Instalacja CO miedziana czy plastikowa – poznaj zalety i wady obu rozwiązań
Właściwe rozprowadzenie instalacji CO wpłynie na jej wydajność, a w długiej perspektywie także na koszt ogrzewania w sezonie grzewczym. Chociaż ma w tym udział wiele czynników, materiał wykonania rur jest jednym z ważniejszych. W tym kontekście wybór ekspertów sprowadza się w zasadzie do dwóch opcji: plastiku i miedzi. Która z nich sprawdzi się lepiej? Zobacz, co warto wybrać: instalację CO miedzianą czy plastikową.
Z tego wpisu dowiesz się:
- co jest trwalsze: instalacja miedziana czy plastikowa,
- które rozwiązanie jest wydajniejsze i ekonomiczniejsze,
- na co zwrócić uwagę w kontekście bezpieczeństwa użytkowania,
- jakie inne czynniki warto uwzględnić przy wyborze.
Instalacja miedziana czy plastikowa – która okaże się trwalsza?
Miedź to jeden z najtrwalszych materiałów, jakie można wybrać do pracy zarówno z wodą, jak i wysoką temperaturą. Rury wykonane z tego materiału powinny zachować funkcjonalność przez długi czas, niezależnie od tego, na jakie czynniki zewnętrzne będą narażone. Wykazują bowiem odporność na:
- uszkodzenia mechaniczne,
- zmiany ciśnienia,
- niską i wysoką temperaturę,
- działanie bakterii,
- korozję,
- tworzenie się nadbudowy z kamienia w kontakcie z twardą wodą,
- promieniowanie słoneczne.
Pod względem trwałości plastik prezentuje się nieco gorzej niż miedź, ale i tak wykazuje imponującą żywotność. Trzeba jednak pamiętać, że tworzywo sztuczne nie radzi sobie zbyt dobrze ze zmianami temperatury. Co istotne, należy też pilnować, by temperatura gorącej wody nie przekroczyła 80-90°C. Jeśli będzie wyższa, plastik może się odkształcić, a łączenia rur rozszczelnić. Wysoka temperatura sprzyja też zwiększeniu przepuszczalności powietrza. Można tego uniknąć, wybierając tworzywo z aluminiową wkładką o właściwościach antydyfuzyjnych.
Przewaga plastiku nad miedzią może też dotyczyć tego, że nie ulega korozji. Ze względu na bardzo małe opory hydrauliczne rury wymagają również znacznie mniejszej siły pompowania niż te miedziane.
Co wyróżnia się większą wydajnością: instalacja grzewcza miedziana czy plastikowa?
Wydajność instalacji CO przekłada się bezpośrednio na koszt ogrzewania, a tym samym na to, ile pieniędzy przyjdzie Ci na to przeznaczyć w sezonie grzewczym. Nie powinno zatem dziwić, że interesuje Cię to, co okazuje się ekonomiczniejsze w użytkowaniu: instalacja CO miedziana czy plastikowa.
Warto mieć na uwadze przede wszystkim to, że miedź odznacza się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła, które może przez to uciekać na zewnątrz, zmniejszając wydajność ogrzewania. Aby temu przeciwdziałać, należy starannie zaizolować instalację, co wymaga zarówno odpowiedniej wiedzy, jak i pewnego nakładu pieniężnego. Plastiku nie trzeba izolować, bo cechuje się niską przewodnością cieplną.
Bezpieczeństwo użytkowania instalacji CO – jaki materiał wybrać?
Nie da się ukryć, że bezpieczeństwo domowników to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru. Co okazuje się lepszym wyborem pod tym względem: instalacja CO miedziana czy plastikowa? Miedź jest materiałem niepalnym – nie zostanie strawiona przez ogień i nie będzie wydzielać toksycznych oparów w kontakcie z nim.
Po drugiej stronie szali znajduje się tu plastik. Jedną z jego wad jest palność. Należy również pamiętać, że w procesie spalania ulatniają się z niego związki chloru, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka.
Warto jednak spojrzeć na tę sprawę z innej perspektywy. Miedź to materiał wchodzący w reakcję z różnymi czynnikami. Przykładowo, w kontakcie z wodą o kwaśnym odczynie (pH powyżej 7) z rur mogą uwalniać się jony miedzi, które wpływają negatywnie na żywotność całej instalacji. Miedziane rury nie powinny też być łączone ze stalowymi lub aluminiowymi, gdyż mogłyby to doprowadzić do skorodowania tych ostatnich. W przypadku plastikowych rur ten problem nie występuje.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, dokonując wyboru rur do CO?
Chociaż powyższe czynniki są najważniejsze w kontekście sprawności, bezpieczeństwa i ekonomiczności instalacji CO, na późniejsze zadowolenie z użytkowania systemu ogrzewania wpływa również szereg innych czynników. Przyjrzyj się im, by upewnić się, że podejmujesz trafną decyzję.
Łatwość montażu
Jeśli zamierzasz samodzielnie układać każdy element instalacji CO, upewnij się, że wybierzesz materiał, który jest łatwy w montażu. Co sprawdzi się tu lepiej: instalacja grzewcza miedziana czy plastikowa? Plastik jest lekki, a wykonane z niego rury można łatwo dociąć i połączyć w trwałą, szczelną konstrukcję. Miedź – ze względu na swój ciężar – może sprawiać pewne trudności pod tym względem.
Niezaprzeczalną zaletą plastiku jest także to, że doskonale sprawdza się w miejscach, w których wykonane z niego rury CO stykają się bezpośrednio ze stalowymi lub aluminiowymi elementami. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, połączenie ich z miedzią mogłoby skutkować powstawaniem ognisk korozji.
Cena zakupu
Nie należy również ignorować kryterium cenowego, zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi wykonanie instalacji CO w domu o dużym metrażu. Pod tym względem plastik wypada znacznie korzystniej dla portfela. Rury wykonane z tworzywa są bowiem znacznie tańsze od tych z miedzi.
Komfort użytkowania
Kojarzysz charakterystyczne, głuche odgłosy wydobywające się czasem z instalacji CO? Towarzyszą one przepływaniu wody przez metalowe rury, które potęgują każdy dźwięk. Jeśli zależy Ci na cichym systemie, który nie będzie zakłócać spokoju i snu domowników, rury z tworzywa sztucznego mogą okazać się lepszym wyborem. Cechują się bowiem właściwościami dźwiękoizolacyjnymi.
Validate your login