Jaki stelaż podtynkowy wybrać? Wymiary i inne ważne parametry
Podwieszane miski ustępowe to obecnie jeden z najczęstszych wyborów podczas urządzania łazienki. Zamontowanie ich w ten sposób wymaga jednak właściwego przygotowania ze strony technicznej, w tym zakupu odpowiednich akcesoriów. Jaki stelaż podtynkowy kupić, by nie napotkać żadnych trudności podczas montażu? Sprawdź.
Z tego wpisu dowiesz się:
- gdzie znajduje zastosowanie stelaż podtynkowy,
- jaki stelaż podtynkowy do WC okaże się najlepszy,
- jaki stelaż podtynkowy wybrać do bidetu.
Gdzie znajduje zastosowanie stelaż podtynkowy?
Pod pojęciem stelaża podtynkowego należy rozumieć element armatury łazienkowej, który wyglądem przypomina metalową ramę. Jest montowany na nagiej ścianie – pod tynkiem lub innym materiałem budowlanym – a zatem w sposób niewidoczny dla oka. Zapewnia możliwość stabilnego zamontowania sanitariatów w taki sposób, by między posadzką a miską ustępową pozostała przerwa. Taka konstrukcja wpływa na estetykę aranżacji, ułatwia utrzymanie łazienki w czystości i przyczynia się do optycznego powiększenia wnętrza.
Jaki stelaż podtynkowy do WC okaże się najlepszy?
Wybór stelaży podtynkowych do WC jest niemal tak bogaty jak samych mis ustępowych. Czym się kierować przy zakupie? Z pewnością nie wyglądem zewnętrznym, gdyż ten i tak zostanie ukryty pod tynkiem czy płytkami ściennymi, którymi są zabudowywane stelaże podtynkowe. Jaki model wybrać i na jakie aspekty zwrócić uwagę? Poniższe wskazówki powinny okazać się nieocenionym wsparciem w tym procesie.
Stelaż podtynkowy WC – wymiary
Aby móc zamontować misę ustępową na stelażu, elementy te muszą być kompatybilne. Nie oznacza to konieczności zakupu zestawu u jednego producenta. Wystarczy upewnić się, że ich wymiary do siebie pasują.
Jeśli chodzi o wysokość, do wyboru masz stelaże niskie (rama nośna: 80-90 cm) i wysokie (rama nośna: 110-130 cm). W tym pierwszym przypadku przycisk spłukiwania jest niewidoczny wtedy, gdy deska jest podniesiona. Chociaż może to wpływać negatywnie na komfort użytkowania, to jednak okazuje się nieocenioną korzyścią w przestrzeniach o niestandardowym układzie. Mowa tu m.in. o pomieszczeniach, w których toaletę można umieścić tylko w jednym, mało ustawnym miejscu, np. pod oknem lub grzejnikiem. Najczęściej wybieraną opcję stanowią jednak stelaże wysokie.
Wysokość stelaża nie zawsze idzie w parze z wysokością, na jakiej zostanie zainstalowana miska ustępowa. Duża część takich akcesoriów montażowych dysponuje możliwością regulacji wysokości jej montażu, dzięki czemu łatwo dopasujesz ją do indywidualnych potrzeb domowników.
W kontekście szerokości masz do wyboru stelaże mające od 35 do około 50 cm, co odpowiada standardom na rynku ceramiki łazienkowej. Koniecznie przyjrzyj się także temu, czy punkty mocowania na misce i stelażu są kompatybilne, gdyż ma to wpływ na stabilność całej konstrukcji.
Jeśli masz wątpliwości, czy WC i stelaż do siebie pasują, przyjrzyj się zaleceniom producenta. Zwykle znajdziesz tam gotową listę modeli, które są przeznaczone do montażu na danym akcesorium.
Jaki stelaż podtynkowy wybrać pod kątem udźwigu i nośności?
