Czym i jak czyścić czarne baterie? Sprawdzone sposoby

Czarne baterie cieszą się stale rosnącą popularnością z uwagi na swoje walory estetyczne – stanowią wyróżniający się akcent w aranżacji i doskonale dopełniają wystrój nowoczesnego, skandynawskiego czy industrialnego wnętrza. Jednak czarna armatura wcale nie brudzi się mniej od klasycznej, dlatego warto zadbać o jej właściwą pielęgnację już od początku użytkowania. Sprawdź, jak i czym czyścić czarne baterie, by jak najdłużej cieszyły oko nieskazitelnym wyglądem.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czy czarna armatura łatwo się brudzi,
  • czym myć czarne baterie,
  • jak czyścić czarną armaturę,
  • jakie są domowe sposoby na czyszczenie czarnych baterii.

Czy czarne baterie szybciej się brudzą?

Może się wydawać, że na czarnej armaturze zabrudzenia nie są aż tak widoczne. Co więcej, można spotkać się z twierdzeniem, że smugi, zacieki czy osad na czarnych kranach nie od razu rzucają się w oczy, w związku z czym przez niektórych projektantów są one uznawane za bardzo praktyczny wybór. W praktyce jednak baterie w ciemnym kolorze brudzą się szybciej w porównaniu z ich chromowanymi odpowiednikami – oznacza to więc, że tak samo należy zadbać o ich odpowiednią i regularną pielęgnację.

Czym czyścić czarne baterie, by ich nie uszkodzić?

Choć czarne baterie prezentują się niezwykle efektownie, niektóre osoby wahają się przed ich zakupem przez wzgląd właśnie na pielęgnację. Czym myć czarną armaturę, by zachować jej walory estetyczne, a przy okazji jej nie uszkodzić? Przede wszystkim należy wystrzegać się silnych środków czyszczących zawierających substancje ścierne. Taki preparat może doprowadzić do uszkodzenia powłoki baterii i zmatowienia jej powierzchni. Jeśli masz czarne baterie łazienkowe lub kuchenne, unikaj też środków z chlorem lub kwasem w składzie.

Zatem czym czyścić czarny kran? Optymalnym wyborem są mleczka i płyny o łagodnej formule, które wystarczy rozprowadzić za pomocą miękkiej ściereczki. Wartą rozważenia opcją są również preparaty zawierające substancje, które tworzą na powierzchni powłokę hydrofobową. Dzięki temu krople wody łatwiej spływają z armatury, co zapobiega powstawaniu zacieków czy kłopotliwego osadu. W przypadku delikatnych codziennych zabrudzeń czyszczenie czarnych baterii możesz wykonać także miękką szmatką zwilżoną wodą.

Jak czyścić czarne baterie? Praktyczne porady

By zachować doskonały wygląd ciemnej armatury, należy odpowiedzieć nie tylko na pytanie czym, ale też jak czyścić czarne baterie. Przede wszystkim unikaj szorowania baterii i nie używaj do jej czyszczenia ostrych czyścików. W ten sposób łatwo o uszkodzenie powłoki armatury, która nierzadko okazuje się bardzo delikatna i podatna na zarysowania. Nie ma więc znaczenia, czy chcesz wiedzieć, czym myć czarne matowe baterie, czy te błyszczące – zawsze wybieraj miękkie ściereczki lub gąbki o delikatnej strukturze.

Czyszczenie czarnej armatury – jak każdej innej – należy również wykonywać regularnie. Jak często? Absolutne minimum to raz w tygodniu, choć rekomenduje się, by robić to co 2 lub 3 dni oraz zawsze wtedy, kiedy jest to potrzebne. Systematyczne mycie czarnej armatury pozwoli zarówno utrzymać nieskazitelny wygląd baterii, ale też zapobiegać gromadzeniu się osadu i innych zanieczyszczeń – tym samym sprzątanie będzie szybsze i zdecydowanie łatwiejsze. Dzięki regularności ograniczysz także tworzenie się kamienia, który może przyczyniać się do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych, a tym samym powodować nieprawidłowe działanie kranu.

Jak czyścić czarną armaturę? Domowe sposoby

Czarne baterie kuchenne czy łazienkowe możesz też czyścić domowymi sposobami. Wiele metod stosowanych jeszcze przez nasze mamy czy babcie cechuje się niską inwazyjnością, dlatego nie musisz obawiać się o uszkodzenie armatury, a do ich wykorzystania możesz użyć rzeczy, które z pewnością masz w kuchni. 

Najprostszym rozwiązaniem jest przygotowanie mieszanki czyszczącej z wody i płynu do naczyń. Wystarczy połączyć je w proporcji 1:1, a następnie umyć kran przy użyciu miękkiej ściereczki. Pamiętaj tylko, by na końcu dokładnie osuszyć baterię. A może zastanawiasz się, jak usunąć kamień z czarnej baterii domowymi sposobami? W takim przypadku pomocny okaże się roztwór wody z octem w proporcji 1:1.

Jeśli po przetarciu kamień na czarnej baterii wciąż jest widoczny, nasącz roztworem kilka wacików, połóż w zanieczyszczonych miejscach i zostaw na około godzinę – po tym czasie zabrudzenia powinny być już łatwe do usunięcia. Co jednak bardzo ważne, nie używaj samego octu, ponieważ nierozcieńczony może uszkodzić armaturę.

Prawidłowe czyszczenie czarnej armatury pozwoli Ci długo cieszyć się jej perfekcyjnym wyglądem. By uniknąć uszkodzenia kranu, do mycia czarnych baterii używaj łagodnych środków czyszczących bez substancji ściernych i miękkich szmatek lub skorzystaj z jednego z domowych sposobów. Pamiętaj również o regularności, dzięki której sprzątanie będzie łatwe, sprawne i niemal bezwysiłkowe.