Hydroizolacja budynku - izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne

Hydroizolacja budynku - izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne

Zabezpieczenie budynku przed negatywnym działaniem wnikającej w jego struktury wilgoci jest kluczowym elementem wpływającym na długie i bezproblemowe korzystanie z konstrukcji mieszkalnej i nie tylko. Dzięki temu tekstowi poznasz lepiej izolacje przeciwwilgociowe oraz izolacje przeciwwodne.

Izolacja przeciwwilgociowa – czym jest?

Zacznijmy od pierwszego rodzaju hydroizolacji, czyli rozwiązaniu przeciwwilgociowym. Jej głównym zadaniem jest ochrona budynku przed przenikaniem do jego wnętrza wilgoci pochodzącej z otoczenia. To, jaki typ zabezpieczenia jest potrzebny, zależy w dużej mierze od poziomu wód gruntowych otaczających nieruchomość. W większości przypadków izolacje przeciwwilgociowe są stosowane już na etapie stawiania fundamentów.

Istnieją dwa podstawowe typy izolacji przeciwwilgociowej:

  • Pozioma – służy do oddzielania ścian nadziemia od ścian fundamentowych, ale co ważne nie chodzi o ściany, które nie mają bezpośredniego kontaktu z gruntem. Izolacja pozioma ma za zadanie ochronić ściany przed podciąganiem wilgoci pochodzącej z ziemi. Do wykonania izolacji poziomej często używa się papy na lepiku, ale często też wybierana jest folia ochronna;
  • Pionowa – stosuje się ją pomiędzy ławą a ścianą fundamentową oraz przy zetknięciu ścian fundamentowychi zewnętrznych ścian budynku. Izolacja przeciwwilgociowa pionowa pomaga w poradzeniu sobie z podciąganiem kapilarnym, czyli wchłanianiem wilgoci przez mury oraz przenoszeniem jej w górę bezpośrednio na ściany konstrukcyjne.

Izolacje przeciwwilgociowe – kiedy je stosować?

W dużym skrócie można odpowiedzieć, że izolacja przeciwwilgociowa powinna być stosowana wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko przenikania tego czynnika wewnątrz murów. Wyróżnia się trzy rodzaje izolacji: lekką, średnią i ciężką. Izolacja lekka jest najpopularniejsza i sprawdza się wtedy, gdy poziom wód jest widocznie niższy niż od poziomu fundamentów.

Izolacja przeciwwodna – czym jest?

W przypadku izolacji przeciwwodnej mamy do czynienia z dwoma typami: średnim i ciężkim. Bez względu, jaki wybierzesz każdy ma do spełnienia podobne zadanie. Chodzi bowiem o ochronę obiektów przed przenikaniem wód stojących oraz zabezpieczenie budynku przed negatywnymi skutkami kontaktu murów z wodą. Najczęstsze problemy wynikające z niedostatecznej izolacji to degradacja murów, ścian oraz powstawanie pleśni i grzybów.

Hydroizolacja budynku - izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne

Izolacje przeciwwodne – kiedy je stosować?

Sytuacją, gdy izolacja przeciwwodna stanowi konieczność, jest przede wszystkim stawianie budynku na działce o trudnych warunkach hydrogeologicznych. Chodzi o zminimalizowanie ryzyka zalegania wód w niewielkiej odległości od konstrukcji budowlanej. Ten rodzaj izolacji jest również potrzebny, gdy występuje okresowe podnoszenie się poziomu wód gruntowych powyżej poziomu podłogi piwnicy.

Istnieją dwa podstawowe typy izolacji przeciwwodnej:

  • Średnia – chroni przed wodami opadowymi i przedostawaniem się ich bezpośrednio do ścian fundamentowych. Zazwyczaj jest wykonywana z papy na lepiku, zaprawy wodoszczelnej, ale bywa też, że potrzebna jest gruba folia budowlana;
  • Ciężka – jej głównym zadaniem jest ochrona fundamentów przed wodami naporowymi. Najczęściej jest wybierana, gdy wody gruntowe sięgają ponad poziom podłogi piwnicy. W tym rodzaju izolacji chodzi przede wszystkim o wyjątkową szczelność. Do stworzenia tego typu izolacji używa się tworzyw bitumicznych, blach oraz mieszanek dwuskładnikowych.


Czy wiesz, że?
W zależności od potrzeb konkretnego budynku stosuje się zabezpieczenie pionowe lub poziome. Zadanie każdego z nich jest takie samo jak w przypadku izolacji przeciwwilgociowych. Oczywiście istnieją różnice wynikające z intensywności naporu wody na konkretnej działce. Sama zasada działania i zakres ochrony są jednak takie same.

Jaką izolację wybrać?

Folie budowlane, masy uszczelniające, pasty uszczelniające – produktów jest naprawdę dużo. Skąd jednak wiedzieć, który rodzaj hydroizolacji sprawdzi się najlepiej? Z naszej strony radzimy Ci jeszcze przed skompletowaniem materiałów upewnić się, czy wybrany przez Ciebie typ izolacji poradzi sobie w warunkach panujących na Twojej działce. Najpewniej pomogą Ci w tym fachowcy odpowiedzialni za budowę domu. Pamiętaj, że decyzje, które zostaną podjęte w tym momencie, mogą wpłynąć na komfort przebywania w domu na wiele lat. Dlatego właśnie podejdź do tematu hydroizolacji z należną powagą. W innym wypadku możesz narazić się na duże koszty oraz ryzyko pojawienia się na ścianach grzybów lub pleśni.

Hydroizolacja budynku - izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne

Wiesz już, czym są hydroizolacje budynku

Jeśli planujesz zakup niezbędnych materiałów, pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy naszych doradców. Postarają się dobrać odpowiednie rozwiązania, które pozwolą Ci wykonać skuteczną hydroizolację budynku. Stawiaj też wyłącznie na markowe produkty, które dają gwarancję długiej i bezproblemowej pracy. Dzięki takiemu podejściu z pewnością przez długi czas będziesz cieszyć się ze szczelności na najwyższym poziomie.