Jak działa dalmierz laserowy?
Dalmierz laserowy kojarzy się przede wszystkim z podstawowym wyposażeniem każdego geodety wykonującego pomiary w terenie. Warto jednak pamiętać, że ten niewielki sprzęt okaże się też nieocenioną pomocą dla majsterkowicza, który samodzielnie remontuje dom lub wykonuje w nim drobne prace naprawczo-wykończeniowe. Zobacz, jak działa laserowy dalmierz i kiedy warto z niego skorzystać.
Z tego wpisu dowiesz się:
- co to jest dalmierz laserowy,
- jak działa dalmierz laserowy,
- jakie zalety ma dalmierz laserowy,
- jaki dalmierz laserowy wybrać dla domowego majsterkowicza,
- jak mierzyć profesjonalnym dalmierzem laserowym.
Co to jest dalmierz laserowy?
Dalmierzem laserowym jest urządzenie pomiarowe, które wykorzystuje wiązkę laserową do tego, by precyzyjnie wyznaczyć odległość na wskazanym odcinku. Stanowi zatem korzystną alternatywę dla ręcznych akcesoriów pomiarowych, które nie zapewniają aż takiej precyzji i zakładają ryzyko powstania błędu ludzkiego.
Jak działa dalmierz laserowy?
Zasada działania dalmierza laserowego opiera się na triangulacji. Jak sugeruje sama nazwa, po wciśnięciu odpowiedniego przycisku urządzenie wysyła sygnał laserowy w precyzyjnie wskazanym kierunku. Gdy światło dociera do celu, odbija się od niego i pokonuje tę samą trasę w odwrotnym kierunku, trafiając ostatecznie do układu optyczno-elektronicznego dalmierza. Następnie sprzęt analizuje, w jakim tempie wiązka lasera pokonała dany dystans i na tej podstawie wskazuje konkretną odległość.
Choć może się to wydawać skomplikowane, w rzeczywistości cały proces jest dość prosty i odbywa się w mgnieniu oka. W przypadku podstawowych modeli nie musisz nawet dysponować specjalistyczną wiedzą, gdyż Twoja rola sprowadza się do nakierowania lasera, wciśnięcia przycisku rozpoczynającego pomiar i odczytania wyniku na ekranie.
Z dalmierza laserowego możesz korzystać nie tylko na zewnątrz. Doskonale sprawdza się również we wnętrzach i zamkniętych przestrzeniach. Jeśli zależy Ci na orientacyjnym pomiarze, możesz używać go z ręki. Dla uzyskania jak największej precyzji zaleca się jednak rozpoczęcie pracy od rozstawienia stelaża i wypoziomowania na nim dalmierza. Niektóre modele są samopoziomujące.
Jakie zalety ma dalmierz laserowy?
Jak wspomnieliśmy już na wstępie, dalmierz laserowy wykazuje ponadprzeciętną precyzję pomiaru. Dokładność w tym zakresie może wynosić nawet 1-5 mm na 1 km, co stanowi imponującą wartość. Nie bez znaczenia pozostaje także zakres pracy, który może sięgać do 1500 m. Dzięki temu wykonanie pomiarowania dużego obszaru przebiegnie szybko i sprawnie, bez konieczności przestawiania narzędzia co kilkadziesiąt czy kilkaset metrów.
Innowacyjne technologie zastosowane w tego typu urządzeniach okazują się wyjątkowo odporne na okoliczności mogące zakłócić proces pomiaru. W sprzętach pomiarowych innego typu do takich czynników można zaliczyć m.in. skrajne temperatury, deszcz czy wiatr. W tym przypadku nie zachodzą obawy o to, że takie aspekty obniżą precyzję wyniku.
Dalmierz laserowy to niewielkie, lekkie urządzenie, do którego obsługi wystarczy tylko jedna osoba. W kontekście profesjonalnych prac geodezyjnych czy budowlanych oznacza to możliwość ograniczenia czynnika ludzkiego, co przełoży się na oszczędność dla firmy.
Jaki dalmierz laserowy wybrać dla domowego majsterkowicza?
Jeśli wziąć pod uwagę właściwości dalmierza laserowego, nie powinno dziwić, że znajduje zastosowanie przede wszystkim w geodezji, w której jest wymagana ponadprzeciętna dokładność. Przyda się jednak wszędzie tam, gdzie zależy Ci na szybkim i precyzyjnym pomiarze bez wysiłku i korzystania z pomocy drugiej osoby – także w pracach remontowo-budowlanych, a nawet po prostu w domu. Sprawdzi się bowiem doskonale w czynnościach, w takich jak:
- wieszanie obrazów i innych dekoracji na ścianach,
- układanie płytek na ścianie i posadzce,
- wytyczanie podjazdów i ścieżek w ogrodzie,
- określanie właściwych kątów instalacji podczas ich wykonywania,
- obliczanie ilości farby potrzebnej do pomalowania konkretnego pomieszczenia.
O ile zamierzasz korzystać ze sprzętu tylko hobbystycznie i traktować go jako nieocenione wsparcie w realizowaniu swojej pasji do majsterkowania, nie potrzebujesz drogiego, specjalistycznego urządzenia. Z powodzeniem wystarczy Ci prosty, budżetowy model, który nie dysponuje zaawansowanymi funkcjami, a jedynie wykonuje pomiary na niewielkim dystansie, np. do 200 czy 400 m. Na dobrą sprawę może Ci wystarczyć nawet dalmierz laserowy z miarką, czyli klasyczna metrówka dysponująca funkcją laserową i ewentualnie dodatkowymi udogodnieniami.
Profesjonalny dalmierz laserowy – jak mierzyć?
W profesjonalnych zastosowaniach dalmierz laserowy wykorzystuje się m.in. w geodezji, kartografii budownictwie czy nawet armii. Gdy w grę wchodzą takie kwestie, przyda się nie tylko ponadprzeciętna dokładność pomiaru. Profesjonalny dalmierz laserowy powinien dysponować także dodatkowymi funkcjami, takimi jak:
- pomiar powierzchni i objętości,
- pomiar wykorzystujący twierdzenie Pitagorasa,
- pomiar kąta, odcinka i przyprostokątnej,
- pomiar odchylenia od poziomu i pionu,
- pomiar ponad przeszkodami,
- wysokościowy pomiar śledzący.
Nie zapominaj także, że wiele błędów w profesjonalnej dokumentacji geodezyjnej czy projektowej to wina czynnika ludzkiego. Wysokiej klasy dalmierze pozwalają tego uniknąć za sprawą automatycznego importu danych do arkusza kalkulacyjnego lub kompatybilnego systemu, z którego korzystasz na komputerze lub telefonie. W ten sposób nie tylko nie popełnisz błędu przy spisywaniu wyników pomiarowania, ale też zaoszczędzisz czas.
W przypadku profesjonalnego sprzętu istnieje też duże prawdopodobieństwo użytkowania w niesprzyjających warunkach pogodowych. Przy wyborze upewnij się, czy sprzęt jest wodoodporny i cechuje się wysokim stopniem ochrony IP (od IP54 wzwyż).
Validate your login