Jakie nity wybrać? Rodzaje i zastosowanie

Jakie nity wybrać? Rodzaje i zastosowanie

Nity, choć mogą wydawać się skromnym produktem w asortymencie sklepów budowlanych, stanowią istotny składnik wielu projektów konstrukcyjnych, od mebli po zaawansowane struktury metalowe. Czy wiesz, jakie rodzaje nitów są dostępne na rynku i które z nich będą najlepsze dla Twojego projektu DIY? W tym artykule spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości i dostarczyć wiedzy na temat rodzajów i zastosowania nitów.

Co to są nity?

Nity są małymi, ale niezwykle wytrzymałymi elementami łączącymi, odgrywającymi kluczową rolę w budownictwie i tworzeniu konstrukcji. Są rodzajem specjalnego "śrubowania", które trwale łączy dwie powierzchnie na dwa sposoby:

  • za pomocą krótkiego pręta, z jednej strony zakończonego łbem, a z drugiej – zakuwką;
  • za pomocą nitów zrywalnych, składających się z dwóch części: tulei oraz pręta, który zostaje oderwany w momencie połączenia. Taki typ nitów umożliwia łączenie elementów, do których mamy dostęp wyłącznie z jednej strony. Jeśli chodzi o nity zrywalne rodzaje, szczegóły poznasz w dalszej części tego poradnika.

Nity są często używane tam, gdzie nie można zastosować tradycyjnych śrub, na przykład w miejscach o ograniczonym dostępie lub w takich miejscach, gdzie zachodzi konieczność równomiernego rozłożenia obciążenia. Nity znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach budownictwa, takich jak budowa mostów, dróg, konstrukcji stalowych, ale też w produkcji mebli czy urządzeń. Charakteryzują się dużą odpornością na odkształcenia i wytrzymałością. Chcąc je prawidłowo użyć do konkretnego projektu, warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie są rodzaje nitów i do czego każdy z nich służy.

Jakie nity wybrać? Rodzaje i zastosowanie

Rodzaje nitów i ich zastosowanie

Wśród nitów znaleźć można szerokie spektrum wyboru różnego rodzaju elementów, które różnią się parametrami, materiałem, z jakiego powstały czy w końcu – przeznaczeniem. Podsumujmy informacje w tym zakresie.

1. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonuje się nity, mamy do czynienia przede wszystkim z takimi nitami, jak:

  • Nity aluminiowe. Te z mniejszym stężeniem magnezu są stosunkowo miękkie, ale z powodzeniem można ich używać do łączenia delikatnych i podatnych na uszkodzenia materiałów. Nity aluminiowe z większą zawartością magnezu używane są do prac z wymagającymi materiałami, również takimi skłonnymi do rozciągania.
  • Nity stalowe. Dość wszechstronny i popularny rodzaj nitów o szerokim spektrum zastosowania. Te wykonane ze stali nierdzewnej wykorzystywane są w miejscach wymagających sterylności oraz wszędzie tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko powstawania korozji.
  • Nity miedziane. Są świetnymi przewodnikami prądu elektrycznego oraz ciepła.
    Nity miedziano-niklowe. Zazwyczaj stosowane w miejscach narażonych na korozję, a także w miejscach, w których panuje wysoka temperatura.

2. Pod kątem kształtu łba, wyróżniamy przede wszystkim:

  • Nity z łbem stożkowym – stosowane wtedy, gdy musimy uzyskać powierzchnię płaską
  • Nity z łbem kulistym – posiadające niski profil, uniwersalne.
  • Nity z dużym kołnierzem – stosowane do mocowania delikatnych elementów do twardego podłoża, pozwalające na zatuszowanie i uszczelnienie za dużych otworów.

3. Uwzględniając zastosowanie, nity klasyfikujemy na:

  • Nity standardowe – najpopularniejszy rodzaj nitów o uniwersalnym przeznaczeniu.
  • Nity zamknięte – wodoodporne i pozwalające na zachowanie trzpienia (bez zrywania).
  • Nity otwarte – stosowane są głównie do prac niskoobciążeniowych.
  • Nity szczelne – znajdujące zastosowanie w tworzeniu wodoszczelnych konstrukcji.
  • Nity rozprężne – wyróżniające się dużą siłą zacisku. Zatrzymują końcówkę trzpienia, a następnie pęcznieją po stronie wewnętrznej, przez co są bardzo wytrzymałe na rozciąganie.
  • Nity rozwidlone – używane do prac z miękkimi przedmiotami (z tworzywa sztucznego, drewna czy płyty gipsowej).
  • Nity rowkowane – stosowane w otworach nieprzelotowych.
  • Nity wpuszczane – w trakcie aplikacji wpuszczane w otwory obustronnie.
Jakie nity wybrać? Rodzaje i zastosowanie

Nity – cena i sklepy, w których można je kupić

Jaka jest cena nitów? Może znacząco się różnić w zależności od ich rodzaju, materiału, z jakiego zostały wykonane, a także od ich rozmiaru. Koszt pojedynczego elementu zaczyna się od kilku groszy, a kończy nawet na kilku złotych. Nity można kupić w wielu sklepach specjalizujących się w sprzedaży narzędzi i materiałów budowlanych, zarówno stacjonarnie jak i online. Szeroki asortyment nitów różnego rodzaju oferują takie markety, jak Bricoman. Jeśli interesuje Cię temat “nity cena”, zajrzyj do nas w poszukiwaniu konkretnych kwot.

Nity, mimo swego niewielkiego rozmiaru, są podstawowym elementem wielu konstrukcji i stanowią nieodłączną część naszego codziennego życia, choć często o tym nie myślimy. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi, będziesz miał większą wiedzę na temat rodzajów nitów i ich zastosowania Pamiętaj, że właściwy dobór tych komponentów może znacznie podnieść trwałość i wytrzymałość Twoich konstrukcji!