Jaką wybrać pacę do gładzi na mokro?
Gładź na mokro stanowi praktyczną alternatywę dla tradycyjnego szlifowania. Aby jednak wykonać ją prawidłowo, potrzebny jest odpowiedni sprzęt, w tym szczególnie paca do gładzi na mokro. Czym charakteryzuje się tego typu produkt i jak go wybrać? Przeczytaj!
Z tego wpisu dowiesz się:
- na czym polega szlifowanie gładzi na mokro,
- jakie są rodzaje pac do szlifowania gładzi,
- jaka paca do gładzi na mokro będzie najlepsza.
Na czym polega szlifowanie gładzi bezpyłowej?
Idealnie gładkie ściany pozbawione defektów to marzenie osób remontujących i urządzających wnętrza. Tradycyjnym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest szlifowanie ścian, które jednak wiąże się z dużą ilością pyłu i wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu do odciągania go (m.in. paca do szlifowania gładzi z odsysaniem). Inną metodą pozwalającą uzyskać ten sam rezultat, ale pozbawioną wad klasycznego szlifowania, jest gładź na mokro, zwana także gładzią bezpyłową.
Zastosowanie gładzi bezpyłowej jest techniką znacznie ograniczającą nieporządek, choć jej aplikacja wymaga wprawy. Aby wygładzić ściany na mokro, potrzebna jest w pierwszej kolejności odpowiednia gładź szpachlowa. Należy przygotować też niezbędne narzędzia murarskie, wśród których znajduje się m.in. paca do zacierania gładzi na mokro.
Proces wykonywania gładzi bezpyłowej wygląda niemal tak samo jak w przypadku gładzi tradycyjnych, a różnica pojawia się na końcowym etapie – zamiast szlifować wyschnięte ściany, gładź bezpyłową po lekkim wyschnięciu zrasza się wodą, a następnie wygładza pacą ze stali nierdzewnej. Inna metoda zakłada pełne wyschnięcie gładzi i dopiero następnie zroszenie wodą, wyrównanie pacą z gąbką do gładzi na mokro, a na końcu użycie pacy stalowej. W obu wypadkach wykończona powierzchnia nadaje się już do malowania lub tapetowania.
Pace do szlifowania na mokro – rodzaje
Jak już wyżej wspomnieliśmy, do wykonania gładzi bezpyłowej potrzebne są najczęściej 2 rodzaje pac tynkarskich. To charakterystyczna paca z gąbką do zbierania i wyrównywania nadmiaru masy oraz paca ze stali nierdzewnej służąca do wygładzania.
Paca z gąbką do pracy a mokro
Tego typu produkt składa się z wyprofilowanego uchwytu oraz części roboczej wykonanej z gąbki. Rękojeść powstaje najczęściej z tworzywa sztucznego, natomiast sama gąbka może być kauczukowa (z durenem) bądź poliuretanowa. Cechami takiego podkładu są przede wszystkim duża chłonność oraz wytrzymałość.
Warto wspomnieć, że różne pace do szlifowania gładzi bezpyłowej mają odmienne właściwości. W niektórych gąbka jest miękka, a w innych twardsza i sprężysta, a różnice znajdują odzwierciedlenie m.in. w kolorze warstwy roboczej. Ponadto grubość gąbki wynosi przeciętnie 18-20 mm, a w niektórych modelach – 30 mm.
Profesjonalna paca z do gładzi z gąbki może mieć także różne wymiary i kształty. Najczęściej spotykane są packi prostokątne o wymiarach np. 250 x 130 mm i 280 x 140 mm. Do wyboru są także pace z gąbką w kształcie trójkąta, np. o przekroju 50 x 50 x 70 mm, przeznaczone do zacierania miejsc trudno dostępnych.
Paca ze stali nierdzewnej
Paca do szlifowania gładzi wykonana ze stali nierdzewnej lub aluminium służy do ostatecznego wygładzania podłoża. Ten rodzaj narzędzi także wyposażony jest w poręczny uchwyt, najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego. Podobnie jak model z gąbką dostępna jest w różnych wymiarach, np. 270 x 130 mm, 405 x 130 mm. Może różnić się także grubością ostrza, osiągającą przykładowo 0,3, 0,5 lub 0,7 mm.
Uwaga!
Wybierając stalową pacę do gładzi na mokro, zwróć uwagę na jej ostrze – powinno być proste i gładkie. Narzędzia wykończone zębami przeznaczone są natomiast do aplikacji różnego rodzaju mas lub rozprowadzania kleju.
Paca do gładzi na mokro – którą wybrać?
Wybór właściwych narzędzi murarskich spośród wielu dostępnych modeli powinien być podyktowanymi indywidualnymi preferencjami oraz jakością sprzętu. Do wykonania gładzi na mokro z pewnością przyda się zarówno paca z gąbką, jak i narzędzie ze stalowym gładkim ostrzem. Przy zakupie należy zwrócić uwagę m.in. na:
- grubość części roboczej – grubsza gąbka jest bardziej odporna na ścieranie, a grubsze ostrze stalowe mniej podatne na obciążenia;
- rodzaj uchwytu – może być płaski, ale także wyprofilowany i wyposażony we wgłębienia na palce. W każdym wypadku powinien odciążać dłoń i zapewnić wygodę w czasie długiej pracy;
- wymiary i waga pacy – długa i szeroka paca do zacierania gładzi będzie dobrym wyborem dla profesjonalistów obrabiających duże powierzenie. Mniejsze modele okażą się wystarczające na prywatny użytek, np. podczas remontu. Im lżejsze narzędzie, tym mniej męcząca będzie praca;
- łatwość czyszczenia – wszelkie pozostałości materiałów budowlanych powinny być łatwe do usunięcia z ostrza, a gąbka – wygodna w odciskaniu z nadmiaru wody;
- jakość połączenia części roboczej z uchwytem – gąbka łączona jest z tworzywem najczęściej za pomocą kleju, natomiast w przypadku pac stalowych połączenie może mieć także formę aluminiowej stopki;
wielofunkcyjność gąbki – paca do gładzi z gąbką może mieć także inne zastosowania, np. czyszczenie szkliwionych płytek po fugowaniu czy wykonywanie tynków szlachetnych.
Paca do gładzi jest niezbędna podczas wykańczania ścian i sufitów. Warto zaopatrzyć się zarówno w model z gąbką, jak i w pacę stalową, bez względu na to, czy planujesz remont mieszkania, czy pracujesz w branży remontowo-budowlanej.
Validate your login