Co będzie potrzebne przy układaniu podłogi?
Wybór odpowiedniego materiału na podłogi jest kluczowy zarówno dla aranżacji, jak i trwałości uzyskanego efektu. Jednak wiele osób zapomina, że równie ważne jest dobranie odpowiednich akcesoriów do podłóg. Jakie listwy przypodłogowe sprawdzą się najlepiej oraz kiedy potrzebne są podkłady – wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Akcesoria do podłóg – zaplanuj zakupy
Po przeczytaniu setek poradników w końcu masz pewność, że chcesz mieć na podłodze drewniane deski czy winylowe panele? To jeszcze nie koniec pracy związanej z planowaniem wykańczania posadzek. Teraz stoi przed Tobą kolejne wyzwanie polegające na dobraniu akcesoriów do podłóg, dzięki którym prawidłowo ułożysz zakupione materiały, a następnie wykończysz gotowe już podłogi. Warto o tym pomyśleć przed przystąpieniem do montażu parkietu czy paneli, aby potem nie musieć przerywać prac w celu pojechania do sklepu. O czym zatem warto pamiętać?
Rodzaje podkładów pod panele
Jednym z najpopularniejszych materiałów na podłogi są panele. Stosunkowo niedrogie, efektowne i łatwe w montażu kuszą każdego, kto podejmuje się remontu mieszkania. Wśród akcesoriów do podłóg znajdują się podkłady. Stosuje się je zarówno w przypadku układania paneli laminowanych, jak i winylowych w systemach podłóg pływających. Jakie opcje masz do wyboru?
Do paneli winylowych warto wybrać specjalne maty izolujące wykonane z polietylenu, styropianu XPS, folii PET, LVT lub innych tworzyw sztucznych. Charakterystyczną cechą wszystkich powyższych modeli jest ich wyjątkowo niewielka grubość, ok. 1-1,5 mm.
W przypadku paneli laminowanych masz do wyboru wiele różnych rodzajów podkładów. Wśród nich znajdziesz:
- podkłady z polietylenu lub polietylenu połączonego z folią PET,
- maty ze styropianu XPS,
- tekturę falistą,
- piankę podkładową,
- podkłady pilśniowe,
- podkłady poliuretanowe.
Aby zapewnić panelom podłogowym trwałość na dłużej, warto poza podkładem zastosować także folię paroizolacyjną, która będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualną wilgocią.
Porada eksperta
Podkłady powinny być stosowane również pod podłogami drewnianymi. Jeśli zdecydujesz się na układanie parkietów lub desek, możesz zdecydować się na podkłady polietylenowe i z folii PET oraz na maty ze styropianu XPS.
Kleje montażowe – kiedy są potrzebne?
Podkłady należy koniecznie stosować pod podłogami pływającymi. Jeśli jednak zdecydujesz się na podłogę stale połączoną z podłożem, w takim przypadku sięgnij po inne akcesoria do podłóg, czyli kleje. Najlepszy efekt osiągniesz, jeśli najpierw zastosujesz preparat gruntujący, który zwiększy przyczepność do posadzek. Następnie wystarczy nałożyć warstwę kleju na fragment podłogi i układać na nim materiały wykończeniowe. Takie rozwiązanie stosuje się zarówno w przypadku paneli winylowych i laminowanych, jak i parkietów czy desek podłogowych.
Warto wiedzieć
Do rozprowadzania kleju do podłóg najlepiej wykorzystać specjalną pacę z ząbkami. Warto też pamiętać o zakupie rozpuszczalnika do kleju.
Kilka słów o dylatacjach
Podczas układania podłóg należy pamiętać o pozostawieniu przy ścianach dylatacji, czyli specjalnych szczelin. Są one niezbędne zarówno przy panelach, jak i podłogach drewnianych, ponieważ wykonane z tych materiałów podłogi mogą pracować, a więc rozszerzać się i kurczyć pod wpływem zmiany temperatury czy wilgotności powietrza. Dylatacje zapobiegają zatem zniekształcaniu się desek, paneli czy klepek.
Aby wykonać dylatacje, warto stosować specjalne kliny, które pomogą zachować odpowiedni dystans pomiędzy podłogą a ścianą podczas całego procesu układania desek czy paneli. Po skończonej pracy należy je usunąć.
Istotna rola listew przypodłogowych
Szczeliny dylatacyjne są potrzebne, jednak nieestetycznie się prezentują i łatwo może się w nich zbierać kurz czy inne zabrudzenia. Dlatego należy odpowiednio je zasłonić i ochronić przed zanieczyszczeniami. Temu właśnie służą listwy przypodłogowe. Dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną, ponieważ tworzą stylowe przejście pomiędzy ścianami a podłogami. Do wyboru masz szeroką gamę modeli, które łatwo dopasujesz do różnych aranżacji wnętrz – od klasycznych listew przypodłogowych drewnianych, przez te wykonane z MDF-u lub tworzywa sztucznego, aż po aluminiowe listwy przypodłogowe.
Porada eksperta
Białe listwy przypodłogowe z MDF-u cechuje ogromna uniwersalność. Nadają się bowiem do malowania, więc łatwo stworzysz za ich pomocą pożądaną dekorację otoczenia.
Potrzebować będziesz również klamer do montażu listew oraz łączników, zakończeń i narożników zapewniających estetyczne wykończenie w miejscach łączenia listew
Akcesoria do podłóg – dodatkowe narzędzia i produkty
W zależności od rodzaju układanej podłogi, niezbędne okażą się dodatkowe akcesoria. W przypadku paneli i podłóg drewnianych są to dobijaki i klocki pozwalające na łatwe łączenie desek i paneli. Warto zaopatrzyć się również w precyzyjną wyrzynarkę, a najlepiej piłę ukosową, dzięki którym sprawnie przytniesz kolejne elementy podłogi. Do wykańczania parkietów i desek drewnianych, a także paneli winylowych warto natomiast zastosować specjalne preparaty zabezpieczające ich powierzchnię. Wszystkie akcesoria do podłóg znajdziesz w sklepach Bricoman!
Validate your login