Gips jest naturalnym materiałem o wielu zaletach, dzięki którym znajduje powszechne zastosowanie w budownictwie. Szczególną popularnością cieszy się podczas wyrównywania ścian czy wznoszenia ścianek działowych – w tym ostatnim przypadku alternatywą dla konstrukcji z płyt g-k są bloczki gipsowe. Dlaczego stanowią godny uwagi materiał i o czym trzeba pamiętać, gdy planujesz wznieść ściany z bloczków gipsowych? Podpowiadamy! 

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym są i jakie zastosowanie mają bloczki gipsowe,

  • czy ściana z bloczków gipsowych to dobry pomysł,

  • jak wybrać bloczki gipsowe do budowy ścian,

  • jakie są zasady budowy ścian z gipsowych elementów.

Bloczki gipsowe – czym są i do czego służą?

Bloczki gipsowe, jak sama nazwa wskazuje, powstają z naturalnego surowca, jakim jest gips. Do produkcji wykorzystuje się również wodę, a w ich składzie mogą znaleźć się ponadto dodatki takie jak np. włókno szklane czy kruszywa. Bloczki są pełne, niedrążone, mogą występować w różnej grubości, gęstości oraz w dwóch klasach absorpcji wody. Pod tym względem wyróżnia się elementy zwykłe oraz impregnowane. Co bardzo ważne, bloczki montuje się na zamki (technologia pióro-wpust) umożliwiające ich proste łączenie. Podczas montażu stosuje się cienką warstwę odpowiedniego kleju, a do połączenia ze stropem i wypełniania bruzd wykorzystywany jest tynk gipsowy.

Bloczki gipsowe, zwane francuskimi, wchodzą w skład całego systemu ścian działowych i stanowią jego kluczowe elementy. Znajdują zastosowanie w budowie przegród wewnątrz pomieszczeń, a także tych oddzielających poszczególne lokale, np. w budownictwie wielomieszkaniowym. Mogą być stosowane zarówno do wznoszenia przegród jedno-, jak i wielowarstwowych.

Ścianka działowa z bloczków gipsowych – czy warto?

Francuskie bloczki mają liczne zalety, co powoduje, że nadają się do budowy ścian tak samo dobrze jak inne tradycyjne materiały, a pod pewnymi względami je przewyższają. Są ognioodporne, stabilne, wytrzymałe i spełniają wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej. Ponadto nie wymagają tynkowania, co skraca czas tworzenia przegrody i minimalizuje nakłady finansowe. Wznoszenie przegród z bloczków gipsowych przebiega też o wiele szybciej, niż ma to miejsce w przypadku technologii murowanej.

Elementy z gipsu są ponadto lekkie, przez co obciążają strop lub fundamenty w mniejszym stopniu, a także pozwalają zaoszczędzić powierzchnię użytkową we wnętrzach ze względu na małą grubość wznoszonych z nich ścian. Stanowią też naturalny regulator wilgotności, co wynika z właściwości gipsu, który łatwo wchłania i oddaje wilgoć.

Warto wiedzieć

Ściany z bloczków gipsowych można wykończyć zarówno farbą czy tapetą, jak i płytkami. Są wystarczająco wytrzymałe, by bezpiecznie wieszać na nich meble lub inne elementy wyposażenia bez potrzeby dodatkowego wzmacniania. Wszelkie otwory i bruzdy wykonuje się w nich łatwo przy użyciu wiertarki bądź wiertarko-wkrętarki bez udaru.

Jak dobrać bloczki gipsowe do ścian działowych?

Planując wykonanie przegrody z gipsowych elementów, należy odpowiednie je dobrać. Trzeba uwzględnić m.in. planowane wymiary i rodzaj ściany, ale również typ pomieszczenia. Bloczki o grubości 80 mm mogą być wystarczające do budowy jednowarstwowych przegród o standardowych wymiarach w budynkach mieszkalnych, jednak gdy przewidywana wysokość ściany wynosi ponad 3,5 m, a szerokość – ponad 6 mm, zaleca się stosowanie bloczków o grubości 10 mm. Większe elementy będą też lepszym wyborem do łazienek, co wynika m.in. z faktu, że lepiej wygłuszą dźwięki.

Ponadto inne bloczki gipsowe na ścianki działowe sprawdzą się w pomieszczeniach suchych, a inne we wnętrzach narażonych na wyższy poziom wilgotności powietrza. Bloczki w klasie H3, w naturalnym kolorze, można stosować tylko tam, gdzie nie będą narażone na wpływ wilgoci. Bloczki H1, czyli o najwyższej klasie odporności na wilgoć i nasiąkliwości do 2,5%, mają natomiast kolor zielony, a więc taki jak wodoodporne płyty g-k. Sprawdzą się więc w kuchniach, łazienkach, toaletach i innych wnętrzach o podwyższonej wilgotności.

O tym pamiętaj, budując ściany z bloczków gipsowych – ważne zasady

Gipsowe bloczki stanowią wartościowy materiał budowlany, ale podczas wznoszenia ścian trzeba przestrzegać określonych zasad. Najważniejsze z nich to:

  • podłoże musi być czyste, suche, stabilne,

  • na podłożu oraz na ścianach w miejscu ich styku z bloczkami mocuje się przekładki izolacyjne,

  • do wykonania pierwszej warstwy należy stosować bloczki impregnowane,

  • montaż kolejnych warstw bloczków wykonuje się z 10-centymetrowym przesunięciem, dopiero po wyschnięciu kleju naniesionego przy montażu pierwszej warstwy,

  • docięte elementy należy koniecznie oczyszczać z pyłu,

  • jeśli w ścianach znajdą się otwory drzwiowe o szerokości ponad 100 cm, należy zastosować belki nadprożowe lub kształtowniki stalowe U. W przypadku otworów do 100 cm nie ma takiej potrzeby,

  • w miejscu otworów drzwiowych stosuje się progowe elementy zbrojące,

  • bloczki ostatniego rzędu przy stropie należy ściąć ukośnie, by pomiędzy nimi a stropem powstała szczelina o grubości 1 cm z jednej strony i 3 cm z drugiej,

  • podczas wiercenia w ścianach z bloczków nie stosuje się mechanizmu udarowego,

  • instalacje prowadzone w ścianach nie mogą wpływać na ich stateczność,

  • podczas tworzenia konstrukcji z bloczków gipsowych najlepiej stosować elementy wchodzące w skład danego systemu, takie jak klej i tynk gipsowy, taśma bitumiczna, przekładki z naturalnego korka.

Wybierając bloczki gipsowe na ścianki działowe, możesz zaoszczędzić czas, powierzchnię użytkową i pieniądze. Warto rozważyć to rozwiązanie, gdy zależy Ci na skróceniu czasu budowy przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich właściwości przegród.

 

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).