Rozdzielnica budowlana – czym jest i do czego służy?
Rozdzielnice budowlane to urządzenia, które przydają się na różnego rodzaju placach budowy, choć nie tylko. W tym tekście opowiemy Ci więcej o przeznaczeniu tego typu sprzętu oraz jego możliwościach.
Rozdzielnice budowlane – do czego służą?
Zanim przejdziemy do szczegółów związanych z tym urządzeniem, warto na samym początku wyjaśnić, czym właściwie jest rozdzielnica. Jest to sprzęt, który wykorzystuje się przy tymczasowych instalacjach znajdujących się na budowach, w remontowanych pomieszczeniach lub przy plenerowych wydarzeniach (festyny, koncerty itp.). Można zatem stwierdzić w uproszczeniu, że rozdzielnice są stosowane wszędzie tam, gdzie potrzebny jest tymczasowy dostęp do energii elektrycznej.
Umożliwiają one w takich okolicznościach podłączenie sprzętu zasilanego prądem i wymagającego konkretnych gniazd, gdzie większość modeli rozdzielnic jest wyposażonych w gniazda 230 V oraz siłowe 400 V.
Czy wiesz, że?
Rozdzielnice to nie tylko szybki i bezproblemowy dostęp do prądu. Urządzenia chronią również instalację elektryczną przed zwarciami oraz przepięciami. Jest to niezwykle ważna cecha w kontekście tymczasowości tworzonych instalacji elektrycznych.
Osprzęt siłowy – rodzaje
Rozdzielnice to urządzenia, które występują w kilku rodzajach w zależności od potrzeb danego klienta i to właśnie różnorodność dostępnych ofert sprawia, że osoby chcące stworzyć zewnętrzną i tymczasową instalację elektryczną mogą bez problemu znaleźć to, czego potrzebują. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po rozdzielnicach.
Ten rodzaj sprzętu jest przeznaczony do działania na konkretnej przestrzeni i zazwyczaj ma on duże gabaryty wynikające z rozbudowanych możliwości tego typu rozdzielnic. Decydując się zatem na nią, z całą pewnością spotkasz się z urządzeniami wyposażonymi w wiele gniazd oraz dodatkowych elementów. Ciekawym rozwiązaniem wśród dostępnych na rynku opcji jest rozdzielnica budowlana z licznikiem, dzięki któremu wiesz dokładnie, ile prądu zużywasz, co przy instalacjach tymczasowych ma ogromne znaczenie.
Modele stacjonarne montuje się „na sztywno” do słupów, ścian lub wylewanego fundamentu i zazwyczaj sprawdzają się one najlepiej przy rozbudowanych sieciach elektrycznych oraz podczas wydarzeń wymagających podłączenia wielu urządzeń.
Urządzenia mobilne to przede wszystkim mniejsze rozmiary oraz waga. W przeważającej większości są wolnostojące i mogą być w każdej chwili przeniesione tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Rozdzielnica budowlana zewnętrzna bardzo często jest wyposażona w specjalną rączkę, która ułatwia przenoszenie z punktu A do punktu B i jeszcze bardziej zwiększa mobilność sprzętu.
Cechą charakterystyczną rozdzielnic mobilnych jest również mniejsza liczba gniazd. Nie zmienia to jednak tego, że sprzęt tego typu sprawdza się bardzo dobrze podczas remontów oraz na małych placach budowlanych. W efekcie często jest wykorzystywany przy budowie domów jednorodzinnych, gdzie możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce jest bardzo praktyczna i jednocześnie potrzebna.
Interesującym rozwiązaniem, o którym warto wspomnieć w tym miejscu, jest również rozdzielnica z zabezpieczeniami. Funkcja ta jest niezwykle istotna w sytuacji, w której stabilność sieci elektrycznej stanowi priorytet (np. podczas wydarzeń plenerowych). Zazwyczaj stosowanymi formami zabezpieczeń są wyłączniki nadprądowe, wyłączniki różnicowoprądowe oraz ograniczniki przepięć. W tym wypadku zasada jest bardzo prosta – im więcej zabezpieczeń ma model, którym się interesujesz, tym lepiej.
Rozdzielnice budowlane – z czego powinny być wykonane?
Jak pewnie wiesz, rozdzielnice to sprzęty, które bardzo często muszą funkcjonować w trudnych warunkach budowlanych lub plenerowych. Z tego względu ważne jest, aby były w pełni przystosowane do pracy w niezbyt korzystnym środowisku, w którym występują wilgoć lub duże zapylenie.
Podczas zakupu rozdzielnicy upewnij się więc, że jest wykonana z termoutwardzalnych materiałów lub zabezpieczonej przed korozją blachy. Dzięki temu urządzenie będzie wytrzymałe i poradzi sobie wszędzie tam, gdzie będziesz go potrzebować. Unikaj rozwiązań od nieznanych producentów oraz takich, które już na pierwszy rzut oka wyglądają mało solidnie. Zminimalizujesz w ten sposób ewentualne ryzyko awarii oraz konieczność dokonywania kosztownych napraw. Zwróć również uwagę na szczelność danego modelu. Ten parametr jest opisywany poprzez normę IP, gdzie im wyższe cyfry znajdą się przy skrócie literowym, tym lepiej w kontekście odporności przed wodą i pyłem.
Wiesz już, jak wybrać rozdzielnice budowlane
Jak widzisz, rozdzielnica to bardzo przydatny sprzęt pod warunkiem, że jest wybrany zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. Zanim więc dokonasz ostatecznej decyzji, zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Dzięki takiemu przygotowaniu będziesz mieć pewność, że zaopatrzysz się w sprzęt, który pomoże Ci podczas prac remontowych lub organizacji eventów w plenerze.
Validate your login