Jakie meble do kuchni małej i dużej?

Planując kuchenną aranżację, warto wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne upodobania, ale też możliwości pomieszczenia. Jakie meble do kuchni wybrać, jeśli masz do dyspozycji małą albo dużą przestrzeń? Z tymi praktycznymi wskazówkami stworzysz funkcjonalny układ wnętrza niezależnie od metrażu.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak wymiary wnętrza wpływają na komfort korzystania z kuchni,
  • jakie meble wybrać do małego i dużego pomieszczenia,
  • jak optycznie powiększyć przestrzeń.

Jak rozplanować kuchnię w zależności od jej rozmiarów?

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, w których funkcjonalność ma szczególne znaczenie. Niewłaściwie zaplanowany układ wnętrza może powodować dyskomfort podczas przygotowywania posiłków, co w krótkim czasie doprowadzi Cię do jednej myśli: czas na kolejny remont i wymianę mebli. Jak tego uniknąć? Wystarczy poświęcić odpowiednią ilość czasu na stworzenie dobrego projektu.

Jak rozmieścić sprzęt w kuchni, aby korzystanie z niego było wygodne? Powinna tu znaleźć zastosowanie zasada trójkąta roboczego, zgodnie z którą pomieszczenie należy podzielić na trzy główne strefy:

  • strefa gotowania – złożona z kuchenki i piekarnika,
  • strefa przygotowywania złożona z blatu roboczego i lodówki,
  • strefa zmywania – złożona ze zlewu kuchennego i zmywarki.

Zauważ, że podczas gotowania poruszasz się między tymi punktami. Najpierw wyjmujesz rzeczy z lodówki i je myjesz, później kroisz na blacie roboczym, a następnie poddajesz obróbce cieplnej na kuchence lub w piekarniku. 

W kuchni o większym metrażu możesz wyodrębnić dwie dodatkowe strefy: przechowywania i zapasów. W pierwszej z nich umieścisz podstawowe wyposażenie, m.in. garnki, naczynia czy sztućce, a w drugiej produkty spożywcze niewymagające trzymania w lodówce.

Gdy masz do dyspozycji duży metraż, możesz rozplanować trójkąt roboczy na planie mebli ułożonym na kształt litery U lub G, czyli z dużą liczbą szafek. Jeśli Twoja kuchnia jest mała, pozostają Ci najpewniej układ liniowy (z wyspą lub bez) czy też układ w kształcie litery L.

Jak umeblować kuchnię, by była funkcjonalna?

Od tego, ile miejsca masz do zagospodarowania, zależy to, jak ustawić meble w kuchni i na jakie się zdecydować. Poniżej prezentujemy wskazówki, którymi możesz się kierować, aby stworzyć atrakcyjne wizualnie i komfortowe w użytkowaniu wnętrze na każdym metrażu.

Jakie meble do małej kuchni okażą się najlepsze?

Gdy metraż po podłodze okazuje się niewystarczający, możesz wykorzystać jak najlepiej to, co masz do dyspozycji. Dobrym sposobem na zwiększenie ilości dostępnego miejsca w kuchni jest zdecydowanie się na pogłębione dolne szafki. Nawet kilkucentymetrowa różnica w głębokości może sprawić, że w środku zmieści się więcej rzeczy niż zwykle, dzięki czemu okiełznasz bałagan, który w małych przestrzeniach powstaje wyjątkowo szybko.

Nie lekceważ też roli, jaką w małej kuchni odgrywa górna linia zabudowy. Prowadząc ją od wysokości wzroku aż po sufit, zyskasz funkcjonalną i pojemną strefę przechowywania i zapasów, która zapewni Ci komfort podczas codziennego użytkowania kuchni. Układając rzeczy w szafkach, posegreguj je na dwie kategorie. Te częściej stosowane powinny być niżej, aby mieć do nich bezpośredni dostęp. Te, po które sięgasz sporadycznie, umieść wyżej. Nawet jeśli przyjdzie Ci używać drabiny, by dostać się do najwyższych szafek, będziesz to robić na tyle rzadko, że nie stanie się to problemem.

