Planujesz budowę domu lub inwestycję?
Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!
Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon
Budowa tarasu wydaje się zadaniem na tyle trudnym, że przeważnie zlecana jest fachowcom. Istnieją jednak nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na wykonanie tarasowej lub balkonowej posadzki własnymi siłami. Jednym z nich są systemy tarasowo-balkonowe, ułatwiające szybkie i proste ułożenie wybranych płyt. Sprawdź, jak zrobić podłogę z gresów na tarasie bez potrzeby klejenia!
Z tego wpisu dowiesz się:
Gres to wytrzymały i piękny materiał, który z powodzeniem sprawdza się nie tylko wewnątrz budynków, ale również na świeżym powietrzu. Dekoracyjne płyty o odmiennych kształtach, rozmiarach i wzorach można wykorzystać na wiele sposobów, a jednym z nich jest budowa podłogi na tarasie oraz balkonie.
W zależności od miejsca montażu, płyty tego rodzaju można układać kilkoma metodami. Tradycyjnym sposobem jest klejenie płytek gresowych do betonowego podłoża. Można również ułożyć płyty bezpośrednio na trawniku, usuwając trawę w miejscu ich ułożenia i podsypując kruszywem. Taras z gresu buduje się też na podbudowie albo na warstwie żwiru.
Jednym z nowocześniejszych rozwiązań jest natomiast taras wentylowany możliwy do zbudowania zarówno na gruncie, jak i na betonie. Rozwiązanie to ma liczne zalety – trwałość, stabilność, krótki czas wykonania, możliwość prostej wymiany uszkodzonych elementów oraz rozprowadzenia pod powierzchnią płyt instalacji.
Taras wentylowany powstaje poprzez ułożenie płyt na pewnej wysokości względem podłoża. Oznacza to, że nie musi być ono idealnie równe. Konieczne jest jednak zaopatrzenie się w niezbędne elementy systemu, dzięki którym będzie możliwe wypoziomowanie i wykończenie powierzchni.
Do budowy nowoczesnej podłogi tarasowej tego typu, poza samymi płytami, potrzebne są jeszcze:
Porada eksperta
Do budowy tarasu gresowego na wspornikach stosuje się płyty o grubości 2 cm. Same wsporniki mogą być także regulowane w różnym zakresie i samopoziomujące.
Poza elementami systemu tarasowego warto przygotować także narzędzia i akcesoria przydatne podczas montażu. Są to przede wszystkim wiertarko-wkrętarka, piła ręczna do metalu oraz poziomica.
Budowa podniesionego tarasu wentylowanego jest nieskomplikowana i zajmuje niewiele czasu, co wnika z faktu, że nie wymaga stosowania przerw technologicznych. Oto poszczególne etapy prac, które trzeba przeprowadzić, tworząc taras wentylowany na płycie konstrukcyjnej.
Warto wiedzieć
W przypadku płyt gresowych o boku do 30 cm wystarczy zastosować wsporniki jedynie w narożnikach. Większe płyty wymagają podparcia także po bokach, a dokładniej w połowie ich długości. Zdarzają się również rekomendacje, by zastosować jeden dodatkowy wspornik w centralnym punkcie płyty.
Układając taras na wspornikach, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jedną z nich jest odpowiednia hydroizolacja i spadek podłoża – jest on konieczny, ponieważ same płyty będą już układane równo, w jednej płaszczyźnie.
Podczas montażu poszczególnych elementów zwróć uwagę, czy płytki nie klawiszują, a więc czy pod naciskiem nie poruszają się. Ponadto, aby podłoga na tarasie lub balkonie charakteryzowała się jeszcze większą stabilnością, przed ułożeniem płyt można nanieść na podkładki małą ilość silikonu.
Warto wiedzieć, że w tej samej technologii wykonasz także schody. W tym celu należy zastosować specjalnie do tego przeznaczone profile i wsporniki schodowe.
Jest kilka sposobów na to, jak zrobić podłogę z gresów na tarasie, a metoda wykorzystująca wsporniki stanowi rozwiązanie korzystne finansowo i proste w realizacji. Warto je rozważyć, planując budowę lub renowację tarasu oraz balkonu.