We właściwościach technicznych każdego stelaża jest podawany maksymalny udźwig i warto zapoznać się z tą wartością. Przekroczenie dopuszczalnej wagi może skutkować nie tylko uszkodzeniem stelaża i sanitariatu, a także niesie za sobą ryzyko wystąpienia niebezpiecznego dla domowników wypadku. Standardem są obecnie modele o nośności do 150 kg, choć możesz znaleźć także takie, w których ta wartość przekracza 200 kg.
W tym kontekście warto skoncentrować się także na tym, z jaką ścianą masz do czynienia w łazience. Jeśli jest to mur, potrzebujesz najpewniej stelażu do zabudowy ciężkiej, który nadaje się do zamurowania. Choć wiąże się to z pewnym nakładem pracy, to jednak efekt wyróżnia się wyjątkową stabilnością. Alternatywę dla tego rozwiązania stanowią stelaże do zabudowy lekkiej, które są przeznaczone do montażu głównie w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych, chociaż nadają się też do tych murowanych. Właściwie zamontowane, zapewniają sanitariatom stabilność, a przy tym są łatwe w montażu.
Dodatkowe funkcje stelaża podtynkowego
Chociaż stelaże podtynkowe spełniają funkcję stricte instalacyjną i techniczną, dzisiejsze modele nie pozostają bez wpływu na komfort użytkowania. Możesz spotkać się z produktami zapewniającymi dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak:
- system oszczędzania wody pozwalający zdecydować, ile wody będzie pobierać naciśnięcie każdego z przycisków, aby zoptymalizować jej zużycie i rachunki,
- system wyciszający, który zadba o to, aby spływająca woda generowała jak najmniej hałasu,
- system antybakteryjny, czyli specjalna powłoka, która ułatwia utrzymanie toalety i jej okolicy w higienicznej czystości,
- system WC + bidet, który pozwala połączyć te dwa sanitariaty w jedną instalację, dla maksymalnego komfortu użytkowania i oszczędności miejsca.
Jakiej firmy stelaż podtynkowy WC wybrać?
Przy wyborze stelaża podtynkowego wymiary i udźwig z pewnością stanowią najważniejsze aspekty. Warto jednak zastanowić się także nad tym, jakiej firmy stelaż podtynkowy okaże się najlepszym wyborem.
Wbrew pozorom różnica w tym zakresie nie sprowadza się tylko do ceny, lecz także do jakości wykonania. Sięgając po produkty renomowanych marek, takich jak Geberit, Cersanit czy Grohe, możesz spodziewać się tego, że otrzymasz rozwiązanie o ponadprzeciętnej trwałości i niskiej awaryjności. W przypadku tego elementu ma to szczególne znaczenie, gdyż ewentualna awaria może równać się konieczności skucia kawałka ściany, co wiąże się z dużym nakładem czasowym i pieniężnym.
Dobry stelaż podtynkowy – jaki wybrać do bidetu, pisuaru i umywalki?
Wiesz już, jaki stelaż podtynkowy do WC wybrać. Pamiętaj jednak, że ten sposób montażu nadaje się również do innych sanitariatów, m.in. do bidetu, pisuaru czy umywalki. Jaki stelaż podtynkowy wybrać, gdy masz do zrealizowania taki cel?
Na dobrą sprawę są to dokładnie te same stelaże co do WC, jednak pozbawione przycisku do spłukiwania. Musisz jednak zwrócić uwagę na wymiary (umywalka może być szersza od misy ustępowej) oraz wysokość montażu (bidet może zostać umieszczony niżej od toalety, a umywalka znacznie wyżej).
Stelaż podtynkowy spełni swoją funkcję tylko wtedy, gdy będzie dobrze dobrany do miski ustępowej lub innego sanitariatu, który zostanie na nim zamontowany. Zwróć uwagę nie tylko na samą kompatybilność elementów, ale również na komfort użytkowania – zwłaszcza że najpewniej nie będziesz wymieniać znajdującego się pod płytkami stelażu przy kolejnym remoncie.
Validate your login