Wiertarka udarowa – do czego służy i jak wybrać najlepszą?

Wiertarka udarowa – do czego służy i jak wybrać  najlepszą?

Wbrew pozorom mocna wiertarka udarowa to narzędzie przydatne nie tylko w profesjonalnej działalności w branży budowlanej, ale też w każdym domu – do drobnych prac remontowych i naprawczych. Jakimi kryteriami kierować się, by wybrać odpowiednie urządzenie dla siebie? Z tymi wskazówkami znajdziesz dokładnie taką wiertarkę udarową, jakiej potrzebujesz.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie prace wykonasz wiertarką udarową,
  • co sprawdzi się lepiej: wiertarka udarowa akumulatorowa czy sieciowa,
  • jakie urządzenie będzie najlepsze do domowego warsztatu,
  • jakie urządzenie warto wybrać do profesjonalnych zastosowań.

Jakie prace wykonasz wiertarką udarową?

W głównym zakresie model udarowy działa dokładnie tak jak każda inna wiertarka. Różnica polega jednak na tym, że dysponuje funkcją udaru, czyli jest w stanie generować rytmiczne uderzenia podczas wiercenia. Służy to zwiększeniu siły urządzenia, które tym samym nadaje się do specjalnych zadań, np. do wiercenia w tak twardym podłożu, jak pełna cegła, beton czy lity kamień. Do wyboru masz urządzenia z udarem mechanicznym i ślimakowym, które co prawda działają na innej zasadzie, ale zapewniają dokładnie taki sam efekt: możliwość przedarcia się przez zwarty, twardy materiał.

Biorąc to pod uwagę, wiertarka udarowa kojarzy się głównie jako sprzęt dla profesjonalistów, który świadczą usługi w branży remontowo-budowlanej. W domowych warunkach przyda się, jeśli zależy Ci na sprawnym uporaniu się z różnymi pracami montażowymi czy dobrymi naprawami. Funkcja udaru okaże się nieocenioną pomocą chociażby wtedy, gdy w grę wchodzi np. wiercenie w betonowej posadzce lub w ścianie w budynku z wielkiej płyty. Z pewnością znajdziesz też dla niej wiele innych zastosowań. 

Co sprawdzi się lepiej: wiertarka udarowa akumulatorowa czy sieciowa?

Podobnie jak większość elektronarzędzi, wiertarki udarowe występują w dwóch wariantach pod kątem źródła zasilania. Modele sieciowe cechują się dużą mocą i są gotowe do pracy w trybie ciągłym tak długo, jak jest to konieczne. Obecność przewodu stanowi jednak pewne utrudnienie, a do tego ogranicza swobodę ruchów podczas pracy. Takie urządzenia nie nadają się też do pracy w miejscach bez dostępu do źródła zasilania.

Alternatywę dla nich stanowią wiertarki udarowe na baterie. W tym przypadku masz do czynienia z bardziej mobilnym sprzętem, który zapewnia dużą swobodę podczas pracy, gdyż nie musisz uważać na kabel. Trzeba jednak pamiętać, że bateria wymaga regularnego ładowania, a w przypadku pracy z udarem może rozładowywać się bardzo szybko. Warto więc mieć zapasowy akumulator na zmianę. Zasilanie bateryjne może też przesądzić o niższej mocy urządzenia, choć nie jest to standardem.

Co sprawdzi się lepiej: wiertarka udarowa akumulatorowa czy sieciowa?

Jaka wiertarka udarowa będzie najlepsza do domowego warsztatu?

Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych kryteriów wyboru tego elektronarzędzia jest moc. Im większa, tym łatwiej uda Ci się wywiercić otwór w twardym materiale. Do zadań domowych powinien wystarczyć Ci sprzęt o mocy z przedziału od 400 do 800 W. Jeśli wybierzesz mocniejsze elektronarzędzie (np. 1000 W), możesz szybciej uporać się z wieloma pracami i wywiercić większy otwór. Jednocześnie spotkasz się jednak z odpowiednio wyższą ceną. 

Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj uchwytu wiertarki. W urządzeniach tego typu często są stosowane klasyczne, cylindryczne uchwyty, które okazują się niezwykle przystępne cenowo. W przypadku cięższych prac ich osadzenie bywa mało stabilne. Pewniejszą opcję stanowi m.in. dobra wiertarka udarowa SDS, w której ryzyko okręcania się wiertła wewnątrz jest znacznie niższe.

Wybierając wiertarkę udarową, nie można też nie zwrócić uwagi na częstotliwość i moc udarów. Im szybciej narzędzie uderza w dany materiał, tym skuteczniej przebiega proces wiercenia. W modelach domowych najczęściej wystarcza udar na poziomie 40-50 tys. uderzeń/min.

Dodatkowe funkcje domowej wiertarki udarowej

W pracy z wiertarką udarową przydaje się także kilkustopniowa regulacja prędkości obrotów. W budżetowych modelach zwykle składają się na nią tylko 2 prędkości, ale w tych droższych masz do dyspozycji kilka poziomów. Im ich więcej, tym lepiej dopasujesz ustawienia narzędzia do konkretnego zadania.

Jeśli zamierzasz intensywnie użytkować wiertarkę, upewnij się także, że praca będzie wiązać się z optymalnym komfortem. Chociaż udar jest niezwykle przydatny, to jednak generuje mocne wibracje, które mogą utrudniać utrzymanie narzędzi w dłoni. W ich złagodzeniu pomoże tzw. uchwyt antywibracyjny, który jest pokryty grubą, pochłaniającą wstrząsy gumą. Wybierz tę opcję, a nie będziesz narzekać na wygodę nawet podczas długiego wiercenia w twardym podłożu.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, którymi może zaskakiwać wiertarka udarowa. W cenie są m.in. takie rozwiązania, jak:

  • przełącznik lewo-prawo – umożliwia zmianę kierunku obrotów,
  • ogranicznik głębokości wiercenia ułatwi uzyskanie otworów o takiej samej głębokości, gdyż urządzenie samoczynnie zatrzyma się po dotarciu do ustawionego limitu,

blokada włącznika – funkcja poprawiająca bezpieczeństwo użytkowania, która przeciwdziała przypadkowemu uruchomieniu.

Jaka wiertarka udarowa będzie najlepsza do domowego warsztatu?

Mocna wiertarka udarowa do profesjonalnych zastosowań

Pracujesz w branży remontowo-budowlanej i potrzebujesz niezawodnego sprzętu? W takim przypadku najlepszym wyborem okazuje się masywny model o mocy przekraczającej 1000 W, np. 1100 lub 1500 W. Takie urządzenie cechuje się najczęściej dużą prędkością obrotową, dzięki czemu sprawdza się nie tylko przy obróbce twardego materiału, ale też przy długotrwałej pracy.

Szukając solidnego narzędzia z tej kategorii, warto zwrócić uwagę na wiertarkę udarową SDS Plus lub SDS Max, które sprawdzają się w przypadku wiercenia w szczególnie twardych materiałach, takich jak zbrojony beton. Ze względu na dużą średnicę nadają się do sprzętów profesjonalnych, w których duża moc i obecność dodatkowych funkcji najczęściej idą w parze ze zwiększonymi wymiarami i sporą wagą urządzenia.