Jak i czym czyścić szybę w kominku? Wskazówki ekspertów
Posiadanie kominka niesie za sobą nie tylko same korzyści, jak efektywne ogrzewanie domu czy aspekt wizualny, lecz również pewne obowiązki. Do tych drugich zalicza się przede wszystkim jego właściwa konserwacja. Jak wyczyścić szybę w kominku, by zachwycała nienaganną estetyką przez długi czas? Poznaj nasze sprytne sposoby.
Z tego wpisu dowiesz się:
- od czego brudzi się szyba w kominku,
- jak często ją myć,
- jakie środki i metody warto zastosować podczas czyszczenia,
- jakie domowe sposoby pomogą zadbać o czystość szyby kominkowej,
- jak zapobiegać okopceniu drzwiczek.
Brudna szyba w kominku – z jakimi zabrudzeniami możesz mieć do czynienia?
Patrzysz na ogień radośnie trzaskający w kominku i podziwiasz jego piękno? Warto pamiętać, że ten proces ma swoją drugą stronę. Spalaniu paliw stałych zawierających dużo węgla, takich jak chociażby drewno kominkowe, towarzyszy powstawanie sadzy. Dochodzi do tego wtedy, gdy nie do końca spalone resztki opału przemieszczają się z najgorętszego miejsca w stronę chłodniejszego. Rezultatem tej migracji jest ich wypalenie na czarny pył.
Dlaczego szyba w kominku robi się czarna?
Zazwyczaj sadza przyjmuje formę drobnego pyłu, który – zgodnie z prawami fizyki – powinien opaść na dno kominka, skąd można go łatwo wymieść. Skąd więc tłusty osad na szybie kominkowej? Są to tzw. sadza szklista i smoła. Powstają wtedy, gdy podczas spalania z paliwa (np. mokrego drewna) wydziela się para wodna, która skleja pył w smolistą, trudną do usunięcia masę. To właśnie dlatego czyszczenie szyby kominka okazuje się takim wyzwaniem.
Czyszczenie szyby kominka – jak często trzeba to robić?
Jeśli zależy Ci na długiej żywotności wkładu kominkowego i jego łatwej konserwacji, najlepiej przecierać szybę po każdym użyciu – oczywiście wtedy, gdy już wystygnie, aby ograniczyć ryzyko poparzenia. Nie masz na to czasu? W takim razie włącz tę czynność do cotygodniowej rutyny sprzątania całego domu. Dzięki takiej częstotliwości mycia zabrudzenia nie będą się nawarstwiać, a ich usunięcie nie powinno przysporzyć Ci trudności.
Przyjrzyj się szybie w swoim kominku. Czy to dobry moment na to, by przywrócić jej estetyczny wygląd? Poznaj nasze sposoby na to, czym czyścić szybę w kominku.
Czym czyścić szybę w kominku? Sprawdzone sposoby
Jeśli zależy Ci na profesjonalnym rezultacie sprzątania, zwróć szczególną uwagę na wybór tego, czym czyścić szybę od kominka. Na rynku znajdziesz wiele skutecznych środków, które skutecznie rozpuszczają tłusty osad i ułatwiają jego usunięcie bez pozostawiania śladów.
Pamiętaj tylko o tym, że detergenty przeznaczone do zmywania sadzy wymagają podjęcia pewnych środków bezpieczeństwa. Zanim po nie sięgniesz, koniecznie załóż rękawiczki i otwórz okno, aby jak najszybciej przewietrzyć pomieszczenie i usunąć nieprzyjemne opary.
Upewnij się też, że sięgasz po coś, czym wyczyścisz szybę od kominka, a nie wszystkie możliwe powietrze zabrudzone sadzą. Dlaczego to takie ważne? Niektóre środki o takim działaniu są przeznaczone do mycia metalowych powierzchni, które cechują się znacznie większą trwałością niż szkło. Zastosowanie ich na szklanej tafli mogłoby zatem osłabić strukturę materiału, stopniowo doprowadzając do jego uszkodzenia.
Skuteczne czyszczenie szyby kominka – domowe sposoby
Nie każdy sięga od razu po chemię, sprzątając dom – czy to ze względów środowiskowych, czy też z obawy o alergie kontaktowe. Na szczęście z sadzą uporasz się też bez ich udziału, a rezultat okaże się równie zachwycające, co przy stosowaniu popularnych detergentów.
Jeśli interesuje Cię czyszczenie szyby kominkowej domowym sposobem, wystarczy chociażby gąbka i zwykły płyn do mycia naczyń. Znajdujące się w nim związki doskonale radzą sobie z emulgowaniem tłustych osadów spożywczych i równie łatwo uporają się ze smolistą powłoką na szybie. Jak wyczyścić szybę w kominku, stosując tę metodę? Uważaj tylko na to, by używać jedynie miękkiej strony gąbki, aby nie pozostawić na szkle nieestetycznych rys.
Domowym środkiem, który pozwoli uporać się z sadzą, jest także roztwór z amoniakiem i octem. Jak czyścić szybę w kominku taką mieszanką? Znajdź pustą, czystą butelkę z atomizerem i wlej do niej pół litra wody, łyżkę amoniaku i łyżeczkę octu. Następnie zakręć i mocno potrząśnij kilka razy, aby składniki dobrze się połączyły. Tak przygotowanym płyn spryskaj obficie szybę kominkową i pozostaw na kilka minut – a później starannie zetrzyj osad miękką gąbką lub ściereczką.
Dobrym pomysłem może okazać się również mycie szyby kominka wysokoprocentowym alkoholem. Jego zastosowanie pomoże odtłuścić osad na szybie, dzięki czemu jego usunięcie stanie się znacznie prostsze niż zwykle. Jak wyczyścić szybę w kominku tym sposobem? Zastosuj podobny manewr jak przy roztworze z octem i amoniakiem – spsikaj powierzchnię, zostaw na kilka minut i dopiero przystąp do ścierania osadu.
Jak zabezpieczyć szybę kominka przed okopceniem?
W kontekście czyszczenia szyby kominka znamienne okazuje się stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Chcesz oszczędzić sobie uciążliwego skrobania sadzy i szorowania? Zadbaj o właściwą eksploatację kominka, zwracając szczególną uwagę na następujące aspekty:
- nie pal śmieci i innych niedozwolonych materiałów. Jeśli używasz w tym celu drewna, sięgaj tylko po dobrze wysuszone i pochodzące z drzew liściastych,
- nie zapominaj o właściwym dopływie powietrza do paleniska,
- nie zamykaj mocno szybra, który odpowiada za regulację procesu spalania.
Czym czyścić szybę w kominku, by brudziła się mniej niż zwykle? Dobrym pomysłem okazuje się również zaimpregnowanie powierzchni szyby specjalnym preparatem. Jego zadaniem jest wniknięcie w mikropory szkła i stworzenie na jego powierzchni powłoki zapobiegającej wnikaniu zabrudzeń. Dzięki temu później wystarczy je tylko zetrzeć miękką ściereczką – bez żadnego wysiłku.
Co istotne, dobrym sposobem na czystą szybę w kominku jest też wybór odpowiedniego wkładu. Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się tzw. samoczyszczące szyby kominkowe. Za ich działaniem kryje się zjawisko pyrolizy – warstwa tlenku metalu kumuluje ciepło i wypala sadzę tak, jak chociażby w piekarnikach dysponujących analogiczną funkcją.
Validate your login