Na co zwrócić uwagę podczas wyboru piły ręcznej do drewna?
Kształt i pokrycie brzeszczotu, rodzaj uzębienia, kąt nachylenia zębów i współczynnik TPI to najważniejsze kryteria doboru piły ręcznej do drewna. Co oznaczają wszystkie te pojęcia i jak je interpretować? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by wybrać piłę ręczną dopasowaną do konkretnych potrzeb i charakteru pracy.
Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie są najpopularniejsze rodzaje pił do drewna,
- co wziąć pod uwagę przy zakupie,
- jak dobrać parametry piły do charakteru pracy.
Najpopularniejsze rodzaje pił do drewna
Zastanawiasz się, jakie piły do drewna masz do wyboru? W zależności od parametrów czy stanu surowca zastosowanie może znaleźć inny rodzaj narzędzia. Najpopularniejsze to:
- piła uniwersalna – przeznaczona do ogólnego użytku i bardzo prosta w użyciu, dzięki czemu sprawdza się nawet w amatorskim warsztacie. Jeśli nie jest Ci potrzebna piła ręczna do drewna profesjonalna, to taki model będzie trafionym wyborem;
- piła włosowa – nazywana również włośnicą, wyróżnia się specyficznym wyglądem. Piła włosowa ma bardzo cienki brzeszczot, który jest przytwierdzony na kabłąku do rękojeści. Jej budowa sprawia, że doskonale nadaje się do wycinania wzorów i precyzyjnych cięć, przy czym wymaga to posiadania pewnych umiejętności związanych z obróbką drewna;
- piła otwornica – cechuje się bardzo drobnymi ząbkami oraz krótką, zaostrzoną końcówką. Za sprawą konstrukcji świetnie radzi sobie z niewielkimi i nietypowymi cięciami czy wycinaniem linii różnego kształtu;
- piła ramkowa – przeznaczona do zadań specjalnych. Piła ramkowa jest wytrzymała i mocna, dzięki czemu można ją wykorzystywać do cięcia nawet najtwardszego drewna w sposób sprawny i niewymagający dużego wysiłku;
- piła płatnica – idealna do prostych zastosowań domowych. Nadaje się do cięcia desek, listew, a także przy konstruowaniu i skręcaniu mebli;
- piła kabłąkowa – wyposażona w zagęszczone zęby i wąskie ostrze. Długość piły powoduje, że sprawdza się ona jako piła ręczna do grubego drewna, mokrego lub świeżo ściętego.
Najlepsza piła ręczna do drewna, czyli jaka?
Wybierając piłę ręczną do drewna, należy wziąć pod uwagę trzy kluczowe czynniki: twardość i grubość obrabianego materiału, przeznaczenie piły oraz jej parametry techniczne, takie jak kształt i pokrycie brzeszczotu, rodzaj uzębienia i kąt nachylenia zębów oraz współczynnik TPI.
Kształt brzeszczotu i rodzaj uzębienia piły
Brzeszczot jest najważniejszym elementem każdej piły – właśnie na nim znajdują się zęby umożliwiające cięcie drewna. Uzębienie piły może być hartowane lub dodatkowo wzmocnione, co ma na celu spowolnienie ścierania zębów. Rodzaj uzębienia piły do drewna należy dobierać do specyfiki pracy.
Ręczna piła do drewna do cięć wzdłużnych najczęściej ma zęby zamiennie rozchylone na boki. Ta cecha sprawia, że praca jest łatwiejsza i bardziej komfortowa, a rzaz (szczelina powstała w efekcie piłowania) jest większy od szerokości brzeszczotu. Mniejsze zęby są stosowane w piłach przeznaczonych do cięć poprzecznych, natomiast piły grzbietnice do prac wykończeniowych i współpracy z przyrżniami mają zęby nieco pochylone do przodu.
Przy zakupie piły ręcznej do drewna weź pod uwagę też kształt samego brzeszczotu. Piły z szerokim brzeszczotem poradzą sobie z odcięciem konaru czy pocięciem różnych materiałów drewnianych i drewnopochodnych. Sztywne brzeszczoty o zwężającym się kształcie posłużą Ci do wykonania otworów i cięć krzywoliniowych. Z kolei do prac artystycznych najlepiej nadają się piły z cienkim, napiętym brzeszczotem, który zapewnia precyzyjne i estetyczne cięcie.
Kąt nachylenia zębów
Oprócz samego rodzaju uzębienia istotnym parametrem piły jest kąt nachylenia zębów. Piły uniwersalne mają zęby ustawione dokładnie pod kątem 90°. Poszukując piły do cięcia drewna wzdłuż włókien, lepszy może okazać się model z zębami ustawionymi pod kątem mniejszym niż 90°. Piły z zębami pod kątem większym niż 90° sprawdzają się do piłowania drewna w poprzek włókien.
Współczynnik TPI
Współczynnik TPI określa liczbę zębów na konkretnym odcinku brzeszczotu. Im wyższa wartość wskaźnika TPI, tym cięcie jest gładsze, co przekłada się na wysoką jakość ciętej powierzchni. Piła ręczna do drewna z wysokim TPI będzie więc polecana do precyzyjnych prac modelarskich. Natomiast niższy współczynnik TPI, charakterystyczny dla pił z grubszym zębem, zapewnia szybsze cięcie, ale z uszczerbkiem na dokładności.
Porada eksperta
Wybierając piłę do pracy z mokrym drewnem, szukaj modelu ze wskaźnikiem TPI od 2 do 5. W przypadku uniwersalnej piły do ręcznego cięcia suchego drewna wystarczająca będzie wartość TPI oscylująca w okolicach 10.
Pokrycie brzeszczotu
Piła do cięcia drewna ręczna z biegiem czasu może się ścierać, tępić czy korodować. By zmniejszyć zużycie narzędzia i zapewnić sobie wygodę podczas pracy, wybierz model z zabezpieczonym brzeszczotem. Może on być pokryty specjalną powłoką, np. PTFE – to tworzywo sztuczne, które cechuje się znaczną twardością oraz odpornością na ściskanie i ścieranie. Piła z brzeszczotem pokrytym powłoką PTFE jest zabezpieczona przed korozją, stawia mniejszy opór podczas cięcia oraz sprawia, że wióry nie osadzają się na ostrzu. Z kolei brzeszczoty hartowane mają zwiększoną wytrzymałość i zdecydowanie wolniej się tępią.
Rękojeść piły do drewna
Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru piły ręcznej do drewna, jest rękojeść – od jej kształtu, budowy i materiały wykonania zależy Twój komfort pracy. Szukaj więc narzędzia z rękojeścią o ergonomicznym kształcie z antypoślizgową powłoką, która zwiększa pewność chwytu oraz zapewni Ci wygodne i wydajne prowadzenie piły. Przechowywanie piły natomiast ułatwi Ci otwór w rękojeści, pozwalający na jej zawieszenie w dowolnym miejscu.
Dobra piła ręczna do drewna to taka, która jest dopasowana do twardości i grubości obrabianego materiału oraz charakteru wykonywanych prac. Biorąc za kryterium rodzaj piły, jej przeznaczenie oraz parametry techniczne, z pewnością wybierzesz produkt, który pozwoli Ci na komfortową, sprawną i bezpieczną pracę.
Validate your login