Ogrzewanie elektryczne domu i mieszkania
Ogrzewanie elektryczne niemal każdemu kojarzy się jako bardzo kosztowne oraz takie, które ustępuje swoją efektywnością innym źródłom gwarantującym ciepło. Czy jednak to prawda? Z tego tekstu dowiesz się, jak można elektrycznie ogrzewać dom i nie zrujnować przy tym budżetu.
Ogrzewanie elektryczne – potrzebny wór pieniędzy
Prąd przez lata uznawany był za droższe źródło ciepła niż gaz, co w konsekwencji doprowadziło do powstania przekonania, zgodnie z którym tylko osoby zamożne decydują się na montaż instalacji grzewczej zasilanej energią elektryczną. Oczywiście w wielu przypadkach taki skrót myślowy miał swoje uzasadnienie, należy jednak zaznaczyć, że nie zawsze. Bywa bowiem również tak, że w niektórych lokalizacjach zastosowanie elektrycznego ogrzewania jest po prostu konieczne, ponieważ nie ma możliwości szybkiego podłączenia gazu. Nie zmienia to jednak tego, że w obliczu obecnych cen energii elektrycznej warto przed ostateczną decyzją przemyśleć, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.
Ogrzewanie podłogi – to dobry pomysł
W klasycznym układzie kaloryferowym, aby nagrzać pomieszczenie (w tym podłogę) należy przez kilka godzin emitować do niego ciepło. Jest to proces całkowicie naturalny, ale nie zawsze gwarantuje dostateczne nagrzanie podłogi, co wywołuje często dyskomfort wśród domowników. Dobrym rozwiązaniem jest zatem zrezygnowanie z tradycyjnych grzejników i zdecydowanie się na ogrzewanie podłogowe. Oczywiście najlepiej, gdy tego typu decyzja jest podejmowana jeszcze na etapie remontu lub budowy. Wynika to z faktu, że ogrzewanie podłogowe wymaga położenia specjalnych obwodów, które są odpowiedzialne za emisję ciepła.
Czy wiesz, że?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest dużo efektywniejsze od grzejników, ponieważ bardzo wolno oddaje ciepło. Oznacza to, że gdy raz je nagrzejesz, to przez długi czas będziesz mógł cieszyć się optymalną temperaturą w danym pomieszczeniu.
Piec elektryczny zamiast gazowego
Podstawą każdej instalacji grzewczej zasilanej prądem jest piec. To najbardziej rozbudowane urządzenie w całej instalacji, które zarządza każdym aspektem ogrzewania i w dużej mierze odpowiada za generowane rachunki za energię elektryczną. Właśnie z tego powodu niezwykle istotne jest to, aby sprzęt był dobrej jakości i wykonany z myślą o energooszczędności.
Podczas zakupu tego typu stacji centralnej powinieneś wiedzieć, jakiej dokładnie efektywności potrzebujesz i które funkcje są w Twoim wypadku absolutnie niezbędne. Jeśli nie masz wiedzy na temat takich elementów, to znak, że powinieneś skonsultować się najpierw z kimś, kto na co dzień zajmuje się zapewnianiem ciepła w domach i mieszkaniach.
A może grzejnik na podczerwień?
Ciekawym rozwiązaniem, które coraz częściej jest wykorzystywane, stanowi grzejnik na podczerwień. Jego popularność wynika z faktu, że nie podgrzewa on powietrza, co sprawia, że nie wznieca pyłków znajdujących się na podłodze i nie podrażnia dróg oddechowych. Z tego rozwiązania szczególnie zadowoleni będą alergicy oraz osoby, które cierpią za każdym razem, gdy jakość powietrza w domu lub mieszkaniu nawet nieznacznie spadnie.
Innym rozwiązaniem dedykowanym alergikom jest grzejnik olejowy. Dzięki niemu możesz szybko i łatwo ogrzać pomieszczenie bez ryzyka dla osób zmagających się z uczuleniami. Żebra tego typu grzejnika są wypełnione specjalnym olejem podgrzewanym przy pomocy elementów grzejnych zamontowanych w urządzeniu. Co ważne, olej nigdy nie ulegnie spaleniu i nie będzie trzeba go wymieniać. Jego zaletą jest za to bardzo dobre trzymanie ciepła, które przekłada się na niższy pobór prądu.
Czy ogrzewanie elektryczne domu lub mieszkania jest drogie?
Niestety, ale najwłaściwszą odpowiedzią na to pytanie jest stwierdzenie, że „to zależy”. Istnieje bowiem bardzo dużo czynników wpływających na ostateczny koszt posiadania instalacji grzewczej zasilanej prądem. Najważniejszym z nich są oczywiście ceny samej energii, które obecnie ciężko przewidzieć. Ze względu na niestabilną sytuację międzynarodową koszt pozyskania energii elektrycznej znacznie wzrósł. Dlatego ciężko jest oszacować ostatecznie, ile przyjdzie Ci zapłacić za ogrzewanie prądem.
Innym ważnym czynnikiem jest efektywność samej instalacji oraz to, jak dużo ciepła ucieka z Twojego domu ze względu na nieszczelne okna lub drzwi. Dlatego najbardziej opłaca się montować urządzenia elektryczne, które emitują ciepło w nowych nieruchomościach. W przypadku nieco starszych mieszkań lub domów dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy są elementy, które należałoby poprawić, aby zwiększyć efektywność instalacji.
Ogrzewanie elektryczne – wybieraj mądrze
Jeśli chodzi o wybór konkretnych urządzeń, to kieruj się przede wszystkim renomą producenta oraz opiniami innych klientów. Pamiętaj, że instalacja grzewcza to rozwiązanie, które wybiera się na lata. Nie ryzykuj więc wyborem niesprawdzonego sprzętu tylko po to, aby zaoszczędzić kilkaset złotych. Koszt wynikający z ewentualnych usterek i awarii może bowiem znacznie przekroczyć to, co udało Ci się pierwotnie zaoszczędzić.
Validate your login