Zakup młotowiertarki to inwestycja, dzięki której łatwiej i szybciej poradzisz sobie z licznymi pracami remontowo-budowlanymi. Do wyboru są urządzenia o odmiennej specyfikacji, funkcjach oraz cenie, co pozwala na dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb. Jaka młotowiertarka będzie najlepszym wyborem? Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu w zależności od budżetu.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje młotowiertarek,

  • na co zwrócić uwagę przy wyborze młotowiertarki,

  • jaki sprzęt kupić w zależności od budżetu.

Młotowiertarka – jaką wybrać? Różne rodzaje urządzeń

Na rynku dostępne są młotowiertarki różnego typu, a każda z nich ma zalety i wady. Jednym z podstawowych wyróżników tych urządzeń jest sposób ich zasilania. Do wyboru są modele elektryczne oraz akumulatorowe.

Pierwsze z nich wymagają podłączenia do prądu, jednak dzięki temu są mocniejsze i mogą pracować wydajnie, dopóki nie zostaną odłączone od zasilania. Modele z akumulatorem są z kolei mobilne – ich zasięgu nie ogranicza przewód, więc lepiej sprawdzą się podczas prac w miejscach trudno dostępnych. Przeważnie mają jednak mniejszą moc od modeli zasilanych elektrycznie, choć ciszej od nich pracują. Ich cena jest również wyższa.

Warto wiedzieć

Młotowiertarka i wiertarka udarowa to dwa urządzenia o podobnym przeznaczeniu, jednak wybór pomiędzy nimi należy uzależnić od rodzaju wykonywanych prac. Młotowiertarka ma funkcję udaru pneumatycznego, dzięki któremu można wykorzystać ją do efektywnego kucia, skuwania czy wiercenia w kamieniu i betonie. Wiertarka udarowa nie sprawdzi się natomiast podczas tak wymagających zadań, ale jest wystarczającym sprzętem do pracy z materiałami takimi jak metal, drewno czy cegła.

Funkcje i parametry młotowiertarek

Zanim zadecydujesz, jaka młotowiertarka najlepiej spełni Twoje potrzeby, zwróć uwagę na właściwości i udogodnienia, które może posiadać tego typu sprzęt. 

  • Rodzaj uchwytu na końcówki robocze – najpopularniejszym uchwytem w młotowiertarkach jest SDS Plus, który pozwala na szybką i prostą wymianę osprzętu bez konieczności stosowania jakichkolwiek narzędzi. Inną opcją jest SDS Max, jednak tego rodzaju uchwyt znajduje zastosowanie najczęściej w sprzęcie przeznaczonym do wykonywania bardziej złożonych, cięższych prac.

  • Energia udaru – mechanizm udarowy w młotowiertarce służy temu, by osoba obsługująca sprzęt nie musiała dociskać wiertła do danego materiału. Jednostką siły udaru jest dżul – modele oferujące 5-10 J przeznaczone są do użytku amatorskiego, a te o większej sile znajdą już zastosowanie w bardziej wymagających pracach. Energia udaru powyżej 60 J charakteryzuje urządzenia profesjonalne. 

  • Moc – im jest większa, tym większą wydajnością cechuje się młotowiertarka. Do użytku domowego wystarczająca moc wynosi w granicach 1000 W. Parametr ten wpływa również na inną wartość – częstotliwość udaru, która decyduje o szybkości i efektywności pracy urządzenia.

  • Prędkość wiercenia – im jest większa, tym sprawniej przebiega praca. Niektóre urządzania mają też funkcję regulacji obrotów, co daje większą kontrolę nad sprzętem i umożliwia dopasowanie prędkości do rodzaju obrabianego materiału.

  • Rodzaj silnika – do wyboru są sprzęty z silnikiem szczotkowym oraz bezszczotkowym, przy czym te ostatnie wyróżniają się większą trwałością.

  • Tryby pracy – wszechstronne urządzenia mogą pracować w trzech trybach: wiercenie z udarem, bez udaru i kucie.

O tym, jaka wiertarka zapewnia największy komfort pracy, decydują również dodatkowe udogodnienia. Może to być funkcja redukcji drgań, informowania o przeciążeniu urządzenia, wskaźnik zużycia szczotek lub oświetlenie LED.

Aby możliwości wykorzystania młotowiertarki były jak największe, warto też pamiętać o osprzęcie. Wśród akcesoriów przeznaczonych do takich urządzeń znajdują się nie tylko różne rodzaje wierteł, ale także przecinaki, otwornice czy dłuta, dzięki którym wykonasz rozmaite otwory oraz cięcia.

Jaką młotowiertarkę kupić do 300, 500 i 1000 zł?

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje młotowiertarka. Jaką wybrać, by miała wszystkie cechy, których oczekujesz od tego typu sprzętu? Sprawdź, czego możesz się spodziewać po urządzeniach z różnych kategorii cenowych. 

Jaka młotowiertarka do 300 zł?

Jeśli potrzebujesz sprzętu do podstawowych prac przydomowych, powinien wystarczyć Ci model do 300 zł. Taki sprzęt oferuje moc do 900 W, siłę udaru w granicach kilku dżuli, a także trzy tryby pracy oraz wygodny system SDS Plus. Jedną z propozycji jest akumulatorowa młotowiertarka Sthor o energii udaru 1,1 J, która w zestawie ma już akumulator i ładowarkę (do niektórych innych modeli akcesoria te trzeba dodatkowo dokupić).

Jaka młotowiertarka do 500 zł?

Mając taki budżet, można już nabyć solidny sprzęt do zastosowań domowych od sprawdzonego producenta. 

Jedną z propozycji jest młotowiertarka Worx o energii udaru 2 J, z technologią antywibracyjną oraz wiertłami SDS. Warto zwrócić też uwagę na model Bosh oferujący wyższe obroty oraz maksymalną średnicę wiercenia – w tym przypadku koszt przekracza nieco 500 zł.


https://stock.adobe.com/pl/images/overhead-view-of-handyman-in-helmet-and-yellow-gloves-using-hammer-drill/284350195?prev_url=detail 

  1. Jaka młotowiertarka do 1000 zł?

Urządzenia droższe to już przeważnie sprzęty o lepszych parametrach, sporej mocy i nierzadko wyposażone w szereg dodatkowych udogodnień. Wśród nich znajdują się produkty znanych marek, jak Makita, Bosch czy deWalt, zasilane zarówno sieciowo, jak i akumulatorowo. Dobrym przykładem jest sprzęt Makita z oświetleniem LED, ładowarką i akumulatorem. 

O tym, jaką młotowiertarkę wybrać, decydują potrzeby użytkownika. To do nich należy dostosować parametry urządzenia, które różnią się w zależności od modelu i decydują i możliwościach jego zastosowania.

 

Porozmawiaj z doradcą

Planujesz budowę domu lub inwestycję?

Zostaw nam swój kontakt, a my odpowiemy Ci co możesz zyskać!

Uzupełnij formularz i czekaj na nasz telefon

+48
Administratorem Państwa danych jest spółka Bricoman Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Murmańskiej 25, 04-203 Warszawa, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS: 0000239320, NIP: 1132568413, REGON: 140215054 (dalej: Bricoman).