Pompa ciepła vs gaz – porównanie zalet i wad

Pompa ciepła vs gaz – porównanie zalet i wad

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła? To jedno z kluczowych pytań, jakie zadają sobie inwestorzy modernizujący swój dom bądź budujący go od postaw. Wymienione systemy grzewcze znajdują się obecnie w czołówce najczęściej wybieranych, ale oba mają zarówno zalety, jak i wady. Jeśli chcesz poznać mocne i słaby strony wymienionych rozwiązań, sprawdź nasze porównanie pompa ciepła vs gaz już teraz!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie są zalety ogrzewania gazowego,
  • jakie są wady ogrzewania gazowego,
  • jakie są zalety ogrzewania pompą ciepła,
  • jakie są wady pomp ciepła i czy są bardziej opłacalne od gazu,
  • co wybrać.

Ogrzewanie gazowe – zalety

Aby ocenić, co będzie lepsze – gaz czy pompa ciepła – trzeba zapoznać się z charakterystyką poszczególnych systemów grzewczych, których kluczowymi elementami są kotły i pompy ciepła. Jeszcze do niedawna prym wśród domowych instalacji grzewczych wiodło ogrzewanie gazowe. Jego zalety to przede wszystkim:

  • prosty montaż,
  • łatwa obsługa,
  • niewielki poziom emitowanego hałasu,
  • możliwość zastosowanie pieca dwufunkcyjnego, który poza ogrzewaniem zapewnia też dostęp do ciepłej wody użytkowej,
  • możliwość zasilania pieca gazem ze zbiornika,
  • nie wymaga obecności kotłowni,
  • nie wymaga składowania materiałów opałowych,
  • podczas pracy pieca gazowego nie powstaje popiół, a ilość szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery jest zminimalizowana.

Wady ogrzewania gazowego

Wady ogrzewania gazowego

Kluczową wadą kotła gazowego jest to, że najczęściej wymaga on dostępu do sieci gazowej. Zbiornik z gazem płynnym sprawdzi się zwykle jako rozwiązanie przejściowe w domu jednorodzinnym, zanim zostanie on podłączony do sieci gazowej.

Instalacja wymaga okresowych przeglądów, a także sprawdzania szczelności i wykonywania prac konserwacyjnych. Nieprawidłowo działająca może grozić wybuchem lub zatruciem. Ponadto najnowocześniejsze modele kotłów kondensacyjnych należą do urządzeń drogich, co zwiększa koszty całego systemu.

Pompa ciepła a gaz – zalety nowoczesnej pompy 

Ogrzewanie pompą ciepła stanowi dziś jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań. Decydują o tym dwie kluczowe zalety: ekologiczny charakter oraz opłacalność ekonomiczna. Pompa ciepła pozostaje neutralna dla środowiska, a jej działanie wykorzystuje odnawialne źródła energii. Średnio 75% ciepła pochodzi ze źródła naturalnego – wody, powietrza lub ziemi. Niskie koszty użytkowania i wysoka wydajność wpływają na niewielkie koszty eksploatacji. 

Dodatkowym atutem nowoczesnych pomp ciepła jest ich wielofunkcyjność. Jedno urządzenie może pełnić aż cztery funkcje: ogrzewać, chłodzić, osuszać oraz filtrować. Na plus zalicza się również niewielkie gabaryty pomp oraz automatyczne sterowanie, bezpieczeństwo użytkowania czy możliwość zintegrowania z fotowoltaiką.

Pompa ciepła a gaz – zalety nowoczesnej pompy 

Wady pompy ciepła i koszt ogrzewania gazem a pompą ciepła

W zestawieniu pompa ciepła vs gaz należy wziąć pod uwagę także koszty. Kluczową wadą pompy ciepła jest jej wysoka cena, osiągająca wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych, przy czym najdroższą opcją jest gruntowa pompa ciepła (tutaj koszt może dochodzić nawet do 100 tys. złotych). Z pewnością może to odstraszać potencjalnych inwestorów, ponieważ wiąże się z dużym wydatkiem.

Trzeba też pamiętać, że pompa ciepła zasilana jest elektrycznie. Rodzi to obawy w kontekście rosnących nieprzewidywalnie cen energii. Urządzenia tego typu są jednak bardzo wydajne – nawet kilkukrotnie wydajniejsze niż piece gazowe – co sprawia, że koszty ich eksploatacji nie są wysokie. Ponadto energię potrzebną do zasilania pompy można uzyskać poprzez połączenie jej z systemem fotowoltaicznym, a to jeszcze bardziej ogranicza comiesięczne wydatki na ogrzewanie.

Jak na tym tle wypada kocioł gazowy? Zakup samego urządzenia również bywa kosztowny, choć nie jest aż tak dużym wydatkiem co zakup pompy ciepła – za kocioł kondensacyjny trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Koszty eksploatacji także pozostają na stosunkowo niskim poziomie, jednak rosnące ceny gazu odbijają się na nich niekorzystnie. Trzeba też pamiętać, że w porównaniu z innymi rodzajami opału gaz wypada cenowo nie najlepiej.

Podsumowując, w kontekście finansowym w zestawieniu pompa vs gaz nie ma jednoznacznego faworyta. Koszty instalacji systemu gazowego są o wiele mniejsze od kosztów instalacji pompy ciepła, jednak koszty eksploatacji gazu są już wyższe od opłat związanych z użytkowaniem pompy.

Warto wiedzieć

Pompę ciepła i gaz można połączyć ze sobą w instalacji hybrydowej. Ma to na celu współpracę obu urządzeń, połączenie ich zalet oraz ograniczenie kosztów ogrzewania.

Piec gazowy czy pompa ciepła – co wybrać?

Wiele zależy od tego, gdzie montujesz ogrzewanie i jaki masz budżet. W nowym, energooszczędnym budynku pompa ciepła – choć droższa na etapie inwestycji – zapewni w dłuższej perspektywie atrakcyjnie niskie opłaty za ogrzewanie i podgrzewanie wody. 

A co wybrać w starym domu: gaz czy pompę ciepła? Może się okazać, że łatwiejszy będzie montaż ogrzewania gazowego. Istnieje ryzyko, że nowoczesny system z pompą ciepła będzie w tym wypadku wymagał wykonania zbyt wielu prac i przeróbek, co ostatecznie sprawi, że jego cena drastycznie wzrośnie.

Montaż pompy ciepła warto rozważyć tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Gdy nie ma też możliwości zastosowania zbiornika z płynnym gazem, wybór staje się oczywisty. Jednak zdarza się sytuacja odwrotna – niesprzyjające warunki na działce lub przewidywana niewystarczająca wydajność pompy są przesłanką, by rozważyć zakup pieca gazowego.

Lepiej zamontować piec gazowy czy pompę ciepła? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tę ważną decyzję każdy inwestor powinien podjąć, bazując na analizie możliwości finansowych oraz oczekiwań dotyczących systemu ogrzewania.