Jak wybrać piłę stołową do drewna?

Precyzja cięcia, odpowiednia moc, prędkość obrotowa – to jedne z najważniejszych cech piły stołowej. Te oraz inne parametry należy wziąć pod uwagę, wybierając elektronarzędzie do swojego warsztatu. Który model piły stołowej do drewna sprawdzi się lepiej w użytku profesjonalnym, a który kupić do amatorskiej obróbki drewna? Sprawdź!

Z tego wpisu dowiesz się:

  • do czego służy piła stołowa,
  • jakie są najważniejsze parametry pił stołowych,
  • jaka pilarka będzie odpowiednia dla profesjonalisty, a jaka dla amatora,
  • na jakie dodatkowe kwestie zwrócić uwagę przy wyborze piły do drewna.

Piła stołowa – do czego się przyda?

Krajzega, cyrkularka, cyrkulatka – to inne nazwy piły tarczowej stołowej, czyli jednego z najważniejszych narzędzi służących do obróbki drewna. Zbudowana z trzech kluczowych elementów: stołu, tarczy oraz silnika, znajduje zastosowanie we wszelkich pracach związanych z cięciem drewna. Należy zaznaczyć, że w zależności od parametrów sprzętu poradzi ona sobie nie tylko z drobnymi, cienkimi częściami, ale także z grubym drewnem konstrukcyjnym.

Co ciekawe, piła stołowa przyda się także podczas pracy z innymi materiałami. Wykorzystasz ją np. do cięcia elementów drewnopochodnych, ale także płytek ceramicznych, tworzywa sztucznego, a nawet betonu. Aby jednak było to możliwe, sprzęt musi cechować się odpowiednio dużą mocą. Niezbędne jest również wyposażenie go w specjalną tarczę tnącą. Przed zakupem piły stołowej warto więc dokładnie określić swoje potrzeby i wybrać sprzęt, którego parametry umożliwią płynną pracę z określonymi surowcami.

  • Najważniejsze parametry pil stołowych

  • Analiza parametrów technicznych piły tarczowej stołowej pozwoli ocenić możliwości zastosowania sprzętu, a tym samym podjąć dobrą decyzję zakupową. O czym świadczą poszczególne parametry?

    • Moc – im większa, tym wydajniej pracuje piła i tym mniejsze ryzyko przeciążenia sprzętu podczas cięcia twardych surowców. Dostępne na rynku piły stołowe mają przeważnie silnik o mocy od 1300 do 3900 W.
    • Prędkość obrotowa – np. 1800, 2800, 4300, 4800 obr./min. Parametr ten często idzie w parze z mocą urządzenia, a im jego wartość jest wyższa, tym szybciej i dokładniej piła wykonuje cięcia. Niektóre modele pił mają funkcję regulacji prędkości obrotowej.
    • Parametry cięcia – to m.in. kąt cięcia oraz maksymalna głębokość cięcia. Wiele pił pozwala ciąć materiały nie tylko pod kątem 90°, ale i 45°. W pierwszym przypadku maksymalna głębokość cięcia standardowych modeli wynosi zwykle 65-93 mm, a w drugim – między 45 a 64 mm.
    • Tarcza – piła do drewna stołowa zwykle zawiera w zestawie tarczę tnącą. Istotne są nie tylko jej wymiary, ale również liczba zębów. Do cięcia cienkich elementów lub twardych gatunków drewna, np. jesionu, lepiej sprawdzają się tarcze z dużą liczbą zębów wykonanych z węglika spiekanego. Z drewnem grubym lub miękkim, np. z brzozą, poradzi sobie tarcza z rzadziej rozmieszczonymi zębami.

    Profesjonalna piła stołowa do drewna a piła uniwersalna

    Duże rozbieżności w paramentach technicznych powodują, że nie każdy model przecinarki będzie odpowiednio wydajny, by sprostać pracy w zakładzie stolarskim. Sprzęty zaawansowane technicznie nie są z kolei potrzebne podczas użytku w przydomowym warsztacie. Jak odróżnić model dla profesjonalisty od modelu idealnego dla amatora?

