy farbę do znakowania drzew. Istotna jest także kaburę na apteczkę oraz elementy odblaskowe, zwiększające bezpieczeństwo podczas pracy w terenie.
Dodatkowe akcesoria do pasów narzędziowych
Pas dla montera może być wyposażony w dodatkowe funkcje i akcesoria. Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość jego regulacji w obwodzie, by wygodnie dopasować produkt do swojego ciała. Zwróć też uwagę, czy dany model będzie dla Ciebie wygodny w użytkowaniu i przystosowany dla osób lewo- i praworęcznych.
Doskonałym rozwiązaniem jest ponadto pas narzędziowy z szelkami, który sprawdzi się przede wszystkim w przypadku budowlańców. Szelki odciążają kręgosłup i zapewniają większą wygodę pracy szczególnie wtedy, gdy pas obciążony jest ciężkimi narzędziami. Dzięki nim ciężar rozkłada się równomiernie.
Pamiętaj, że nawet jeśli posiadany przez Ciebie pas nie jest w pełni funkcjonalny, w wielu wypadkach możesz samodzielnie go doposażyć. Do wyboru masz różnego rodzaju kieszenie, sakwy oraz kabury ze szlufkami, które łatwo zamontujesz do pasa, zwiększając jego funkcjonalność. Szeroki wybór akcesoriów sprawia, że Twój zasobnik łatwo zamienisz w pas narzędziowy na wkrętarkę, uzupełnisz o kaburę na sekator lub telefon albo o praktyczne pętle. Dostępne kieszenie są różnych rozmiarów i zawierają różną liczbę oraz rodzaj przegródek, mogą być też otwarte lub zamykane.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki pas monterski będzie najlepszy. Wiele tego typu produktów łatwo poddaje się modyfikacji, więc możesz wyposażyć je w dowolne potrzebne Ci kieszenie i uchwyty, a także swobodnie je wymieniać w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Czyni to z pasów narzędziowych praktyczne akcesoria przydatne zarówno majsterkowiczom, jak i zawodowcom.
Validate your login