W małej kuchni pożądane są także sprytne rozwiązania, które zapewniają dodatkowe miejsce do pracy czy przechowywania. W cenie są opcje, takie jak:

  • wysuwane cargo o różnej szerokości, które może służyć m.in. za minispiżarnię,
  • dodatkowy, wysuwany blat roboczy, który zwiększy tę powierzchnię w razie potrzeby,
  • szuflady w cokołach mebli na drobne rzeczy,
  • blat zlicowany z parapetem, co powiększy dostępną przestrzeń roboczą,
  • ruchoma płytka, którą możesz zakryć zlewozmywak, aby przedłużyć blat roboczy.

Jakie meble do dużej kuchni warto wybrać?

Mogłoby się wydawać, że brak ograniczeń związanych z metrażem oznacza brak problemów przy aranżacji wnętrza. W rzeczywistości zbyt duża ilość dostępnej przestrzeni sprzyja zastosowaniu zbyt dużej liczby szafek lub zachowaniu zbyt dużych odstępów między nimi, przez co korzystanie z kuchni może okazać się mało wygodne.

Jaka odległość między szafkami w kuchni jest odpowiednia? Ergonomię pracy zapewni stosowanie się do zasady złotego trójkąta roboczego, zgodnie z którą należy zachować następujące odstępy między poszczególnymi strefami pomieszczenia:

  • między lodówką a płytą indukcyjną czy kuchenką: 120-270 cm,
  • między lodówką a zlewem kuchennym: 120-210 cm,
  • między zlewem kuchennym a płytą indukcyjną czy kuchenką: 120-210 cm.

Jeśli kuchni rzeczywiście jest duża i przestronna, możesz trzymać się bliżej górnej granicy powyższych przedziałów odległościowych. Pozwoli Ci to wypełnić wolne miejsce w takim stopniu, by pomieszczenie nie wyglądało na niewykończone. Z drugiej strony, wielokrotne pokonywanie tych odległości podczas przygotowywania posiłków nie będzie męczące i niewygodne.

W dużej kuchni nie musisz skupiać się na wykorzystaniu każdego skrawka przestrzeni. Tym samym górna linia szafek nie musi być koniecznie poprowadzona aż po sufit. „Odchudzając” tę strefę, można dodać wnętrzu nowoczesnego wyrazu, a samej aranżacji lekkości. Jeśli liczba dolnych szafek jest satysfakcjonująca lub dysponujesz osobną spiżarnią, możesz nawet całkowicie zrezygnować z górnej linii zabudowy. Dzięki temu wystrój pomieszczenia zyska intrygujący charakter, ale wciąż będzie zapewniać funkcjonalność na optymalnym poziomie.

Jakie meble do kuchni pomogą ją optycznie powiększyć? Praktyczne wskazówki

W zmianie odbioru wyglądu pomieszczenia mogą Ci również pomóc sprytne tricki wnętrzarskie nastawione na optyczne powiększenie kuchni. Przetestuj je, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, stwarzając wygodne, funkcjonalne i miłe dla oka miejsce do gotowania oraz spożywania posiłków.

W tym kontekście jedną z najważniejszych decyzji jest to, jakie fronty do kuchni warto wybrać. Kuchnia matowa czy połysk? Matowe fronty wydają się praktyczniejsze, jeśli wziąć pod uwagę to, że nie widać na nich odcisków palców tak, jak na połysku. Z drugiej strony, wszystkie powierzchnie odbijające światło przyczyniają się do tego, że pomieszczenie wygląda na większe niż w rzeczywistości. Jest to zatem dobre rozwiązanie do niewielkiej kuchni.

Jakie meble do kuchni wybrać, jeśli zależy Ci na efekcie optycznego powiększenia wnętrza? Zwróć uwagę na jasną kolorystykę frontów: biel, gołębią szarość czy beż. Korzystając z tak uniwersalnych barw, możesz stworzyć spójną kompozycję, dzięki której pomieszczenie będzie wyglądać przestronnie. Jaki kolor mebli do kuchni wybrać, jeśli wolisz bardziej kreatywne barwy? Dobry wybór stanowią także pastele – np. błękitny, pudrowy róż czy szałwia – o rozbielonym, rozwodnionym odcieniu. Pamiętaj, że odważna kuchnia w kolorze to ostatnio szczyt mody.

Co dać między szafkami w kuchni, aby ją optycznie powiększyć? Wbrew pozorom, najlepszym wyjściem w takim przypadku są płytki wielkoformatowe – najlepiej gładkie i o lekko połyskującej powierzchni. Brak widocznych łączeń sprawi, że powierzchnia będzie dobrze odbijać światło, dodając wnętrzu przestronnego wyrazu.