Jak odetkać zlew w kuchni – 5 domowych sposobów

Nie wszystkie zabrudzenia, które zmywasz z naczyń, trafiają bez problemu do kanalizacji. Niektóre z nich osadzają się na ściankach rur, tworząc zator, przez który woda spływa wolniej niż zwykle. Jak odetkać zlew w kuchni? Poznaj sprawdzone sposoby, które przywrócą mu drożność, a Tobie komfort podczas wykonywania codziennych prac w kuchni.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego nie warto zwlekać z udrożnieniem zlewu,
  • z jakich domowych sposobów możesz skorzystać, by odetkać zlew,
  • jak ręcznie wyczyścić syfon.

Jak udrożnić zatkany zlew w kuchni? Im szybciej, tym lepiej!

Zanim skupimy się na tym, jak odetkać zlew w kuchni, warto zastanowić się nad tym, dlaczego nie należy lekceważyć tego problemu. Największym zagrożeniem, jakie wiąże się z użytkowaniem zatkanej armatury kuchennej, jest bez wątpienia możliwość jej wylania. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, ewentualne straty dotkną tylko Twojej własności – najpewniej mebli kuchennych i podłóg, ewentualnie także sufitu na niższym piętrze. Taka szkoda może Cię jednak dużo więcej kosztować, gdy mieszkasz w bloku i zalejesz sąsiada.

Warto również pamiętać, że samo korzystanie ze zlewu, z którego woda nie spływa w prawidłowy sposób, jest niekomfortowe i niehigieniczne. Po pierwsze, wszelkie bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy nie trafiają prosto do kanalizacji, lecz zalegają w komorze zlewozmywaka i osiadają na jego ściankach. Nawet jeśli nie widzisz ich gołym okiem, to jednak przy każdym dotknięciu trafiają na Twoje dłonie, a stamtąd np. do przygotowywanego jedzenia.

Gdy w syfonie znajduje się jakiś zator, wyczujesz to również węchem. W okolicy zlewu może unosić się nieprzyjemny zapach, a samo umycie go nie przyniesie ulgi. Zapewni ją dopiero trwałe usunięcie źródła problemu, czyli resztek jedzenia i innych zabrudzeń, które zatkały syfon lub rurę kanalizacyjną.

Chcesz pozbyć się uciążliwego problemu raz na zawsze? Dowiedz się, jak odetkać zatkany zlew. Do wyboru masz tyle metod, że z pewnością znajdziesz odpowiednią.

Jak odetkać zlew domowymi sposobami? 3 pomysły

Chociaż do dyspozycji jest wiele chemicznych środków, sięgnięcie po nie powinno być ostatecznością. Co prawda wykazują wysoką skuteczność działania, jednak przy częstym używaniu mogą wpływać negatywnie na stan techniczny instalacji kanalizacyjnej. Na szczęście masz do dyspozycji wiele domowych sposobów na to, czym odetkać zlew – takich, które działają nie mniej efektywnie, a jednak znacznie mniej destrukcyjnie. 

Jak odetkać zlew butelką?

Ciekawym sposobem na to, jak udrożnić zlew, jest wykorzystanie plastikowej butelki o pojemności 1,5-2 l. Co robić dalej?

  1. Wypłucz butelkę starannie i odetnij jej dolną część. 
  2. Usuń nadmiar wody ze zlewu – zaczekaj, aż sam spłynie, lub opróżnij komorę ręcznie.
  3. Przyłóż dół uciętej butelki do odpływu w taki sposób, aby ściśle do niego przylegał. Możesz sięgnąć też po jakąś ściereczkę i owinąć ją dookoła miejsca ich połączenia – dla poprawy szczelności. 
  4. Zacznij pompować butelką tak, jak klasyczną przepychaczką – naciskać ją, a następnie podnosić. Za sprawą wytworzonego ciśnienia zator w rurach powinien zostać przepchnięty, a Twój problem rozwiązany.

Jak odetkać zlew sodą?

Tradycyjne detergenty o działaniu udrażniającym możesz zastąpić uniwersalnym środkiem, z którego być może korzystasz podczas sprzątania – sodą oczyszczoną. Wsyp pół szklanki do odpływu i zalej szklanką ciepłej wody, wlewając ją ze szczególną ostrożnością. Połączeniu tych dwóch składników może towarzyszyć gwałtowna reakcja chemiczna. Rozpoznasz ją po błyskawicznym pojawieniu się dużej ilości piany, która może tryskać z odpływu na wszystkie strony. Uważaj, by się nie poparzyć i umyj starannie ręce, jeśli Cię zachlapie.

