Narzędzia ręczne do cięcia – co do jakich prac?
Wybór odpowiedniego narzędzia do cięcia może przesądzić nie tylko o komforcie pracy, ale wręcz o tym, czy w ogóle uda Ci się ją wykonać. Przeczytaj, w co warto wyposażyć domowy warsztat, jeśli zamierzasz ciąć najpopularniejsze materiały: metal, tworzywa sztuczne, płyty GK i szkło.
Z tego wpisu dowiesz się:
- jak wybrać narzędzie do cięcia blachy i prętów,
- jak wybrać najlepsze narzędzia do cięcia tworzyw sztucznych,
- czym ciąć szkło,
- jaki masz wybór narzędzi do cięcia płyt GK.
Jak wybrać narzędzie do cięcia blachy i prętów? Przecinak i inne propozycje
Narzędzia do cięcia metalu to bardzo szeroka kategoria – podobnie jaka cała grupa takich materiałów. Zastanów się, co dokładnie zamierzasz poddać obróbce, a następnie wyposaż swój warsztat w odpowiednie elementy.
Czym ciąć blachę?
W tym przypadku najlepiej skorzystać z nożyc do blachy, które zapewnią i wygodę pracy, i precyzję oznaczająca możliwość wykonania bardziej finezyjnych linii cięcia niż tylko linia prosta. Zwróć uwagę, że te narzędzia do cięcia blachy występują w wariancie lewym i prawym. Wybierz właściwy. Przyjrzyj się również zaginarce do blachy, która także może okazać się przydatna.
Czym ciąć drut?
Jako majsterkowicz możesz zastanawiać się nad tym, jakie narzędzie do cięcia drutu warto mieć w domowym warsztacie. Zaopatrz się w nożyce do prętów, uważając na to, by średnica głowicy narzędzia odpowiadała temu, co chcesz obrobić. Z cienkim drutem uporasz się za pomocą zwykłych obcęgów.
Czym ciąć stal?
W domowym warsztacie możesz spotkać się także z trudniejszym zadaniem, czyli stalą. Czym ciąć stal? Z cienkim arkuszem czy prętem poradzi sobie piła ręczna do metalu lub wyżej wspomniane akcesoria do obróbki blachy. Twardy i gruby element, np. ze stali hartowanej, będzie już wymagać zastosowania szlifierki kątowej z diamentową tarczą.
Najlepsze narzędzia do cięcia tworzyw sztucznych
Odpowiedź na to, czym ciąć plastik, zależy od rodzaju konkretnego tworzywa, z którym masz do czynienia. Przyjrzyj się kilku różnym scenariuszom.
Czym ciąć styropian i wełnę mineralną?
Jeśli zamierzasz samodzielnie wykonać prace związane z ociepleniem domu, zwróć też uwagę na to, czym ciąć styropian, a czym ciąć wełnę mineralną. Chociaż materiały te spełniają podobną funkcję w systemie ociepleniowym, to jednak cechują się odmiennymi właściwościami.
Styropian możesz z powodzeniem ciąć klasycznym nożem wyposażonym w ząbkowane ostrze, które poradzi sobie z ukształtowaniem materiału w dowolny kształt. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w przypadku tego narzędzia ręcznego praca może wiązać się ze stosunkowo dużym bałaganem, którego okiełznanie nie będzie proste. Z tego powodu profesjonaliści najczęściej sięgają po nóż termiczny – poręczne elektronarzędzie, które pod wpływem wysokiej temperatury topi materiał w miejscu cięcia, nie powodując kruszenia.
Do cięcia wełny mineralnej może Ci posłużyć Ci nóż do cięcia materiałów izolacyjnych. Ostrze powinno być długie i ząbkowane, aby poradzić sobie z tym jednocześnie miękkim, ale stawiającym opór materiałem. Możesz również wybrać piłą ręczną z brzeszczotem o drobnych zębach.
Czym ciąć pleksi?
Klasycznym tworzywem sztucznym jest także pleksi, występujące również pod nazwą szkło syntetyczne. Czym ciąć pleksi? Jeśli materiał jest cienki, wystarczy nóż trapezowy z łamanym ostrzem lub nóż do szkła. Z twardszym tworzywem z tej kategorii uporasz się z kolei za pomocą wyżej wspomnianego noża termicznego.
Czym ciąć listwy PCV?
