Jak wykończyć ściany - gładzie i tynki?
Wykańczanie ścian ma wpływ nie tylko na funkcje czysto praktyczne, ale również na estetykę danego pomieszczenia. W tym artykule dowiesz się, czym są tynki, szpachle oraz jak zabrać się do prac końcowych w obrębie ścian w domu lub mieszkaniu.
Gładź i tynk gipsowy królują
Niezmiennie od wielu lat najczęściej wybieranymi projektami do wykańczania ścian są gładzie oraz tynki gipsowe. Ze względu na zawartość siarczanu wapnia, czyli gipsu oba rozwiązaniach cechują się:
- bezpieczeństwem dla zdrowia,
- właściwościami szybkoschnącymi,
- wytrzymałością,
- odpornością na uszkodzenia mechaniczne,
- dobrą chłonnością wilgocią.
Warto jednak wspomnieć, że oprócz atutów zarówno tynki, jak i szpachle mają swoje minusy takie jak: konieczność starannego przygotowania ściany przed pracami oraz przyśpieszeniem korozji niezabezpieczonej stali, co w pewnych przypadkach może nawet eliminować opisywane tutaj materiały.
Tynk gipsowy – charakterystyka
Należy zacząć od podstawowej cechy, która sprawia, że od wielu lat tynk elewacyjny jest wybierany przez różnego rodzaju ekipy budowlane. Chodzi o łatwość w aplikacji na ścianę. Oprócz tego nie należy zapominać o wydajności. Zazwyczaj wystarczy zaledwie warstwa o grubości 2 centymetrów, by po zatarciu powierzchnia ściany charakteryzowała się wyrównaniem na odpowiednim poziomie.
Tynki gipsowe wyróżniają się na tle innych rozwiązań bardzo dobrą paroprzepuszczalnością i co więcej, pochłaniają wilgoć bezpośrednio z otoczenia. Z kolei, gdy we wnętrzu robi się sucho, zaczynają oddawać skumulowaną wilgoć i tworzą przyjazny dla dróg oddechowych mikroklimat. Oprócz tego tynk gipsowy jest dobrze urabialny, co ma ogromne znaczenie w kontekście szybkości wykonywanych prac.
Gładź – charakterystyka
Gładź jest najczęściej wykorzystywana tam, gdzie konieczne jest wyrównanie powierzchni o chropowatej strukturze. Wykorzystanie gładzi sprawia, że ściana zaczyna być gładka oraz ma uniwersalny, biały kolor. Stosowanie gładzi uznaje się więc za dobrą bazę do wszelkiego rodzaju innych prac remontowych mających związek z wykończeniem ścian.
Gładzie bardzo dobrze sprawdzają się podczas odnawiania tynków, które lata świetności mają już dawno za sobą. Co ważne, ten rodzaj materiału do wykańczania ścian może być stosowany również na ścianach ceramicznych z bloczków silikatowych lub keramzytobetonu.
Czy wiesz, że?
Gładź nie sprawdza się dobrze na ścianach wykonanych z bloczków komórkowych. Często stosowanie niej na tym materiale prowadzi do popękania powierzchni nakładanej warstwy i konieczności wykonywania dodatkowych prac remontowych.
Gładź co do zasady powinna być stosowana wyłącznie na równym podłożu, ponieważ z jej pomocą nie uda się ukryć żadnych krzywizn ani ubytków. Oznacza to więc, że wszystkie niedoskonałości wyjdą po czasie i znowu będą szpecić powierzchnię ściany. Pamiętaj o tym przy wyborze tego rozwiązania.
Tynki, szpachle – jak przygotować ścianę do wykańczania?
Zanim przejdziesz do nakładania na powierzchnię ściany gładzi lub tynku powinieneś odpowiednią ją przygotować. Na samym początku zadbaj o to, aby była prosta oraz możliwie najbardziej gładka. Jeśli zauważysz jakiejkolwiek ubytki, to zajmij się nimi jeszcze przed nałożeniem gładzi lub tynku. Następny krok to dokładne oczyszczenie oraz zagruntowanie. Ma to znaczenie w kontekście zniwelowania problemu odciągania wilgoci z naniesionej masy tynkarskiej. Jeśli na tym etapie sobie odpuścisz, jest więcej niż pewne, że zetkniesz się z problemem nadmiernego kurczenia się tynku oraz w rezultacie pękania. Jeśli jesteś pewny, że ściana jest prosta, gładka, oczyszczona i zagruntowana, możesz przejść do wykańczania.
Szpachle do ścian – jak je układać?
Jeśli chodzi o tynkowanie, to obecnie masz do dyspozycji dwie możliwości:
- tynkowanie ręczne – potrzebnych będzie Ci kilka narzędzi takich jak kielnia oraz paca. Przy pomocy pierwszego rozwiązania nakładasz tynk oraz „chlapiesz” nim na ścianę, a paca stanowi pomoc przy zacieraniu materiału i równomiernego rozprowadzania. Ta metoda jest najlepsza wtedy, gdy masz do czynienia z niewielkimi pomieszczeniami. Gdy powierzchnia ścian jest duża, tynkowanie ręczne może okazać się zbyt czasochłonne oraz kosztowne;
- tynkowanie maszynowe – służy do tego specjalny agregat tynkarski, który rozrabia masę tynkową i przygotowuje ją do nakładania na ścianę. Następnym krokiem jest wykorzystanie specjalnej końcówki, której zadaniem jest rozprowadzenie tynku na ścianę. Tynkowanie maszynowe to dobre rozwiązanie w przypadku dużych powierzchni. Dzięki wykorzystaniu agregatu możliwa jest oszczędność czasu oraz pieniędzy, co w przypadku prac remontowych ma ogromne znaczenie.
Bez względu na wybraną metodę tynkowania pamiętaj o tym, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie przekraczała 2-3%. Dobrze więc będzie, gdy z tynkowaniem wstrzymasz się do momentu, aż wszystkie ściany oraz sufity wyschną. Jeśli chodzi o temperaturę, to powinna ona mieścić się w przedziale +5° C do +25° C
Validate your login