Jak wyczyścić grzejnik z rdzy, kurzu i innych zabrudzeń? Sprawdzone tipy

Jak wyczyścić grzejnik z rdzy, kurzu i innych zabrudzeń? Sprawdzone tipy

wydajniejszą pracę urządzenia. Ponadto wdychanie kurzu lub innych zanieczyszczeń osadzających się na kaloryferze może powodować podrażnienie dróg oddechowych, szczególnie u alergików. Przeczytaj, jak wyczyścić grzejnik skutecznie i bezpiecznie.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego i jak często należy czyścić kaloryfer,
  • jakie akcesoria przydadzą Ci się do sprzątania,
  • jak wyczyścić grzejnik od zewnątrz,
  • jak skutecznie wyczyścić kaloryfer od środka,
  • jak usunąć kamień i rdzę z grzejnika.

Dlaczego czyszczenie kaloryfera jest ważne?

Grzejniki wymagają regularnego czyszczenia tak samo jak inne sprzęty w domu czy mieszkaniu – czysty kaloryfer to nie tylko bardziej estetyczny wygląd urządzenia i całego wnętrza, ale przede wszystkim zdrowsze powietrze. Bez względu na to, czy jest to grzejnik aluminiowy, stalowy czy żeliwny, zarówno na jego powierzchni, jak i we wnętrzu mogą osadzać się kurz, brud i inne zanieczyszczenia. To może sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów, co jest szczególnie niebezpieczne dla alergików. 

Co więcej, ważne jest czyszczenie grzejników z kurzu czy osadów nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz urządzenia. Kaloryfer zabrudzony od środka może mieć obniżoną wydajność, a przez to mniej skutecznie ogrzewać pomieszczenie. Z uwagi na ich konstrukcję mycie grzejników żeliwnych lub żeberkowych może być trudniejsze, ale regularność pomoże utrzymać urządzenie w czystości.

Porada eksperta

Grzejnik należy czyścić minimum dwa razy w roku – przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego – ale jeśli mieszkasz z alergikiem, powinno się to wykonywać co najmniej raz w miesiącu.

Jak wyczyścić grzejnik? Przygotuj się do sprzątania!

Zanim zabierzesz się za sprzątanie, przygotuj niezbędne akcesoria. Zastanawiasz się, czym wyczyścić kaloryfery? Przydadzą Ci się miękka ściereczka z mikrofibry, odkurzacz z wąską końcówką, miska z letnią wodą, gąbka i delikatny detergent – np. płyn do mycia naczyń. Pomocne mogą okazać się także miotełka do kurzu oraz suszarka do włosów. Czego natomiast unikać? Nie używaj silnej chemii i ostrych szczotek lub gąbek, które mogą zarysować powierzchnię kaloryfera. Ponadto upewnij się, że grzejnik jest wyłączony – urządzenie zawsze należy czyścić na zimno.

Jak wyczyścić grzejnik? Przygotuj się do sprzątania!

Jak wyczyścić kaloryfer od zewnątrz?

Sposób czyszczenia i pielęgnacji grzejnika jest uzależniony przede wszystkim od jego rodzaju i budowy.

Jak wyczyścić grzejnik panelowy? 

Najpierw usuń luźne zabrudzenia z powierzchni grzejnika – możesz to zrobić przy użyciu suchej ściereczki, miotełki do kurzu lub odkurzacza z miękką końcówką. Następnie przemyj urządzenie miękką gąbką lub szmatką zwilżoną wodą. Jeśli na powierzchni grzejnika stalowego płytowego znajdują się trwałe zabrudzenia, możesz wykorzystać delikatny detergent rozcieńczony w wodzie. Po umyciu grzejnika wytrzyj go do sucha. By uniknąć zabrudzenia lub zamoczenia podłogi, przed sprzątaniem rozłóż ręcznik, ścierkę lub folię.

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy?

