Skuteczna hydroizolacja budynku – podstawowe informacje

Skuteczna hydroizolacja budynku – podstawowe informacje

Zabezpieczenie budynku przed działaniem wody to jeden z najistotniejszych etapów prac budowlanych. Konsekwencje zaniechań w tym przypadku bywają poważne – zawilgocenie bądź zalanie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia konstrukcji budynku. Co to jest hydroizolacja i co musisz o niej wiedzieć? Poznaj nasze wskazówki!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym jest hydroizolacja i czy jest niezbędna,
  • gdzie jest potrzebne zabezpieczenie przed wodą,
  • jakie produkty służą do wykonania hydroizolacji.

Hydroizolacja – co to takiego?

Ochrona przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci – tak w kilku słowach można zdefiniować pojęcie hydroizolacji. Co to dokładnie oznacza? Każdy budynek jest narażony na kontakt z wodą. Dotyczy to zarówno jego części podziemnych, a więc fundamentów, jak i nadziemnych, np. ścian czy dachu. Jeśli pozostawisz je bez ochrony przeciwwodnej i przeciwwilgociowej, w krótkim czasie będziesz mieć do czynienia z poważnymi problemami. Pleśń i grzyb na ścianach, odpadające tynki to tylko wierzchołek góry lodowej. Aby tego uniknąć, trzeba wykonać hydroizolację poszczególnych część budynku, która ochroni je przed uszkodzeniami.

Odpowiedź na pytanie, czy hydroizolacja jest konieczna, brzmi więc jednoznacznie – tak. Niezaizolowany budynek nie będzie wodoszczelny, a więc zagrożenie dla jego konstrukcji stanowią zarówno wody gruntowe podciągane kapilarnie, jak i zwykły deszcz.

Warto wiedzieć

Hydroizolację dzieli się na izolację przeciwwilgociową oraz przeciwwodną. Pierwsza, zwana też lekką, chroni konstrukcje przed wilgocią i sprawdza się tam, gdzie przy fundamentach nie ma ryzyka zbierania się wody (w budynkach posadowionych na podłożu przepuszczalnym). Izolacja przeciwwodna – średnia i ciężka – konieczna jest na gruntach o słabej przepuszczalności, gdzie istnieje duże ryzyko okresowego zbierania się wód.

Hydroizolacja budynku – w których miejscach jest potrzebna?

Pierwsze prace hydroizolacyjne powinny odbyć już na początkowym etapie budowy, gdy niezbędne jest zaizolowanie fundamentów. Wraz z postępem prac pojawia się konieczność zabezpieczenia kolejnych części domu, np. dachu i balkonu, a w fazie urządzania wnętrz – także łazienki. 

Hydroizolacja budynku – w których miejscach jest potrzebna?

Hydroizolacja fundamentów

Jest kluczowa dla konstrukcji domu, chroniąc go przed podchodzeniem wód gruntowych. Jaka hydroizolacja na fundament jest potrzebna? W tym przypadku niezbędne są dwa rodzaje ochrony: izolacja pozioma i pionowa.

Izolacja pozioma wykonywana jest na powierzchni ław fundamentowych oraz w miejscu ich styku ze ścianami nośnymi. Ten rodzaj izolacji stosuje się także na płytach fundamentowych w miejscach murowania ścian. Ma ona ochronić konstrukcję przed wodą opadową i podciąganiem kapilarnym. Izolacja pionowa znajduje zastosowanie na ścianach nośnych – przede wszystkim od stron gruntu, ale często także od wewnątrz. Musi być połączona z izolacją poziomą.

Uwaga!

Zastosowanie izolacji poziomej jest potrzebne także na podłogach w pomieszczeniach znajdujących się na poziomie gruntu lub poniżej. Trzeba ją więc wykonać np. na posadzce w piwnicy lub suterenie.

Hydroizolacja dachu

Każdy rodzaj dachu wymaga ochrony przeciwwodnej. Na dachach płaskich powłoka wodochronna stanowi ostatnią warstwę, więc musi być nie tylko szczelna, ale także odporna na działanie słońca czy działanie czynników mechanicznych. W przypadku dachów skośnych materiał wodoszczelny układa się na deskowaniu, by dopiero na łatach i kontrłatach ułożyć właściwe pokrycie.

