Jak dobrać akumulator do wkrętarki i innych elektronarzędzi?

Jak dobrać akumulator do wkrętarki i innych elektronarzędzi?

Brak plączących się kabli podwyższa komfort i bezpieczeństwo pracy z elektronarzędziami, ale też wiąże się z jedną wadą: czas ich działania jest zależny w stu procentach od baterii. Jak wybrać dobry akumulator do wkrętarki, który nie tylko będzie kompatybilny z Twoim narzędziem, ale też przyspieszy realizację konkretnego zadania? Z tymi wskazówkami znalezienie dobrej baterii nie przysporzy trudności.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie są podstawowe kryteria wyboru akumulatora do wkrętarki,
  • czy trzeba korzystać z systemów jednej marki,
  • jak przechowywać akumulator do wkrętarki,
  • jak naładować akumulator bez ładowarki.

Wybór akumulatora do wkrętarki – podstawowe kryteria

W elektronarzędziach mogą być stosowane różne typy baterii i Twoim pierwszym krokiem powinno być ustalenie, jaki znajduje zastosowanie w danej wkrętarce. W starszych modelach są to m.in. akumulatory niklowo-kadmowe (NiCD), choć obecnie stanowią one stosunkowo rzadki widok. W nowszych sprzętach spotkasz się najpewniej z baterią litowo-jonową (Li-Ion) lub niklowo-metalowo-wodorową (Ni-MH).

Ważne jest również napięcie akumulatora w woltach (V), które najczęściej występuje w trzech wariantach do wyboru:

  • akumulator 12 V do wkrętarki – idealny do drobnych prac montażowych w warunkach domowych, np. do skręcania mebli, głównie tych wykonanych z miękkich surowców,
  • akumulator 18 V do wkrętarki – opcja doskonała do bardziej zaawansowanych prac domowych, takich jak np. wiercenie w twardym podłożu, do czego jest potrzebny większy moment obrotowy. Akumulator do wkrętarki 18 V z funkcją udaru poradzi sobie nawet z wierceniem w murze, 
  • akumulator 20 V, 24 V lub 36 V do wkrętarki – profesjonalne narzędzie, które sprawdzi się nie tylko w domowym zaciszu, ale również przy wykonywaniu prac remontowo-budowlanych. 

Na koniec należy ustalić odpowiednią pojemność w amperogodzinach (Ah). Im wyższa jest ta wartość, tym dłużej możesz pracować bez konieczności podłączenia baterii do źródła zasilania. Warto jednak pamiętać, że duża pojemność idzie w parze ze wzrostem liczby ogniw zasilających, a to może mieć wpływ na wagę baterii i sprzętu. 

Idąc tym tropem, można zastanowić się, czy warto sięgać po akumulator o większej pojemności niż ta zalecana oryginalnie przez producenta. Nie jest to zalecane z co najmniej jednego powodu. Może to wpłynąć na znaczne zwiększenie wagi wkrętarki, przez co utrzymanie jej w stabilnej pozycji zacznie sprawiać Ci trudność. Narzędzie przestanie zatem spełniać swoją funkcję.

Z myślą o komforcie użytkowania warto też zwrócić uwagę na czas ładowania baterii. W jego skróceniu może pomóc wybór ładowarki o dużej mocy. Z drugiej strony, im większa pojemność akumulatora, tym dłużej będziesz czekać, aż w pełni się naładuje.

Wybór akumulatora do wkrętarki – podstawowe kryteria

Czy trzeba korzystać z systemów jednej marki?

Przyglądając się ofercie baterii do wkrętarek, nietrudno zauważyć, że często występują w ramach systemów oferowanych przez konkretnego producenta. Decydując się na gotowy zestaw, możesz liczyć na stuprocentową pewność, że elementy są ze sobą kompatybilne, a jeden akumulator może pasować do różnych elektronarzędzi danej marki.

Warto też pamiętać o tym, że oryginalne akcesoria od znanych producentów cechują się wysoką jakością, której niestety towarzyszy równie wysoka cena. Zamienniki mogą okazać się pod tym względem przystępniejsze, lecz przed zakupem musisz się upewnić, że na pewno są kompatybilne z danym modelem.

Jak przechowywać akumulator do wkrętarki?

Żywotność baterii do wkrętarki zależy w dużej mierze od sposobu jej przechowywania wtedy, gdy nie jest użytkowana. Najlepszym środowiskiem jest tu suche, chłodne otoczenie, odizolowane zarówno od bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperatur.

Nie bez znaczenia pozostaje również zabezpieczenie akumulatora przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto schować go w takim miejscu, w którym występuje ograniczone ryzyko przypadkowego strącenia go z blatu lub półki.

Pamiętaj też o tym, że sposób przechowywania zależy od rodzaju akumulatora. Modele litowo-kadmowe najlepiej radzą sobie wtedy, gdy są rozładowane do zera i naładowane na świeżo przed użyciem. W przypadku tych litowo-jonowych taki zabieg może jednak doprowadzić do skrócenia żywotności elementu. Zadbaj więc o to, by pozostawić jakiś zapas baterii przed odłożeniem na półkę.

Jak przechowywać akumulator do wkrętarki?

Jak naładować akumulator do wkrętarki bez ładowarki?

Nieszczęścia lubią chodzić parami, więc może spotkać Cię podwójny pech: całkowite rozładowanie akumulatora do wkrętarki i awaria ładowarki z zestawu. Co zrobić, jeśli nie masz możliwości, aby natychmiast pojechać do sklepu po nową?

Do awaryjnego naładowania baterii może Ci posłużyć chociażby prostownik do akumulatora 12 V, o ile elektronarzędzie cechuje się takim samym napięciem (nie może to być zatem akumulator do wkrętarki 18v li-ion). Jeśli tak, to podłącz przewody do biegunów akumulatora i uruchom tryb ładowania. Czas trwania cyklu zależy od pojemności baterii.

Choć taki trick może przydać się w kryzysowej, niespodziewanej sytuacji, nie warto go nadużywać. Stosowanie ładowarek kompatybilnych z urządzeniem może pomóc w wydłużeniu jego żywotności i ograniczeniu ryzyka przedwczesnego zużycia tak elektronarzędzi, jak i baterii.