Jaka zagęszczarka do kostki będzie najlepsza?
Aby nawierzchnia wykończona kostką była trwała, przed jej ułożeniem konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Sprzętem, który to umożliwia, jest zagęszczarka do kostki. Jakie są rodzaje zagęszczarek i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy!
Z tego wpisu dowiesz się:
- jak działa zagęszczarka do kostki,
- jakie są rodzaje ubijarek do kostki brukowej,
- jakie parametry techniczne zagęszczarek są najważniejsze,
- jaka zagęszczarka do kostki sprawdzi się do użytku prywatnego,
- jakie urządzenie będzie najlepsze dla profesjonalisty.
Jak działa zagęszczarka do kostki brukowej?
Zagęszczarka do kostki służy do utwardzania gotowej już nawierzchni, ale ma jeszcze jedno istotne zastosowanie. Kluczowym etapem prac podczas układania betonowych nawierzchni jest przygotowanie podłoża. Chodzi jednak o coś więcej niż tylko jego wyrównanie. Aby podłoże było stabilne, konieczne jest jego zagęszczenie. Na czym ono polega?
Zagęszczarka wyposażona w płytę roboczą i mechanizm wibracyjny ma za zadanie odpowietrzyć podłoże i usunąć z niego nadmiar wody, co przekłada się na zmniejszenie porowatości gruntu. W efekcie poprawiają się jego parametry, takie jak nośność, wytrzymałość czy wodoodporność. Dzięki temu ułożona nawierzchnia zyskuje stabilność i nie odkształca się pod wpływem użytkowania czy warunków atmosferycznych.
Warto wiedzieć
Pominięcie etapu zagęszczenia gruntu może mieć kilka konsekwencji. Istnieje duże ryzyko, że na nieutwardzonym podłożu kostki brukowe będą się zapadać lub pomiędzy nimi pojawią się zbyt duże szpary. W wolnych przestrzeniach zaczną z kolei wyrastać chwasty.
Rodzaje ubijarek do kostki betonowej
Zagęszczarki stanowią szeroką grupę urządzeń, wśród których znajdują się sprzęty o zróżnicowanych cechach. Można wyróżnić następujące kategorie produktów:
- samoprzesuwne – poruszają się automatycznie we wskazanym przez operatora kierunku,
- prowadzone ręcznie – przesuwane przez operatora, najlepiej sprawdzą się na niewielkich powierzchniach,
- kroczące – najbardziej zaawansowane, do użytku w bardzo wymagającym terenie,
- podczepiane – modele z dużą płytą roboczą mocowane i ciągnięte np. przez traktor,
- elektryczne – zasilane prądem, możliwości ich użycia są ograniczone,
- spalinowe – zasilane benzyną lub olejem napędowym,
- pneumatyczne – zasilane sprężonym powietrzem,
- jednokierunkowe – poruszają się wyłącznie w jednym kierunku,
- rewersyjne – mogą posuwać się zarówno do przodu, jak i do tyłu.
Parametry techniczne zagęszczarek do kostki
O tym, jaka zagęszczarka do kostki brukowej będzie najlepiej dopasowana do określonych prac, decydują parametry techniczne. Poszczególne urządzenia różnią się nie tylko sposobem prowadzenia czy zasilaniem, ale także innymi cechami.
- Ciężar – im jest większy, tym lepszy efekt zapewnia urządzenie. Waga zagęszczarek waha się od ok. 20 kg do nawet tony. Najlżejsze z nich, tzw. skoczki lub stopy wibracyjne, cechuje niewielka wydajność, a najcięższe to profesjonale sprzęty używane w wymagających warunkach. Za przeciętne zagęszczarki uznaje się modele ważące w granicach 100-300 kg.
- Moc – nie powinna być mniejsza niż 4,5 kW, dzięki czemu urządzenie sprawdzi się także na trudniejszym podłożu.
