Na co zwrócić uwagę przy wyborze kołków rozporowych?
Te powszechne elementy można spotkać w każdym domu. Mają liczne zastosowania i dobrze sprawdzają się przy różnych powierzchniach konstrukcyjnych. Dobór właściwych kołków jest sprawą kluczową dla wytrzymałości oraz bezpieczeństwa konstrukcji. Przeczytaj i dowiedz się jak dopasować kołki rozporowe do określonego obciążenia!
Jak działa kołek rozporowy?
Kołki rozporowe służą do mocowania śrub lub wkrętów w ścianach, posadzkach lub w sufitach. Przydają się podczas budowy domu, w czasie remontu mieszkania lub gdy chcemy zamocować dekoracje czy oświetlenie. Mogą się różnić ze względu na rodzaj powierzchni, do której chcemy coś zamocować. Istotna jest również tutaj waga mocowanego przedmiotu. Kołki rozporowe ułatwiają montaż dzięki swojej unikalnej budowie, a rozprężając się na całej długości, zapewniają stabilność połączenia, nawet w przypadku, gdy otwór jest zbyt duży. Kołki rozporowe mogą się także różnić pod względem tworzywa, z którego są wykonane, może to być np. nylon, metal, mosiądz, plastik czy stal.
Dzięki kolorom łatwo rozpoznasz rozmiary kołków
Kołki mogą się dzielić ze względu na rozmiary, które dla ułatwienia są oznaczone kolorami. Pamiętaj, jeśli elementy mocujące kupujesz osobno, do kołków musisz dokupić odpowiednie wkręty. Poniżej znajdziesz podział kołków na poszczególne kolory oraz dopasowane do nich rozmiary wkrętów:
- kołki żółte – o średnicy 5 mm i długości 24 mm, dobierz do nich wkręty o średnicy 3-4,5 mm;
- kołki czerwone – o średnicy 6 mm i długości 26 mm, dobierz do nich wkręty o średnicy 3,5-5 mm;
- kołki brązowe – o średnicy 7 mm i długości 30 mm, dobierz do nich wkręty o średnicy 4-6 mm;
- kołki niebieskie – o średnicy 8 mm i długości 32 mm, dobierz do nich wkręty o średnicy 4,5-6 mm;
- kołki szare – o średnicy 10 mm i długości 36 mm, dobierz do nich wkręty o średnicy 5-8 mm.
Jak dobrać kołek do materiału budowlanego?
Kołki możemy mocować na różnych powierzchniach, np. takich jak:
- materiał pełny (cegła, beton) – zastosuj kołki wkręcane lub szybkiego montażu;
- materiał pusty (pustak, płyta regipsowa) – użyj kołków do płyt gipsowych lub kołków typu ślimak;
- styropian – poszukaj specjalnych kołków do styropianu, dzięki czemu unikniesz wiercenia;
- płyta g-k – sprawdź kołki typu Molly, wyposażone w boczne części, rozkładające się wewnątrz danego materiały jak parasol lub kołki typu Driva;
- drewno – sięgnij po specjalne kołki do drewna.
Kołki do szybkiego montażu mają na końcu wkręt lub stalowy gwóźdź. Osadza się je np. w ścianie młotkiem. Za jego pomocą możesz zamontować stolarkę okienną bądź okładziny ścienne. Kołki do regipsów oraz płyt gipsowych są krótsze i mają wypustki, dzięki której możliwe jest oparcie elementu na tylnej części płyty tak, by nie wypadał. Z kolei, kołki do styropianu są to kołki w kształcie ślimaka. Są tak zbudowane, by nie uszkodzić izolacji.
Możesz również spotkać się z kołkami uniwersalnymi, które ze względu na unikalny kształt koszulki mogą być używane we wszystkich rodzajach podłoży np. kołek rozporowy o średnicy 6 mm z wkrętem 30x50 mm. Dostępne są również modele z hakiem oczkowym, kątowym, czy sufitowym. Z kolei, do ościeżnic stosuje się specjalne kołki montażowe, zwane kotwami ościeżnicowymi.
Ile kosztują kołki?
Przy zakupie kołków montażowych ceną się nie przejmuj. Zwykle pakowane są w zbiorcze opakowania, to koszt rzędu 15-20 zł za 100 sztuk. Co więcej, bricoman oferuje spory wybór kołków rozporowych, kołków budowlanych, śrub rozporowych oraz innych elementów do mocowań. Sprawdź!
Validate your login