Co to jest płyta ażurowa?
Płyta ażurowa najczęściej wykonana jest z betonu, dzięki czemu jest w stanie posłużyć za trwały materiał utwardzający powierzchnię. Geometryczne otwory znajdujące się w każdej płycie ułatwiają odprowadzenie wody opadowej, która po przedostaniu się do wnętrza konstrukcji może swobodnie wsiąknąć w ziemię. Charakterystyczne wgłębienia pełnią również funkcję dekoracyjną. Bez problemu zasiejesz w nich trawę lub ułożysz kruszywo, co ułatwi stworzenie ogrodowych kompozycji.
Jakie są rodzaje płyt ażurowych?
Płyty ażurowe można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Największą popularnością cieszą się płyty betonowe, ze względu na wysoką trwałość oraz odporność na obciążenia. Plastikowe płyty wykonane z tworzywa sztucznego pełnią tę samą funkcję, co betonowa kostka, jednak różnią się od niej nieco pod kątem wizualnym. Plastikowe kostki są mocniej schowane w ziemię, co sprawia, że zasadzone w niej rośliny są mniej widoczne.
Czy wiesz, że…
na rynku znajdziesz również płyty wykonane z kamienia polnego? Ten rodzaj kostki estetycznie prezentuje się zwłaszcza na posesjach luksusowych. Kamienie zebrane w formie płyt można układać w dowolny sposób, uzyskując np. bardziej naturalny efekt.
Gdzie można zastosować płyty ażurowe?
Łatwe układanie kostki ażurowej oraz jej trwałość sprawiły, że materiał ten często stosuje się w przydomowych ogrodach. Wyłożenie ścieżek o dowolnym metrażu czy też podjazdów w wielu przypadkach stało się sposobem na spełnienie warunków zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dlaczego? Właściciele działek, na których istnieje wymóg pozostawienia odpowiednio dużej przestrzeni biologicznie czynnej, dzięki ażurowym płytom, mogą w sprytny sposób ominąć ten warunek.
Gdzie jeszcze można wykorzystywać ażurowe płyty?
● na parkingach i podjazdach,
● przy budowie tarasów i dziedzińców,
● do wykonania ścieżek i chodników,
● przy budowie opasek wokół domu,
● do utwardzania nasypów lub rowów.
Ile kosztuje płyta ażurowa?
Cena płyty zależy od wielu czynników: grubości, wymiarów oraz materiału, z jakiego została wykonana. Pojedyncza płyta betonowa o gładkiej powierzchni może kosztować ok. 9 zł za sztukę. Kolorowe będą nieco droższe. W przypadku płyt wykonanych z tworzywa sztucznego cena zależy od tego, czy wybierzesz materiał o zwiększonej trwałości, czy standardowy. Koszt za metr kwadratowy może więc wahać się od 15 do 70 zł.
Ile zapłacę za podjazd z płyt ażurowych?
Planując wykonanie podjazdu z płyt ażurowych, warto pamiętać o tym, że na jego koszt złożą się również inne elementy potrzebne do budowy. Budżet inwestycji może więc powiększyć się o:
● dekoracyjny żwirek, którym wypełnisz wypustki,
● piasek (lub ziemię),
● tłuczeń,
● czy geowłókninę do drenażu.
Cena podjazdu będzie zależała również od jego długości. Zakładając, że powierzchnia wyniesie 50 m2, to warto przygotować na realizację ok. 6 tys. złotych. W niektórych przypadkach, konieczne będzie skorzystanie również z usług ekipy budowlanej. Chociaż samodzielne ułożenie płyt jest możliwe, to jednak, aby móc cieszyć się wytrzymałym podjazdem przez długi czas, musisz pamiętać o dokładnym wykonaniu podbudowy czy wyprofilowaniu podłoża, co z kolei może być już nieco problematyczne.
Czy warto inwestować w płyty ażurowe?
Płyty ażurowe mają wiele zalet, jednak ciężko stwierdzić, że są do tworzenia przydomowych ścieżek czy podjazdów. Dlaczego? Po takiej nawierzchni ciężko poruszać się zwłaszcza osobom starszym lub też w butach na wysokim obcasie. Odśnieżanie zimą podjazdu wykonanego z płyt ażurowych również może być mocno uciążliwe. Jeśli jednak oba mankamenty nie stanowią problemu, warto pomyśleć o zakupie kostki ażurowej. Lista zalet jest znacznie dłuższa. Płyty ażurowe to:
● łatwy montaż,
● powierzchnia aktywna biologicznie,
● możliwość wykonania dowolnej dekoracji (za pomocą kruszywa czy trawy),
● łatwe utrzymanie czystości,
● materiał, który sprawdzi się również na nierównych terenach lub terenach podmokłych,
● materiał pasujący do ogrodów urządzonych niemal w każdym stylu.
Płyta ażurowa to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy nie dysponujesz dużym budżetem. Trwałość materiału rekompensuje jego słabsze strony, które w niektórych przypadkach możesz nawet samodzielnie zniwelować.
Validate your login