Z tworzywa są też często wykonane listwy przypodłogowe do paneli czy dekoracyjne lamele ścienne. Jako że elementy te pełnią funkcję dekoracyjną i zazwyczaj ich krawędzie są doskonale widoczne. Praca musi zatem zostać wykonana z ponadprzeciętną starannością. Czym ciąć listwy PCV? Jeśli masz w tym wprawę, możesz skorzystać z noża z trapezowym ostrzem. Staraj się tylko kontrolować nacisk, bo materiał co prawda jest dość twardy, ale jednocześnie podatny na pękanie. Większą precyzję zapewni jednak sięgnięcie po gilotynę do cięcia paneli laminowanych.
Czym ciąć gumę?
Jeszcze inaczej należy podejść do tworzywa sztucznego o wysokim stopniu elastyczności, np. do gumy. Wbrew pozorom taki materiał wcale nie musi być miękki, a nawet jeśli – nie zawsze jest to zaletą. Wymaga bowiem zachowania szczególnej ostrożności, aby uniknąć zranienia w trakcie pracy. Czym ciąć gumę? Jeśli zależy Ci na zastosowaniu narzędzia ręcznego, najbezpieczniejszym rozwiązaniem może być gilotyna ręczna. Jeśli zdecydujesz się na piłę ręczną, postaw na taką o drobnych ząbkach, która zapewni gładką krawędź cięcia.
Narzędzia do cięcia szkła – przegląd
Czym ciąć szkło? Biorąc pod uwagę kruchość i łamliwość tego materiału, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego narzędzia do cięcia. Zła decyzja może przesądzić nie tylko o nieestetycznym rezultacie, ale wręcz o popękaniu lub rozpryśnięciu się obrabianego elementu na drobne kawałki.
Jeśli w grę wchodzi zwykłe, niehartowane szkło, możesz wypróbować nóż do szkła. Jak działa takie ostrze? Narzędzie do cięcia powinno zostać przesunięte po szklanej powierzchni płynnym ruchem w taki sposób, by pozostawić na nim wyraźną rysę. W kolejnym kroku należy zastosować ręczny nacisk, aby odłamać niepotrzebną część tafli. Ten sam nóż może też posłużyć m.in. do cięcia płytek ceramicznych – metoda działania okazuje się taka sama.
Pamiętaj o tym, że nie każde szkło uda się przeciąć narzędziem ręcznym. Jeśli masz do czynienia z materiałem hartowanym, bezpieczniejszą opcją będzie skorzystanie z profesjonalnej usługi cięcia, np. laserem lub wodą.
Wybór narzędzi do cięcia płyt GK i innych
Przy samodzielnym wykonywaniu małych i dużych remontów, możesz zastanawiać się, czym ciąć płyty GK, aby usprawnić montaż suchej zabudowy. Z zadaniem tym uporasz się za pomocą klasycznego noża segmentowego z łamanym ostrzem lub piły do GK, choć zachowaj przy tym szczególną ostrożność. Jak to zrobić krok po kroku?
- Ułóż płytę białą (lub zieloną w przypadku płyt impregnowanych) stroną do góry na równym podłożu.
- Zaznacz skrajne punkty nacięcia i przyłóż do nich łatę w taki sposób, aby utworzyć równą linię cięcia.
- Wykonaj nacięcie za pomocą noża trapezowego – jednym, płynnym ruchem i na tyle głęboko, aby przeciąć wierzchnią warstwę kartonu.
- Złam płytę w miejscu cięcia, stosując odpowiedni nacisk.
- Podnieś odcięty fragment do kąta prostego i przetnij nożem karton znajdujący się po drugiej stronie – wzdłuż przełamanej krawędzi.
- Wygładź krawędzie cięcia tarką lub klockiem do szlifowania.
A czym ciąć płyty OSB? W tym przypadku raczej nie będziesz się już bez elektronarzędzia, np. pilarki tarczowej. Ze względu na wysoki stopień twardości tego materiału żadne narzędzie ręczne nie podoła jego przecięciu z zadowalającym rezultatem.
Do drobnych prac budowlanych zakładających wykonanie ścianki lub półścianki możesz zastosować także silikaty – surowiec naturalny, który produkuje się z mieszanki piasku, wapna i wody. Niech nie zwiedzie Cię ten skład. Po utwardzeniu pod dużym ciśnieniem i w dużej temperaturze materiał zyskuje ponadprzeciętną twardość, a co za tym idzie – z przecięciem możesz poradzić sobie co najwyżej przy użyciu ręcznej gilotyny tnącej, o ile wybierzesz narzędzie z odpowiednio dużą siłą cięcia. Czym ciąć silikaty, jeśli chcesz oszczędzić sobie wysiłku? Zamień gilotynę na szlifierkę tarczową o diamentowej tarczy, która precyzyjnie przetnie bloczek we wskazanym miejscu.
Validate your login