Nieco bardziej kłopotliwe może okazać się czyszczenie grzejników starego typu, które mają wiele trudno dostępnych miejsc. Najpierw usuń powierzchowne zabrudzenia np. za pomocą odkurzacza lub szmatki. Szczeliny między żeberkami wyczyścisz natomiast miotełką do kurzu lub szczotką z mikrofibry o wąskiej konstrukcji – najlepiej z teleskopową rączką. Na koniec warto przetrzeć grzejnik również na mokro. Możesz to zrobić miękką ściereczką nasączoną w wodzie z rozcieńczonym łagodnym detergentem.

Jak wyczyścić grzejnik w środku?

Czyszczenie kaloryfera wewnątrz może wydawać się bardziej skomplikowane – ale nasze porady z pewnością Ci to ułatwią. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić kaloryfer wewnątrz i masz model panelowy, pomocne okaże się wymontowanie górnej kratki zabezpieczającej. Najczęściej jest ona mocowana na zatrzaski, dlatego zdjęcie kratki nie powinno być trudne. Jeżeli jednak jest przykręcona do górnych haków montowanych do ściany, uważaj, by grzejnik się nie przechylił – może to skutkować rozszczelnieniem instalacji.

Jak wyczyścić grzejnik panelowy w środku? W tym celu możesz skorzystać ze specjalnej długiej szczotki, ale w zależności od stopnia zabrudzenia kaloryfera może ona usunąć jedynie zanieczyszczenia powierzchniowe. Kolejnym akcesorium pomocnym w czyszczeniu grzejnika jest miotełka do kurzu na długiej, wąskiej rączce. Dzięki takiej konstrukcji miotełka pozwoli Ci dotrzeć do nawet trudniej dostępnych miejsc. Miotełkę możesz też lekko zwilżyć.

Czym jeszcze możesz wyczyścić grzejnik wewnątrz? Przydatna może okazać się suszarka do włosów, która pomoże Ci usunąć kurz zalegający w szczelinach kaloryfera. Zwróć tylko uwagę, że wydmuchiwane zanieczyszczenia będą unosić się w powietrzu. Dlatego przed rozpoczęciem pracy rozłóż pod kaloryferem wilgotną ścierkę lub ręcznik papierowy, do którego kurz będzie mógł się przykleić. Skutecznym sposobem na czyszczenie wnętrza grzejnika jest też użycie myjki parowej. Połączenie wysokiej temperatury, pary wodnej i ciśnienia sprawia, że brud jest usuwany szybko i efektywnie.

Jak wyczyścić grzejnik z kamienia i rdzy?

Jak wyczyścić grzejnik z kamienia i rdzy?

Gdy dojdzie do nagromadzenia kamienia w grzejniku, może to przejawiać się nierównomiernym nagrzewaniem się i obniżoną wydajnością ogrzewania. Bezpiecznym, a zarazem skutecznym sposobem na usunięcie kamienia z kaloryfera jest użycie mieszanki wody z octem. Roztwór składający się z równych części wody i octu wlej do wnętrza do grzejnika – dla ułatwienia możesz użyć lejka. Mieszankę zostaw w grzejniku na co najmniej kilka godzin lub całą noc. Na końcu dokładnie wypłucz grzejnik, napełniając go kilkakrotnie czystą wodą, aż do całkowitego usunięcia roztworu i resztek kamienia z wnętrza kaloryfera.

Z biegiem czasu na powierzchni kaloryfera może również pojawiać się rdza. Jak wyczyścić grzejnik z rdzy? W tym celu możesz użyć papieru ściernego o drobnej ziarnistości, który pozwoli Ci ją skutecznie usunąć, a jednocześnie nie uszkodzi urządzenia. Taki sam efekt może przynieść zastosowanie szczotki drucianej. Po oczyszczeniu grzejnika warto zabezpieczyć go przed powstawaniem rdzy przy pomocy specjalnych preparatów lub farb. Jednak w przypadku głębokiej korozji lepiej nie podejmować się samodzielnego usuwania rdzy i skontaktować się ze specjalistami.

Czysty grzejnik nie tylko prezentuje się bardziej estetycznie, ale przede wszystkim efektywniej pracuje. Dzięki naszym radom regularne czyszczenie kaloryfera nie sprawi Ci większych trudności, a pozwoli zwiększyć komfort jego użytkować oraz zapewni wydajniejsze działanie urządzenia.