Przygotowując się do budowy domu lub większego remontu, na Twojej liście zakupów z dużym prawdopodobieństwem znajdzie się zaprawa murarska. Jak zrobić ją krok po kroku, aby zapewniła satysfakcjonujący rezultat pracy? Poznaj właściwe proporcje i sposoby mieszania, jak również metody ułatwiające aplikację, dzięki którym oszczędzisz sobie wysiłku.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • w jakich zastosowaniach sprawdzi się zaprawa Atlas,

  • jakie rodzaje masz do wyboru,

  • jak ją przygotować do użycia,

  • jak stosować zaprawę murarską.

Do czego służy zaprawa Atlas?

Zakres zastosowania zaprawy murarskiej Atlas skupia się wokół łączenia cegieł i pustaków w trwały mur. Doskonale sprawdza się w przypadku materiałów budowlanych z różnych materiałów – ceramicznych, wapienno-piaskowych, betonowych i silikatowych. 

Dzięki dużej wytrzymałości na ściskanie i niskiej absorpcji wody nadaje się do wznoszenia nie tylko kondygnacji naziemnych. Okaże się też dobrym wyborem do piwnic i fundamentów, niezależnie od tego, czy zostanie zastosowane zbrojenie, czy też nie.

Rodzaje zaprawy murarskiej Atlas

Obecnie do Twojej dyspozycji są dwa rodzaje zaprawy murarskiej Atlas:

  • M5 – jej wytrzymałość na ściskanie to min. 5,0 N/mm², a dopuszczalna grubość warstwy to 6-40 mm. Doskonale sprawdza się przy większości standardowych prac murarskich, w tym do ścian działowych i elementów konstrukcji, które są mało obciążone,

  • M10 – cechuje się wytrzymałością na ściskanie na poziomie ≥10,0 N/mm² i można ją nakładać w warstwach o grubości 6-40 mm. Znajduje zastosowanie przy wymagających konstrukcjach, takich jak ściany nośne i fundamenty.

Zaprawa Atlas – jak zrobić ją krok po kroku

Choć mieszanie zaprawy murarskiej to prosta czynność, od staranności jej wykonania zależy trwałość połączeń budowlanych, a w konsekwencji – całego budynku. Warto więc poświęcić odpowiednią ilość czasu temu procesowi. 

Kluczowym aspektem są właściwe proporcje zaprawy Atlas. Jak zrobić z niej masę o pożądanych właściwościach? Produkt jest sprzedawany w workach o wadze 25 kg, którą należy wymieszać z wodą. Producent zaleca, aby stosować się w tym zakresie do następujących proporcji:

  • 0,12-0,14 l wody na 1 kg suchej mieszanki,

  • 3,0-3,5 l wody na 25 kg suchej mieszanki.

Warto tu nadmienić, że najlepiej zacząć od tego dolnego przedziału i ewentualnie dodać więcej wody, jeśli okaże się to uzasadnione. Producent zaleca, aby kierować się przy tym pożądaną konsystencją zaprawy, rodzajem podłoża i warunkami atmosferycznymi.

Zaprawę należy wymieszać w czystym zbiorniku, aby znajdujące się w niej zabrudzenia nie osłabiły jej późniejszego wiązania. Jeśli potrzebujesz dużej ilości masy, możesz to zrobić w betoniarce. Na mniejszą skalę podobną funkcję spełni wiadro z mieszadłem elektrycznym. Proces mieszania należy kontynuować tak długo, aż zaprawa uzyska jednorodną konsystencję bez większych grudek.

Konsystencja gotowej zaprawy powinna przypominać gęstą śmietanę. Rozpoznasz ją m.in. po tym, że będzie trzymać się kielni po jej odwróceniu. Z biegiem czasu jej urabialność będzie się jednak pogarszać, a po upłynięciu wskazanych na opakowaniu produktu 4 godzin okaże się zbyt mała, by kontynuować pracę. Wtedy rozprowadzenie jej po materiale budowlanym będzie trudne, a nawet jeśli się uda – brak ścisłego kontaktu z cegłą czy pustakiem doprowadzi do osłabienia muru.

Nie bez znaczenia pozostaje również zalecana temperatura otoczenia (od +5°C do +30°C) podczas mieszania zaprawy murarskiej Atlas. Jak zrobić ją, gdy termometry wskazują niższy wynik? W takim przypadku nie obędzie się już bez środków przeciwmrozowych, które trzeba dodać na własną rękę. 

Ich ilość oblicz zgodnie z zaleceniami danego producenta, mając na uwadze to, że w mieszance Atlas stosunek cementu do wypełniaczy wynosi 1:3 – proporcje dodatków z tej kategorii dobiera się do zawartości cementu w zaprawie Atlas. Jak nakładać ją przy temperaturze niższej niż 5°C? Uważaj na to, aby materiały murarskie nie były pokryte śniegiem i szronem, a pracę wykonuj tak sprawnie, jak to możliwe – by zaprawa miała krótki kontakt z zimnem.

Warto wiedzieć

Przy temperaturach niższych niż 5°C zaleca się mieszać suchą zaprawę z ciepłą wodą, dzięki której temperatura masy będzie dłużej niż zwykle utrzymywać temperaturę odpowiednią do murowania.

Praktyczne wskazówki dotyczące zaprawy murarskiej Atlas – jak nakładać ją na podłoże?

Tym, co ułatwi Ci prace polegające na murowaniu z użyciem tego produktu, jest to, że możesz liczyć na wydłużony czas gotowości do pracy. Zarówno w wariancie M5, jak i M10 wynosi on do 4 godzin, jeśli zdecydujesz się na zaprawę Atlas. Jak nakładać ją na cegły? Posłuży Ci do tego czysta kielnia, za pomocą której należy nabrać odpowiednią ilość i rozprowadzić po danej powierzchni w taki sposób, aby wypełnić wszystkie spoiny pionowe i poziome.

Wiesz już, jak rozrobić zaprawę Atlas, jak nakładać ją na cegły czy pustaki i na co zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania tych czynności. Istotne jest także to, aby posprzątać w odpowiedni sposób po pracy.

Kielnię i inne narzędzia należy umyć czystą wodą od razu po użyciu, zanim masa zdąży zaschnąć. Pamiętaj również o tym, by prawidłowo zutylizować resztki zaprawy, jeśli nie zużyjesz jej do końca. Takich odpadów nie można po prostu wrzucić do kubła na zmieszane śmieci, bo są potencjalne szkodliwe dla środowiska. Z tego powodu najlepiej oddać je do PSZOK-u, gdzie specjaliści zajmą się nimi w odpowiedni sposób. Jeśli nie masz takiej możliwości, zleć wywóz wszystkich odpadów budowlanych profesjonalnej firmie, która jest zobligowana do ich właściwej utylizacji.

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).