Do czego służą śrubokręty precyzyjne?

Praktyczne i przydatne w wielu sytuacjach klasyczne wkrętaki mają odpowiedniki do zadań specjalnych. To śrubokręty precyzyjne, dzięki którym możliwe jest odkręcanie i przykręcanie nawet najmniejszych śrub. Do czego dokładnie mogą się przydać i jak je wybrać? Przeczytaj!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czym się charakteryzują śrubokręty precyzyjne,
  • jakie są rodzaje małych wkrętaków,
  • jakie zastosowanie mają precyzyjne narzędzia do przykręcania śrub,
  • czym kierować się przy wyborze śrubokrętów do precyzyjnych prac.

Co wyróżnia śrubokręty precyzyjne?

Śrubokręty precyzyjne w praktyce nie różnią się bardzo od zwykłych wkrętaków. Są zbudowane tak samo, a tym, co je wyróżnia, jest wielkość. Wkrętaki do prac precyzyjnych są mniejsze od typowych śrubokrętów, a przez to różnią się od nich zastosowaniem, ponieważ okazują się użyteczne tam, gdzie standardowych rozmiarów narzędzie jest o wiele za duże.

Wśród precyzyjnych śrubokrętów znajdziemy modele z różnymi typami grotów, których długość osiąga zwykle kilka centymetrów, a średnica zaledwie milimetry. Antypoślizgowy uchwyt, ruchoma główka uchwytu, magnetyczne końcówki to jedne z najistotniejszych cech tych precyzyjnych narzędzi, dzięki którym praca z drobnymi elementami jest wygodna.

Poza tymi podstawowymi modelami można zaopatrzyć się także w śrubokręty o rzadziej spotykanych gwintach i bardziej wyspecjalizowane. Należą do nich np. wkrętaki trójramienne Tri-Wing, sześciokątne HEX, widełkowe czy choćby trójkątne.

Śrubokręty precyzyjne – zastosowanie

Ze względu na niewielkie wymiary śrubokrętów precyzyjnych są one przeznaczone do wykonywania lekkich prac. Nie wymagają użycia siły, lecz w większości mogą być wygodnie obracane palcami, co ułatwiają ruchome główki w uchwytach. Niewielkich rozmiarów wkrętaki znajdą zastosowanie w warunkach domowych, gdzie przydadzą się choćby podczas wymiany baterii w zabawkach czy kalkulatorze.

Największa potrzeba zastosowania tak dokładnych narzędzi istnieje jednak wśród fachowców zajmujących się na co dzień naprawą różnorodnych sprzętów. Komplet śrubokrętów precyzyjnych z różnymi grotami jest niezbędny w serwisie telefonów komórkowych, komputerów, aparatów fotograficznych czy w punkcie napraw sprzętu AGD. Niewielkie i cienkie groty ułatwiają pracę jubilerom, optykom, zegarmistrzom, a także majsterkowiczom czy pasjonatom modelarstwa

Jakie precyzyjne śrubokręty wybrać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyj się parametrom poszczególnych modeli. Dobrym wyborem są przede wszystkim śrubokręty solidnie zbudowane – liczy się nie tylko wygodny, pewnie leżący w dłoni uchwyt (np. gumowy), ale również materiał wykonania grotu. Popularnym rozwiązaniem zapewniającym trwałość narzędzi jest stal chromowo-wanadowa, dzięki której wkrętak nie powinien się odkształcać.

Istotny jest również dobór grotu – najlepiej, by pasował do śrub, z którymi najczęściej masz do czynienia. Zastanów się jednak nad zakupem kilku śrubokrętów precyzyjnych do elektroniki lub majsterkowania, różniących się wymiarami bądź typem końcówki, które przydadzą się w różnych sytuacjach. Możesz też zdecydować się na zestaw śrubokrętów precyzyjnych obejmujący – w zależności od potrzeb – od kilku do kilkudziesięciu elementów.

Porada eksperta

Zamiast kupować wiele różnych modeli precyzyjnych wkrętaków, można zaopatrzyć się w komplet złożony z uniwersalnej rękojeści oraz bitów o różnych parametrach. Mocując wybraną końcówkę na uchwycie, z łatwością dostosujesz narzędzie do rodzaju przykręcanych śrub.

Praktyczną cechą niektórych wkrętaków precyzyjnych jest także magnetyczny grot. Czyni on pracę wygodniejszą, umożliwiając utrzymanie śruby w odpowiedniej pozycji, a także znacznie ogranicza ryzyko zgubienia niewielkich elementów. Do prac elektrycznych zainwestuj natomiast we wkrętaki izolowane, czyli narzędzia atestowane do prac wykonywanych pod napięciem.

Śrubokręty precyzyjne uzupełniają gamę innych narzędzi ręcznych, a dzięki zminimalizowanym rozmiarom okazują się niezastąpione podczas licznych prac serwisowo-naprawczych. Warto mieć je w skrzynce narzędziowej, by szybko poradzić sobie z drobnymi usterkami.