Hydroizolacja balkonu

Balkon i taras, jako zewnętrzne części budynku, narażone są na częsty kontakt z opadami atmosferycznymi, dlatego ich płyta również wymaga hydroizolacji. Jaka hydroizolacja na balkon będzie najlepsza? W tym wypadku należy pamiętać o uszczelnieniu nie tylko samej powierzchni podpłytkowej, ale także miejsc jej styku ze ścianą, stolarką drzwiową oraz samej ściany. 

Hydroizolacja schodów

Jaka hydroizolacja na schody zewnętrzne ochroni je przed niszczeniem? Jeśli mowa o schodach „wylanych”, konieczne jest zastosowanie podwójnego zabezpieczenia. Pierwsza powłoka wodoodporna powinna zostać wykonana przed wylaniem betonu, by ochronić konstrukcję przed wodą gruntową. Kolejną warstwę nanosi się bezpośrednio na beton przed klejeniem płytek.

Hydroizolacja łazienki

Czy warto wykonywać hydroizolację łazienki? Rozchlapująca się woda czy duża ilość pary wodnej to wystarczające argumenty przemawiające na korzyść zastosowania uszczelniających powłok w tym pomieszczeniu. O tym, jaka hydroizolacja do łazienki zapewni skuteczną ochronę przed wodą, decyduje m.in. typ strefy łazienkowej. Wyjątkowej ochrony wymagają strefy mokre, np. miejsce montażu brodzika z odpływem liniowym zamontowanym bezpośrednio w posadzce czy wanny. 

Hydroizolacja czy folia w płynie – jakie produkty wybrać?

Hydroizolacja czy folia w płynie – jakie produkty wybrać?

Wybór produktów do hydroizolacji budynku jest bardzo duży, co ułatwia dopasowanie materiału do poszczególnych powierzchni wymagających zabezpieczenia. Do najpopularniejszych i powszechnie stosowanych należą:

  • produkty bitumiczne – np. papy, membrany, emulsje, lepik asfaltowy. Powstają m.in. z asfaltu, wypełniaczy i plastyfikatorów. Papy oraz membrany mogą mieć formę samoprzylepnych rolek, a służą np. do wykonywania izolacji poziomych i pionowych, a także do zabezpieczania dachów płaskich oraz balkonów,
  • folie w płynie – łatwe w użyciu produkty jedno- lub dwuskładnikowe, idealne np. do łazienek, ale także do hydroizolacji balkonu czy tarasu. Folia w płynie może mieć różne właściwości. Dostępne są masy elastyczne, jak i  cementowo-polimerowe wzmocnione syntetycznymi włóknami,
  • maty uszczelniające – np. polietylenowe, układane najczęściej na podłogach i ścianach przed wykonaniem okładziny ceramicznej lub kamiennej. 
  • membrany uszczelniające – mają formę rolek, stosowane są do zabezpieczania elementów konstrukcyjnych budynków, takich jak fundamenty, balkony, tarasy oraz dachy.
  • folie (polietylenowa, polipropylenowa, z PCW) – dostępne w formie rolek, służą np. układania na posadzkach, ale także do wykonywania izolacji pionowej,
  • mikrozaprawy (szlam jedno- lub dwuskładnikowy) – powstają na bazie cementu, służą m.in. do ochrony konstrukcji przed wodami gruntowymi, 
  • maty bentonitowe – znajdują zastosowanie w izolacjach podziemnych części konstrukcji budowlanych,
  • akcesoria uszczelniające, takie jak taśmy i narożniki – wykorzystywane np. podczas hydroizolacji łazienki czy balonu do zabezpieczania szczelin dylatacyjnych i łączeń różnych powierzchni.

Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna, hydroizolacja jedno- czy dwuskładnikowa, ochrona w formie powłoki czy maty? To tylko kilka pytań, które trzeba sobie zadać przed wyborem właściwych produktów. Pamiętaj, że istotne jest określenie stopnia obciążenia wodą danego miejsca, rodzaju gleby, jakości izolowanego podłoża i w końcu właściwości samych materiałów hydroizolacyjnych.