    1. Profesjonalna piła stołowa do drewna cechuje się wysoką mocą, znacznie przewyższającą 2000 W. Modele o niższej mocy, np. 1600-1700 W, będą natomiast wystarczające do prac amatorskich.
    2. Im większa prędkość obrotowa pilarki, tym sprawniejsze i płynniejsze cięcie twardych materiałów. Sprzęt dla profesjonalisty powinien oferować w granicach 4000-5000 obr./min. 

    Uwaga!

    Wysoka prędkość obrotowa może być przyczyną przypalania twardego drewna lub wiązać się z koniecznością zwiększenia szybkości przesuwu. Niższa wartość prędkości obrotowej pozwala ograniczyć takie ryzyko.

    1. W profesjonalnych zakładach pracy sprawdzi się stołowa piła do drewna na siłę, zasilana prądem trójfazowym o napięciu 400 V, zapewniająca wyższe parametry pracy. W użytku domowym wystarczającym rozwiązaniem jest mała piła stołowa, korzystająca z napięcia 230 V.
    2. Tarcze do użytku zawodowego mogą osiągać średnicę nawet 1000 mm, a standardowe tarcze o uniwersalnym zastosowaniu mają średnicę 210-315 mm. Zarówno zawodowiec, jak i amator powinni wyposażyć się w zestaw tarcz wymiennych, które będą stosować w zależności od rodzaju i grubości obrabianego surowca.
    3. Gabaryty piły stołowej decydują o jej stabilności, a to z kolei przekłada się na jakość wykonywanych cięć. Dla profesjonalistów lepszym wyborem jest zakup sprzętu solidnego i ciężkiego, szczególnie jeśli będzie używany stacjonarnie – jego masa zminimalizuje ewentualne mikrodrgania. Do cięcia dużych elementów dobrym wyborem jest piła formatowa. W użytku prywatnym lepszym rozwiązaniem może okazać się piła mniejsza, ale mobilna, którą będzie można łatwo przetransportować w inne miejsce garażu, warsztatu czy ogrodu.

    Wybór piły stołowej – o czym jeszcze pamiętać?

    Jak wiele innych elektronarzędzi, także piły stołowe bywają wyposażone w dodatkowe funkcje lub akcesoria. Dzięki nim urządzenia stają się wygodniejsze i bezpieczniejsze w obsłudze. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

    • stółpiła z wysuwaną przedłużką stołu okaże się praktyczna, gdy pojawi się potrzeba zwiększenia przestrzeni roboczej;
    • powtarzalność – zastosowanie przymiaru bocznego umożliwia przycinanie wielu elementów do tych samych wymiarów;
    • dodatkowe akcesoria – np. rura ssąca, heblarka, łuparka, prowadnice, które czynią urządzenie wszechstronniejszym;
    • koła jezdne – ułatwiają transport urządzenia;
    • możliwość cięcia pod kątem – opcję cięcia pod kątem w zakresie do 45° zapewnia wiele modeli pił stołowych do drewna. Urządzenie musi mieć pokrętło, którego przekręcenie powoduje przechylenie się tarczy tnącej;
    • laser – wyznacza punkt odcięcia;
    • światło LED – zwiększa widoczność podczas pracy;
    • osłona tarczy, wyłącznik awaryjny – zwiększają bezpieczeństwo pracy, ale podczas cięcia zawsze należy używać akcesoriów ochronnych.

    Piła stołowa do drewna to sprzęt potrzebny w wielu zakładach pracy, ale z pewnością okaże się przydatny także w warsztacie domowego majsterkowicza. Odpowiednio wybrany model umożliwi wygodną, sprawną, a także bezpieczną obróbkę różnych elementów i surowców.