Gruntowanie przed malowaniem – jak gruntować ściany zgodnie ze sztuką?

Gruntowanie przed malowaniem – jak gruntować ściany zgodnie ze sztuką?

Gruntowanie ścian ma na celu przede wszystkim wyrównanie i zmniejszenie chłonności podłoża, co pozwala na ograniczenie zużycia farby i zapobiega powstawaniu smug. Jednak czy gruntowanie zawsze jest konieczne i jak powinno się je wykonywać? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące gruntowania przed malowaniem.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • w jakim celu gruntuje się ściany,
  • kiedy należy to robić,
  • jak gruntować ściany krok po kroku,
  • co jest potrzebne do realizacji.

Po co się gruntuje ściany?

Gruntowanie ścian ma bardzo duży wpływ na efekt malowania – jednolitość i głębię koloru czy powstawanie smug. Gruntowanie wykonuje się przede wszystkim w celu:

  • zmniejszenia lub wyrównania chłonności podłoża – dzięki gruntowaniu nie pobiera ono zbyt dużej ilości farby, co mogłoby przyczyniać się do powstawania smug i przebarwień oraz większego zużycia farby;
  • poprawy przyczepności malowanej powierzchni;
  • wzmocnienia i utwardzenia podłoża;
  • ujednolicenia faktury podłoża;
  • związania luźnych cząstek pokrywających podłoże,
  • ograniczenia zużycia farby nawierzchniowej.

Kiedy gruntować ściany?

Wiele osób zadaje sobie nie tylko pytanie, czy gruntować ściany przed malowaniem, ale przede wszystkim: kiedy należy to zrobić? Jeśli też zastanawiasz się, czy gładź trzeba gruntować przed malowaniem albo jakie ściany wymagają gruntowania, przychodzimy z odpowiedzią. Zagruntowane powinny zostać:

  • nowe tynki gipsowe i mineralne,
  • nowe gładzie gipsowe,
  • płyty gipsowo-kartonowe,
  • ściany w stanie deweloperskim, które często są malowane farbą niskiej jakości,
  • ściany po usuwaniu starych powłok malarskich oraz plam i zacieków,
  • ściany, na których wykonywano miejscowe poprawki i uzupełniano ubytki.

Co ważne, gruntowanie nowych powierzchni wymaga odpowiedniego przygotowania. Świeże tynki muszą być sezonowane, a to oznacza, że należy odczekać, aż tynk dobrze się zwiąże i dojdzie do wszystkich niezbędnych reakcji chemicznych. Jak długo? W przypadku tynku cementowo-wapiennego prace wykończeniowe można z reguły rozpoczynać po 3-4 tygodniach, a w przypadku tynku gipsowego – około 2-3 tygodniach.

Czy trzeba gruntować przed szpachlowaniem? Tak, świeży tynk powinien zostać zagruntowany preparatem zmniejszającym jego chłonność niezależnie od dalszej formy wykończenia – czy będzie to szpachlowanie, czy malowanie. Jeśli jednak ściany były już wcześniej malowane, a struktura ściany wygląda jednolicie, gruntowanie przed malowaniem może być niepotrzebne lub nawet niewskazane.

Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany?

Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany?

Okazuje się, że w niektórych przypadkach gruntowanie ścian mogłoby doprowadzić do zeszklenia się powierzchni. To z kolei utrudnia nakładanie farby i zmniejsza siłę jej krycia. Jak rozpoznać, czy gruntować przed malowaniem? Pomoże Ci w tym prosty test. Suchą dłonią lub placem potrzyj ścianę – jeśli na ręce pozostanie biały osad, ściana wymaga gruntowania, ponieważ jej struktura nie jest odpowiednio związana. Jeżeli dłoń jest czysta – możesz pominąć gruntowanie.

Pamiętaj, że właściwa ocena aktualnego stanu powierzchni jest kluczowa. Rezygnacja z gruntowania, gdy byłoby zalecane, nierzadko wiąże się z koniecznością późniejszej naprawy szkód lub wielokrotnego malowania – a to wymaga większego nakładu zarówno finansowego, jak i pracy.

Jak gruntować ściany? 

Oto jak wykonać gruntowanie krok po kroku:

Etap 1

Podłoże przed gruntowaniem musi zostać odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim trzeba je dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, grzybów, pleśni czy mchu. Czy przed gruntowaniem trzeba myć ściany? W przypadku nowych, dopiero otynkowanych ścian zwykle wystarczy je odkurzyć, ale ściany już wcześniej malowane należy umyć. W tym celu możesz użyć wody i mydła malarskiego oraz szmatki lub gąbki. Jeśli na ścianie znajdują się tłuste plamy, możesz wykorzystać płyn do mycia naczyń lub inny odtłuszczacz.

Etap 2

Na następnym etapie podłoże trzeba oczyścić z luźnej farby i łuszczących się fragmentów. Ewentualne nierówności należy wypełnić masą szpachlową, a po wyschnięciu wyszlifować i wyrównać powierzchnię. Jeśli na ścianie znajdują się pleśń lub grzyby, trzeba je usunąć przy użyciu przeznaczonych do tego środków – pamiętaj, by używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Ostatni krok to odpylenie powierzchni ściany, np. za pomocą odkurzacza z końcówką do kurzu.

Czym gruntować ściany?

Etap 3

Później możesz przejść do gruntowania ścian. Najpierw starannie wymieszaj i ewentualnie rozcieńcz grunt zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie nałóż preparat na podłoże za pomocą pędzla lub wałka. Ile razy gruntować ściany? Często wystarczająca okazuje się jedna warstwa, ale jeśli powierzchnia jest wyjątkowo chłonna – potrzebne mogą być dwie warstwy gruntu. A ile po gruntowaniu można malować? To zależy głównie od zastosowanego preparatu i zaleceń producenta. W niektórych przypadkach malowanie możesz rozpocząć po kilku godzinach od zagruntowania, w innych – zalecane jest odczekanie około doby.

Czym gruntować ściany?

Gruntowanie przed malowaniem nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Środek nakłada się przy użyciu wałka lub pędzla, które możesz kupić w każdym sklepie budowlanym. Jaki wałek do gruntowania będzie najlepszy? Dostosowany do rodzaju podłoża – wałki piankowe są polecane do gruntowania betonu, natomiast przy powierzchniach drewnianych lepiej sprawdzają się wałki z wełny syntetycznej. Jeżeli zdecydujesz się na pędzel, szczególnie polecany jest ławkowiec – ogranicza chlapanie, które częściej zdarza się przy korzystaniu z wałka. Jedynie w przypadku dużych powierzchni wykorzystuje się metodę natryskową przy użyciu specjalnego pistoletu natryskowego lub agregatu.

Zastanawiasz się, czy będzie Ci potrzebny grunt, czy farba gruntująca? Zasada jest tu stosunkowo prosta. Grunty powinno się stosować na nowe powierzchnie, które są wykończone materiałami o wysokiej chłonności, a także wtedy, gdy podłoże jest w bardzo kiepskim stanie. Z kolei farba gruntująca – inaczej podkładowa – będzie odpowiednia, gdy wykonujesz drobne zmiany i np. odmalowujesz pomieszczenie.

Gruntowanie ścian to kluczowy etap przygotowania powierzchni do malowania, od którego w znacznym stopniu zależy uzyskany efekt. Wykonane zgodnie ze sztuką pozwoli Ci uzyskać jednolity, głęboki kolor bez smug i przebarwień, którym będziesz cieszyć się nawet przez długie lata.