Jaki ogrzewacz wody wybrać do kuchni, prysznica i innych miejsc? Poradnik
Choć wielu osobom możliwość korzystania z ciepłej wody w dowolnej chwili wydaje się czymś naturalnym, nie każdy ma dostęp do ciepłej wody z sieci miejskiej. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazują się podgrzewacze wody. Zastanawiasz się, jaki ogrzewacz wody wybrać? Podpowiadamy, jak podjąć optymalną decyzję.
Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie są rodzaje ogrzewaczy wody,
- czy lepiej kupić bojler, czy przepływowy ogrzewacz wody,
- jakie parametry są ważne przy wyborze podgrzewacza przepływowego.
Jaki ogrzewacz wody – pojemnościowy czy przepływowy?
By odpowiedzieć na pytanie, jaki ogrzewacz wody wybrać, by spełniał Twoje oczekiwania, warto poznać podstawowe rodzaje tych urządzeń: pojemnościowe i przepływowe. Ogrzewacze pojemnościowe to nic innego jak wciąż spotykane w niektórych domach bojlery. Jak działają? W tego typu urządzeniach znajduje się specjalny zbiornik, w którym woda jest magazynowana i jednocześnie podgrzewana. Dzięki odpowiedniej izolacji wokół zbiornika wewnętrznego w bojlerze woda wolniej wytraca wysoką temperaturę, co z kolei może pozwolić na pewne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
Pojemnościowe ogrzewacze wody dzieli się na ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Ze względu na dużą pojemność podgrzewacze ciśnieniowe zwykle są wykorzystywane do zaopatrywania w wodę całych mieszkań lub domów. Wytwarzane ciśnienie pozwala na transportowanie wody z jednego miejsca do poszczególnych pomieszczeń – kuchni, łazienek czy toalet. Z kolei modele bezciśnieniowe są mniejsze, przez co są w stanie pomieścić mniejszą ilość wody i nie pompują jej na większe odległości – stąd stosuje się je w pojedynczych pomieszczeniach.
Drugim rodzajem są ogrzewacze przepływowe, które mają zupełnie inną zasadę działania. W tym przypadku woda nie jest magazynowana w zbiorniku utrzymującym jej temperaturę, tylko podgrzewana na bieżąco. Podgrzewacze przepływowe zazwyczaj są montowane w okolicy baterii łazienkowej czy kuchennej, a proces ogrzewania odbywa się bezpośrednio na płynącej wodzie.
Co lepsze – bojler czy przepływowy ogrzewacz wody?
Jeśli zastanawiasz się, co kupić: bojler czy przepływowy ogrzewacz wody, weź pod uwagę kluczowe zalety i wady obu rozwiązań. Za wyborem bojlera mogą przemawiać następujące aspekty:
- łatwość montażu i późniejszej obsługi,
- bezpieczeństwo użytkowania,
- cicha praca urządzenia,
- możliwość regulowania temperatury wody,
- przy dobrej izolacji woda wolno wytraca wysoką temperaturę,
- przy właściwie dobranym modelu sprawdzi się też w przypadku dużych rodzin.
Jakie natomiast mogą być wady podgrzewaczy pojemnościowych? Woda w bojlerze może długo się nagrzewać, zwłaszcza po wyłączeniu urządzenia z prądu i zużyciu całej nagromadzonej wody. Ponadto urządzenia te zwykle są droższe zarówno w instalacji, jak i późniejszym użytkowaniu – ogrzewacze o większej mocy mają wyższy pobór energii, przez co rachunki za prąd mogą wzrastać. Bojlery często też zajmują sporo miejsca, a wiele urządzeń wymaga regularnego odkamieniania.
Jak na tym tle wypadają podgrzewacze przepływowe? Ich najważniejsze zalety to:
- woda jest podgrzewana w takiej ilości, jaka aktualnie jest potrzebna,
- niższy koszt instalacji oraz późniejszej eksploatacji,
- łatwy montaż i komfortowa obsługa,
- nie zajmują dużo miejsca,
- z urządzeń wielopunktowych może korzystać kilka osób jednocześnie.
Jednak tak jak każde rozwiązanie, także przepływowe ogrzewacze wody mają pewne wady. Tego rodzaju urządzenia są w stanie ogrzewać wodę tylko w jednym pomieszczeniu, dlatego jeśli mają znaleźć zastosowanie w całym domu, trzeba kupić ich odpowiednią liczbę. Dodatkowo po odkręceniu wody trzeba chwilę odczekać na jej podgrzanie – z kranu początkowo leci zimna woda, co może przyczynić się do zwiększenia jej zużycia.
Co zatem wybrać: bojler elektryczny czy przepływowy ogrzewacz wody? Drugie z wymienionych wydają się bardziej uniwersalne i opłacalne, ale ostateczną decyzję zawsze należy uzależnić od własnych potrzeb i specyfiki pomieszczeń, które trzeba zaopatrzyć w wodę.
Jaki ogrzewacz wody przepływowy wybrać? Najważniejsze parametry
Nie chcesz decydować się na bojler, ale nie wiesz, jaki przepływowy ogrzewacz wody do kuchni, wanny, prysznica czy umywalki będzie odpowiedni? Jeśli kupujesz podgrzewacz przepływowy, jednym z kluczowych parametrów, jaki należy mieć na uwadze, jest moc urządzenia. Od doboru właściwej mocy zależą komfort użytkowania oraz ekonomiczność pracy podgrzewacza.
Moc podgrzewacza przepływowego powinna być dopasowana do miejsca instalacji oraz liczby punktów odbioru wody. Zastanawiasz się, jaki przepływowy ogrzewacz wody do prysznica, wanny, umywalki lub zlewozmywaka w kuchni będzie odpowiedni? Średnia wartość mocy, jaką należy przyjąć, to:
- do umywalki – od 3,5 kW,
- do zlewu – od 5,5 kW,
- do kabiny prysznicowej ze standardową wylewką prysznicową – od 12 kW,
- do wanny – od 18 kW.
Zastanawiając się, jaki ogrzewacz wody będzie odpowiedni, należy również sprawdzić minimalne i przewidywane maksymalne ciśnienie wody w domu oraz zakres ciśnienia obsługiwanego przez urządzenie. Jest to o tyle istotny parametr, że może wpływać na działanie podgrzewacza. Jeśli ciśnienie będzie za niskie lub za wysokie, urządzenie może uruchomić mechanizm bezpieczeństwa i nie będzie podgrzewać wody.
Ważnym aspektem jest także sposób regulacji temperatury wody. W tym kontekście do wyboru masz dwa warianty: hydrauliczny i elektryczny. W podgrzewaczach hydraulicznych temperatura wody jest uzależniona od jej ciśnienia – im więcej cieczy będzie wypuszczane z kranu, tym niższa będzie jej temperatura. Z kolei ogrzewacze sterowane elektronicznie umożliwiają płynną regulację temperatury wody w zależności od przepływu cieczy, której pomiar jest dokonywany za pomocą specjalnego czujnika.
Podgrzewacze wody znajdują zastosowanie przede wszystkim w sytuacjach, w których nie ma możliwości korzystania z ciepłej wody pochodzącej z sieci miejskiej. Przez wiele lat w polskich domach królowały bojlery, ale obecnie świetną propozycją są też uniwersalne i ekonomiczne ogrzewacze przepływowe – jednak wyboru między tymi urządzeniami zawsze należy dokonywać w oparciu o własne potrzeby.
Validate your login