Komin do kominka – jaki będzie najlepszy do pieca na drewno, ekogroszek i z płaszczem wodnym?

Komin do kominka – jaki będzie najlepszy do pieca na drewno, ekogroszek i z płaszczem wodnym?

W wielu domach kominek stanowi jeden z elementów systemu ogrzewania. Jeśli jest odpowiednio dobrany i zamontowany, nie tylko emituje przyjemne ciepło, ale też czyni wnętrze przytulnym. Wybór kominka to jednak jedna kwestia, drugą jest konieczność zadbania o odprowadzanie spalin powstających podczas pracy pieca. Jaki komin do kominka wybrać w zależności od rodzaju opału? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego komin do kominka musi być odpowiednio dobrany,
  • jakie są rodzaje tego typu produktów,
  • jaki komin do domu jednorodzinnego wybrać, 
  • o czym pamiętać podczas zakupów.

Komin do kominka – dlaczego trzeba go umiejętnie dobrać?

Aby kominek był bezpieczny w użytkowaniu, musi mieć własny system kominowy, który odprowadza poza budynek dym powstający podczas spalania paliwa. Nieprawidłowo zaprojektowany lub zamontowany komin stanie się przyczyną problemów, a dodatkowo może zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu domowników. 

Zadymienie pomieszczeń, uszkodzenie kominka lub komina czy nieefektywne ogrzewanie to niektóre z konsekwencji zastosowania niewłaściwego systemu kominowego. Plan tego typu instalacji musi uwzględniać kilka kwestii, a jedną z nich jest rodzaj samego pieca oraz materiał, który będzie w nim spalany. Pamiętaj, że to system kominowy dopasowuje się do kominka, a nie na odwrót.

Do wyboru są kominy wykonane z różnych materiałów, o różnych właściwościach oraz parametrach, a poszczególne modele sprawdzą się w przypadku pieców zasilanych odmiennym paliwem.

Warto wiedzieć

Ważnym kryterium wyboru komina do kominka jest odporność na działanie kondensatu. Kondensat to szkodliwe dla konstrukcji komina połączenie skroplonej pary wodnej ze związkami siarki, węgla i azotu. Jego obecność nie tylko wpływa na niszczenie komina i efektywność pracy pieca, ale też stwarza niebezpieczeństwo pożaru.

Rodzaje kominów do kominka

Na rynku dostępne są trzy rozwiązania umożliwiające stworzenie sprawnego oraz bezpiecznego systemu kominowego. Oto jaki komin do kominka masz do wyboru:

  1. komin murowany – jeden z najpowszechniej stosowanych, jednak jego trwałość jest najmniejsza spośród wszystkich kominów. Aby ją zwiększyć i ochronić konstrukcję przed działaniem kondensatu, warto wyposażyć komin murowany w stalowy wkład. Kominy murowane najczęściej odprowadzają spaliny z kotłów węglowych lub gazowych;
  2. komin ceramiczny – nowoczesne modele z ceramiki stanowią alternatywę dla kominów murowanych. Składają się z rury ceramicznej (często prasowanej izostatycznie), warstwy izolacyjnej oraz obudowy. Są odporne na działanie wilgoci oraz wysokiej temperatury. Niektóre modele ceramiczne przeznaczone są do łączenia zarówno z urządzeniami nisko-, jak i wysokotemperaturowymi. Dostępne są też w wersji powietrzno-spalinowej – z jednej strony doprowadzą świeże powietrze, a z drugiej odprowadzają dym;
  3. komin stalowy – w tej kategorii wyróżnia się kominy kwasoodporne jedno- i dwuścienne oraz żaroodporne: jednościenne i wielowarstwowe. Stanowią wygodne, bezpieczne i trwałe rozwiązanie, są wykonane z lekkiej blachy, nadają się do użytku w już istniejących kominach, ale także tam, gdzie nie ma komina murowanego.

Rodzaje kominów do kominka

Jaki komin do domu jednorodzinnego wybrać?

Jaki komin do kominka na drewno lub z płaszczem wodnym będzie optymalnym rozwiązaniem? Różne urządzenia ze względu na specyfikę działania wymagają zastosowania odmiennych rozwiązań.

Jaki komin do pieca na drewno wybrać?

Tradycyjny kominek, w którym chcesz palić wysezonowanym drewnem, można połączyć z kominem stalowym żaroodpornym. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie – równie dobrze sprawdzi się w tym celu nowoczesny komin ceramiczny. Oba modele poradzą sobie z wysokimi temperaturami powstającymi podczas spalania naturalnego surowca.

Jaki komin do pieca na ekogroszek będzie najlepszy?

Do niskotemperaturowych kotłów na ekogroszek odpowiednim wyborem są kominy ceramiczne z otuliną, które można stosować również do pieców opalanych innymi materiałami. Komin do urządzeń zasilanych ekogroszkiem może być również stalowy – o właściwościach kwasoodpornych. Co ciekawe, ekogroszkiem, czyli niewielkimi bryłkami węgla kamiennego, można palić również w kominku, o ile pozwala na to producent urządzenia. 

Jaki komin do domu jednorodzinnego wybrać?

Jaki komin do kominka z płaszczem wodnym będzie najlepszy?

W przypadku kominków z płaszczem wodnym sprawdzi się m.in. nowoczesny komin ceramiczny. Rura ceramiczna prasowana izostatycznie jest odporna na szkodliwe działanie kwaśnego kondensatu, który może powstawać w przypadku kominka z płaszczem wodnym – wynika to z faktu, że w tego rodzaju urządzeniu spaliny ulegają ochłodzeniu. Alternatywą dla komina ceramicznego jest w stalowy komin kwasoodporny.

Uwaga!

Nie każdy komin ceramiczny nadaje się do podłączenia do kominka z płaszczem wodnym! Przed zakupem upewnij się, jakie przeznaczenie ma wybrany system kominowy.

O czym pamiętać, kupując komin do kominka?

Jaki system kominowy do domu wybrać? Poza dostosowaniem komina do rodzaju spalanego opału kluczową kwestią jest też odpowiedź na pytanie, jak średnica komina do kominka będzie właściwa. Źle dopasowana spowoduje brak odpowiedniego ciągu albo cofanie się dymu do pomieszczeń mieszkalnych. 

Średnica komina do kominka nie może być dobrana przypadkowo. Idealnie, gdy jest dokładnie taka sama jak wielkość wylotu w urządzaniu grzewczym, ponieważ stosowanie redukcji nie jest w tym przypadku zalecane. Musi być również dostosowana do wysokości komina oraz mocy kominka.

Wysokość komina stanowi kolejny ważny parametr. Przyjmuje się, że minimalnie wynosi ona 4 m – jeśli średnica komina jest taka sama jak średnica króćca w kominku. Co ważne, wysokość tę liczy się od punktu połączenia komina z kominkiem.

Kupując system kominowy, zwróć też uwagę na obecność wyczystki. Dzięki niej będziesz mógł łatwo wyczyścić komin z zanieczyszczeń, które osadzają się w przewodzie.

Jeśli chcesz zamontować w domu kominek, pamiętaj o systemie odprowadzania spalin. Warto skorzystać z porady fachowców, którzy doradzą, jakiego komina do kominka potrzebujesz, by zapewnić urządzeniu sprawną pracę, a sobie i domownikom – bezpieczeństwo.