Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?
Sezon grzewczy trwa w najlepsze, a wielu użytkowników jak co roku zmaga się z problemami z kaloryferami. Niektóre osoby narzekają na to, że grzejniki są letnie, inni, że nie grzeją wcale, ale bez względu na to, przyczyną problemów niemal zawsze jest zapowietrzenie. Z tego tekstu dowiesz się, w jaki sposób odpowietrzyć kaloryfer i zapewnić sobie ciepło w okresie zimowym.
Grzejnik łazienkowy – dlaczego się zapowietrza?
Niestety, ale ciężko jednoznacznie stwierdzić, dlaczego grzejnik łazienkowy i każdy inny ulega zapowietrzeniu. Przyczyn tego typu stanu rzeczy może być wiele. Bywają błędy w montażu instalacji, wahania ciśnienia, a nawet awarie. Zazwyczaj jednak remedium na problemy z powietrzem w kaloryferach jest zastosowanie odpowietrzania. Musisz przygotować się na to, że bez odpowiednich środków ostrożności możesz zalać całą łazienkę. W dalszej części tekstu znajdziesz opis tego, jak odpowietrzyć grzejniki, dzięki któremu uda Ci się uniknąć powszechnie popełnianych błędów.
Jak poznać zapowietrzony grzejnik ręcznikowy?
Bez względu na przyczynę zapowietrzenia zawsze masz do czynienia z tym samym problemem, czyli dostaniem się pęcherzyków powietrza do wnętrza kaloryfera. W idealnej sytuacji wewnątrz elementu grzewczego powinna znajdować się tylko woda z instalacji. Bywają jednak przypadki, gdy dołącza do niej niepożądane w tym miejscu powietrze. Objawami zapowietrzonego grzejnika są:
- nierównomierne nagrzewanie,
- specyficzny szum,
- dźwięk przelewania się wody wewnątrz kaloryfera,
- spadek sprawności grzejnika.
Bardzo ważne w kontekście zapowietrzonego grzejnika jest to, by nie bagatelizować tego problemu. Zbyt duża ilość powietrza przyczynia się do korozji wnętrza tego elementu. Oznacza to w praktyce, że ignorowanie zapowietrzenia doprowadzi w niedługim czasie do awarii, której usunięcie może być dla Ciebie bardzo kosztowne.
Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?
Jak już wspominaliśmy we wcześniejszych fragmentach tego tekstu, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik odpowietrzania. Dzięki niemu cała procedura przebiegnie bez komplikacji, a Ty pozbędziesz się kłopotów z wyziębionymi pomieszczeniami.
Grzejniki dzielą się na dwa rodzaje – te, które są wyposażone w manualne i automatyczne odpowietrzniki. Bez względu, z jakim rodzajem masz do czynienia, odpowietrznik z całą pewnością znajduje się w najwyższym punkcie kaloryfera. W przypadku rozwiązania manualnego szukaj niewielkiego kawałka plastiku z otworem na jednej ze ścianek. To właśnie dzięki niemu możliwe jest szybkie i skuteczne wypuszczenie powietrza i przywrócenie grzejnikowi sprawności.
- Śrubka do odpowietrzania zazwyczaj jest wykonana z miękkich materiałów i łatwo ją uszkodzić. Zamiast korzystania ze śrubokręta lub kombinerek o wiele lepiej będzie, gdy zaopatrzysz się w specjalny kluczyk. Jego koszt jest niewielki, a pozwala na ochronienie grzejnika przed usterką.
- Woda, która wypłynie z grzejnika, będzie brudna. Podstaw więc pod zawór miskę lub wiadro i wyłóż podłogę ręcznikami. Unikniesz w ten sposób zalania pomieszczenia i dodatkowego sprzątania.
Sam proces odpowietrzania jest stosunkowo prosty w wykonaniu i zamyka się w kilku krokach.
- Odkręć maksymalnie głowicę termostatyczną.
- Upewnij się, że otwór odpowietrznika jest skierowany w Twoją stronę.
- Zabezpiecz miejsce, gdzie może wpływać woda.
- Odkręć śrubę przy pomocy kluczyka.
- Z odpowietrznika zacznie wydobywać się syk, a potem woda. Jeśli tak się stało, właśnie odpowietrzyłeś grzejnik!
Grzejnik suszarkowy nie ma odpowietrznika
W takiej sytuacji musisz delikatnie poluzować górny śrubunek, ale pamiętaj, że operacji często towarzyszy wyciek wody z instalacji. Niezwykle ważne jest więc minimalne poluzowanie nakrętki mocującej i chłonny materiał pod ręką. Jeśli Twój grzejnik suszarkowy jest zamontowany poprawnie, usłyszysz syk, po którym pojawi się woda. Powinieneś wtedy dokręcić śrubę tak, by zapewnić szczelne połączenie. Kaloryfer będzie teraz nagrzewać się równomiernie i pracować bez zarzutów.
Wiesz już, jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy
Jak widzisz, odpowietrzanie grzejnika nie jest skomplikowanym zadaniem i z powodzeniem możesz wykonać je samodzielnie. Bardzo ważne jednak jest wyczucie. Jeśli nie zachowasz odpowiednich środków ostrożności, możesz zerwać śrubę i doprowadzić do niekontrolowanego wycieku brudnej wody z instalacji. Przed rozpoczęciem prac przygotuj więc szmaty i pojemnik na zbieranie wyciekającego płynu.
Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w specjalny kluczyk do odpowietrzania. Dzięki niemu unikniesz ryzyka uszkodzenia grzejnika. Kluczyk to wydatek zaledwie kilku złotych, a więc nie warto oszczędzać na środkach bezpieczeństwa. Uprość sobie proces odpowietrzania i zapomnij o problemie niegrzejących kaloryferów. Wystarczy kilka kroków, by przywrócić ciepło do Twojego domu!
Validate your login