Rodzaje płytek oraz akcesoria przydatne podczas ich montażu
Płytki oraz kafelki to najczęściej wybierane materiały do wykańczania łazienek i kuchni. Czy jednak wszystkie płytki ceramiczne są takie same? Jakie inne rodzaje są dostępne dla klientów i co przydaje się podczas układania powierzchni na podłodze lub ścianie? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.
Poznaj rodzaje płytek
Zacznijmy od krótkiego przewodnika po płytkach, dzięki któremu łatwiej będzie Ci wybrać najlepszy rodzaj oraz dopasować go do planowanej aranżacji pomieszczenia.
1. Gres
Gres w zależności od materiałów, jakie zostały użyte do jego stworzenia, może wyglądać nieco inaczej. Zazwyczaj producenci używają glinek, skaleni, kaolinu, mielonego kwarcu oraz barwników mineralnych w różnych proporcjach. Ostatnim krzykiem mody jest gres drewnopodobny, który jak sama nazwa wskazuje, imituje naturalny surowiec. Gres dobrze radzi sobie w salonach z podgrzewaną podłogą.
2. Płytki przypominające marmur
Wiele osób marzy, aby na ich podłogach lub ścianach znalazł się prawdziwy marmur, który stanowi poniekąd materiał luksusowy. Płytki ceramiczne, które imitują ten szlachetny kamień, idealnie sprawdzają się w łazienkach oraz kuchniach zaaranżowanych w szeroko rozumianym styku glamour. Płytki imitujące marmur są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczony budżet, ale marzą im się wnętrza wypełnione elegancją atmosferą.
3. Płytki strukturalne
Czasami dobrze jest odejść od utartych schematów i zainwestować w oryginalne rozwiązanie, które będzie przełamywać aranżacyjną nudę. Płytki strukturalne są zaprojektowane w taki sposób, aby ich powierzchnia miała nieregularny kształt i wyróżniała się na tle innych elementów dekoracyjnych. Dzięki takiemu wyglądowi z pozoru niezbyt oryginalna kuchnia lub łazienka może nabrać pazura.
4. Glazura
Jeden z najpopularniejszych rodzajów płytek ściennych. Wytwarza się je z połączenia gliny, piasku oraz talku. Płytki wypalane są w najniższych (biorąc pod uwagę inne rodzaje) temperaturach w technologii plastra ceramicznego. Następny krokiem jest glazurowanie, czyli nadawanie im ostatecznego wyglądu oraz właściwości. Glazura jest stosowana niemal wyłącznie jako okładzina ścienna lub materiał do obudowy urządzeń. Na rynku znajdziesz wiele kształtów i rozmiarów tego rozwiązania.
5. Płytki porcelanowe
Płytki ceramiczne określane mianem porcelanowych to materiał z „wyższej półki”. Do jego produkcji wykorzystuje się najlepsze cząstki gliny, a wypalanie odbywa się bardzo wysokiej temperaturze sięgającej nawet do 1400°C. Płytki porcelanowe są trwałe i wytrzymują naprawdę duże przeciążenia, co odróżnia je od klasycznej ceramiki. Jak pewnie się domyślasz, jest to również rozwiązanie nieco droższe od klasycznych płytek.
Płytki ceramiczne – co przydaje się podczas klejenia?
Skoro znasz już rodzaje płytek, warto przejść do akcesoriów, jakie powinieneś przygotować przed rozpoczęciem układania.
1. Klej do płytek
Najważniejszy produkt, bez którego cały proces się nie uda. Pamiętaj, że klej powinien być dopasowany do potrzeb konkretnego podłoża oraz rodzaju ogrzewania danego pomieszczenia.
Czy wiesz, że?
Kafle wielkoformatowe wymagają innego rodzaju kleju niż malutkie płytki. Podobnie jest w kwestii wyrównania powierzchni, na której mają znaleźć się kafelki.
2. Paca
Dzięki niej możliwe jest wygodne nakładanie zaprawy klejowej i rozprowadzanie jej po podłożu, na którym mają znaleźć się płytki ceramiczne. Podczas wyboru pacy zwróć uwagę na jej rozmiar oraz wykończenia. Nie zawsze najtańsze rozwiązania są najlepsze w kontekście wygody oraz wydajności pracy, o czym powinieneś pamiętać.
3. Krzyżaki
Krzyżaki to dosłownie plastikowe krzyże, których zadanie polega na odseparowaniu od siebie poszczególnych płytek i zachowanie jednakowej odległości pomiędzy kaflami. Zastosowanie krzyżaków jest bardzo proste i nie wymaga niemal żadnych umiejętności. Wystarczy wcisnąć element pomiędzy płytki.
4. Fuga
Fuga to produkt, który jest niezbędny podczas wykańczania powierzchni, na której znajdują się płytki. Dzięki niej nie tylko całość nabierze walorów estetycznych. Dobrze dobrana fuga to również sposób na zabezpieczenie podłogi przed dostępem wilgoci. W pomieszczeniach takich jak kuchnie i łazienki niezwykle ważne jest, aby uniknąć problemów ze wszelkiego rodzaju grzybami i pleśniami.
5. Drzwiczki rewizyjne
Nie jest to może produkt bezpośrednio związany z kafelkami, ale warto o niego zadbać przy obudowywaniu wanny lub instalacji wodnej. Płytki ceramiczne są przytwierdzane na stałe, a więc należy zadbać o to, aby zachować dostęp do zaworów i nie musieć, w razie awarii, niczego niszczyć. Drzwiczki występują w wielu rozmiarach oraz wariantach kolorystycznych, co sprawia, że z pewnością wybierzesz rozwiązanie, które będzie pasować do Twojego zamysłu aranżacyjnego.
Validate your login