- Wydajność – 400-600/700 m²/h – to zadowalające tempo pracy zagęszczarki do kostki brukowej,
- Wielkość płyty roboczej – im większa płyta, tym większa wydajność ubijarki. Mniejsze płyty lepiej sprawdzą się podczas prac w wąskich miejscach.
- Głębokość zagęszczania – dotyczy jednego przesunięcia sprzętu po określonej powierzchni, zwykle jest tym większa, im cięższa zagęszczarka, np. urządzenie o wadze 92 kg może ubijać na głębokość 35 cm, o wadze 130 kg – na 40 cm, a o wadze 470 kg – nawet do 80 cm. Głębokość ubijania różni się także dla różnych rodzajów gruntów.
Należy również upewnić się, do jakich prac przeznaczony jest konkretny model ubijaka i czy jest wyposażony w niezbędne akcesoria. Przykładem niech będzie model służący do ubijania zarówno gruntu, jak i nawierzchni betonowej. W tym drugim przypadku urządzenie musi mieć tzw. elastomer, czyli matę chroniącą beton lub kostkę przed uszkodzeniem.
Niektóre zagęszczarki do betonu mają też dodatkowe funkcje, np. zraszacz wodny, który przydaje się podczas ubijania asfaltu, a nawet czujnik zagęszczenia gruntu pozwalający uniknąć zarówno zbyt płytkiego, jak i za głębokiego zagęszczenia gruntu.
Jaka zagęszczarka do ubijania kostki dla amatora?
Do użytku na niewielkich powierzchniach przydomowych i ogrodowych, szczególnie w sytuacji, gdy podłoże jest dość dobrze ubite, wystarczającym sprzętem będzie lekka, ręczna zagęszczarka do kostki brukowej.
Aby ocenić, jaka zagęszczarka do ubijania kostki sprawdzi się najlepiej, warto również dokładnie określić teren. Do pracy na otwartej, łatwo dostępnej przestrzeni wystarczy zagęszczarka jednokierunkowa, ale w miejscach trudno dostępnych o wiele prostszy w obsłudze będzie model rewersyjny.
Na prywatny użytek wystarczającym sprzętem może okazać się również bezemisyjny ubijak elektryczny, ale trzeba pamiętać, że przewód zasilający stanowi spore ograniczenie. Dla własnej wygody warto wybrać model wyposażony w kółka jezdne, ułatwiające transport sprzętu.
Jaka zagęszczarka do kostki brukowej dla profesjonalisty?
Ubijak do kostki dla profesjonalisty powinien cechować się sporym ciężarem, wysoką mocą oraz dużą wydajnością – pozwoli to na szybkie zagęszczanie i ubijanie dużych powierzchni. Z pewnością najlepszym wyborem będzie ubijak spalinowy lub nawet pneumatyczny.
Trzeba uwzględnić także możliwości zastosowania sprzętu. Niektóre zagęszczarki są przystosowane do pracy w różnych warunkach i jako urządzenia uniwersalne nadają się do pracy i przy robotach drogowych, i ogrodniczych czy budowlanych. Dla profesjonalisty jednym z ważnych aspektów zagęszczarki będzie także głębokość zagęszczania – jej wartość jest inna dla różnych rodzajów nawierzchni.
Jednokierunkowy ubijak będzie odpowiedni do utwardzania luźnego żwiru, piasku i kostki, a stopa wibracyjna dzięki mniejszej płycie roboczej ubija podłoże z większą siłą i sprawdza się np. w wykopach kleistych i mokrych. Model rewersyjny sprawdzi się z kolei do lekkich prac drogowych, w tym budowy chodników, ścieżek itp.
Podejmując decyzję o tym, jaka zagęszczarka do kostki brukowej będzie najlepsza, trzeba określić charakter wykonywanych czynności, a następnie dopasować do nich parametry urządzenia. Dobrze dobrane, zapewni wydają pracę i trwały efekt prac budowlanych.
Validate your login