Jak odetkać zlew sodą i octem? Po prostu zastąp ciepłą wodę szklanką octu. Tu również możesz zobaczyć intensywną produkcję piany, która jednak powinna zacząć spływać w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut – to znak, że udało się pokonać zator.

Jak odetkać zlew proszkiem do pieczenia?

Nie masz pod ręką sody oczyszczonej do sprzątania i zastanawiasz się, jak przetkać zlew? Alternatywą dla niej może być proszek do pieczenia, który znajduje się w niemal każdej kuchni. Postępuj tak jak w przypadku powyższej metody, czyli wsyp do odpływu ok. pół szklanki proszku do pieczenia i zalej go ciepłą, ale nie wrzącą wodą. Zaczekaj ok. pół godziny, aby mikstura mogła zadziałać i spróbuj, czy udało się pokonać problem. Jeśli tak, to po upływie tego czasu woda powinna spływać lepiej niż wcześniej.

Jak wyczyścić syfon w zlewie?

Gdy działanie „od góry” nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto spojrzeć na problem z innej perspektywy. Dobrym sposobem na to, jak odetkać mocno zatkany zlew, okazuje się rozkręcenie syfonu i ręczne usunięcie zabrudzeń, które w nim zalegają, utrudniając przepływ wody. 

Jak to zrobić? Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

  1. Zabezpiecz odpowiednio powierzchnię. Jeśli w szafce pod zlewem znajdują się kosz na śmieci lub podręczne detergenty, wyjmij je, a na dno mebla połóż chłonny ręcznik.
  2. Podstaw pod syfon dużą miskę i załóż rękawiczki.
  3. Odkręć spodnią część syfonu i pozwól, by zalegająca w rurach woda oraz zabrudzenia spłynęły do miski. Powinna być dokręcona mocno, ale nie na tyle, by nie dało się odkręcić ręką.
  4. Starannie umyj wnętrze tego elementu pod ciepłą wodą. Uważaj na to, by nie uszkodzić ani nie zgubić uszczelki znajdującej się od wewnętrznej strony – w przeciwnym razie syfon będzie przeciekać.
  5. Zakręć spodnią część syfonu i sprawdź, czy nic nie przecieka i czy udało się usunąć kłopotliwy zator.

Jak odetkać zlew w kuchni sprężyną hydrauliczną?

Jeśli zastosowanie powyższego sposobu nie rozwiąże problemu, możesz pokusić się o mechaniczne usunięcie zatoru z syfonu, o ile masz w tym doświadczenie. Czym udrożnić zlew w takiej sytuacji? Będzie Ci potrzebna spirala hydrauliczna – długa, elastyczna, metalowa rurka z korbką. Jej końcówkę wkładasz do rury (po wcześniejszym odkręceniu syfonu) i zaczynasz delikatnie wkręcać ją do środka. Jeśli znajdują się w niej jakieś zabrudzenia, powinny wkręcić się w spiralę, a następnie wyjść z rury razem z nią.

Co prawda stosowanie spirali hydraulicznej jest intuicyjne, lecz wymaga nieco wprawy, zwłaszcza wtedy, gdy masz do czynienia z instalacją w starym budownictwie. Musisz wiedzieć nie tylko czym przepchać zlew, ale też jakiego nacisku możesz bezpiecznie użyć. 

Nie chcesz brać na swoje barki odpowiedzialności za ewentualne błędy? Czym udrożnić zlew w takiej sytuacji? Najlepiej nie próbować kolejnych domowych sposobów, lecz skontaktować się z hydraulikiem, który precyzyjnie zlokalizuje miejsce, w którym zatkały się rury, i oczyści je bez zalania mieszkania czy uszkodzenia armatury. 

Zamiast zastanawiać się nad tym, jak przepchać zlew, gdy masz do czynienia z dużym zatorem, postaraj się reagować od razu na pierwsze oznaki problemu. Regularne czyszczenie nie tylko zlewu, ale też samego syfonu, może okazać się mało uciążliwe, a przy tym niezwykle skuteczne – w myśl zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć.