Ile schnie klej do płytek Mapei?
Jeśli przygotowujesz się do zadania położenia płytek ceramicznych w kuchni, łazience czy na tarasie, możesz zadawać sobie wiele pytań. Zastanawiać może na przykład to, ile schnie klej do płytek Mapei – jednej z topowych i chętnie wybieranych marek oraz jaki klej do glazury wybrać. Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.
Jaki klej do płytek wybrać? To warto wziąć pod uwagę
Wśród dostępnych na rynku klejów do płytek ceramicznych znajduje się wiele różnych produktów. Jeśli chcesz położyć glazurę solidnie, trwale i estetycznie, musisz mieć na uwadze, że tylko właściwie dobrana zaprawa pozwoli Ci osiągnąć właściwy efekt. Wbrew pozorom niewidoczne na pierwszy rzut oka spoiwo ma niebagatelny wpływ na to, jak będzie prezentowała się płaszczyzna pokrytej glazurą ściany i czy płytki nie będą odpadać. Pod uwagę warto wziąć takie aspekty, jak:
- rodzaj płaszczyzny, do której będą przyklejane płytki (np. czy w podłodze jest zamontowane ogrzewanie);
- warunki, jakim poddawana będzie pokryta glazurą powierzchnia (różnice temperatur, duża wilgotność, mróz itd);
- miejsce montażu (wewnątrz czy na zewnątrz);
- czas wiązania kleju do glazury, na jaki możemy sobie pozwolić.
Najlepsze kleje do płytek łazienkowych i na zewnątrz – jakie wybrać?
Najlepsza zaprawa do kafli to ta, która jest idealnie dopasowana pod kątem omówionych w poprzednim punkcie aspektów, odpowiednio trwała, elastyczna i odporna. Wśród rodzajów masz do wyboru kleje do płytek łazienkowych, kuchennych czy na tarasy cementowe, dyspersyjne oraz na bazie żywic reaktywnych. Dzielą się one na różne klasy, w tym między innymi kleje zwykłe i normalnie wiążące oraz szybkowiążące. Taka informacja może zastanowić wielu kupujących, którzy zastanawiają się, jaka jest między nimi różnica i ile schnie klej do płytek Mapei, Atlas czy innych marek. Nie wiesz, jaka jest odpowiedź na to pytanie? Pozwól, że przedstawimy Ci ją niżej.
Sprawdź, ile schnie klej do płytek Mapei. Po tym czasie zaprawa zwiąże
Pytanie “ile schnie klej do płytek Mapei” nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Marka ma w swoim portfolio kilka rodzajów zapraw do glazury, które różnią się składem, a co za tym idzie – również czas, w jakim wiąże spoiwo. Przykładowo, Mapeklej Extra czy Adesilex P9 Express to cementowe zaprawy, które schną w 20 minut, z kolei zaprawa klejowa Adesilex P22 potrzebuje 45 minut, żeby związać.
Warto jednak pamiętać o ważnej rzeczy: podany przez producenta czas schnięcia kleju oznacza czas schnięcia otwartego. Zazwyczaj zaprawa (nawet szybkoschnąca) potrzebuje minimum 24 godzin, żeby trwale się związać glazurę z klejoną powierzchnią, bez ryzyka przesunięcia płytek. Dopiero tym czasie można wejść na podłogę pokrytą świeżo położonymi płytkami lub ustawić na niej obciążenie.
Kleje do płytek Atlas – czas schnięcia
Czas schnięcia kleju do płytek Atlas również zależny jest od konkretnego rodzaju produktu. Przykładowo, czas wiązania zaprawy klejowej uelastycznionej wynosi 24 godziny. Częstym wyborem klientów jest też klej Atlas Plus – czas schnięcia tego produktu wynosi tyle samo, czyli dobę. Z kolei popularna zaprawa Geoflex Express umożliwia fugowanie już 2 godziny po aplikacji płytek na ściany czy podłogę.
Zaprawa klejowa do glazury Ceresit. Ile schnie?
Dokładnie tak samo jest w przypadku zaprawy klejowej do płytek Ceresit. Warto wybrać konkretny produkt w zależności od tego, czy masz więcej czasu na to, żeby położyć glazurę (na przykład w nowej łazience), czy potrzebujesz szybko umożliwić innym korzystanie z posadzki (jak chociażby w korytarzach lokali usługowych). Przykładowo, zaprawa klejowa CM17 No Limit wiąże od 12 do 24 godzin, a klej CX5 Express – wiąże błyskawicznie, bo już w 5 minut, a obciążenie 3 ton wytrzymuje już po 6 godzinach.
Jak przyspieszyć schnięcie kleju do płytek? Podpowiadamy, czy to możliwe
Czy istnieją sprawdzone sposoby na to, jak przyspieszyć schnięcie kleju do płytek? Niestety nie jesteś w stanie przeskoczyć określonych właściwości chemicznych czy fizycznych zaprawy. Chociaż możesz ograniczyć poziom wilgoci w pomieszczeniu i regularne go wietrzyć, musisz uzbroić się w cierpliwość, jeśli nie chcesz poprawiać żmudnego procesu układania płytek. W przypadku kładzenia glazury pośpiech nie jest sprzymierzeńcem, a próby dogrzewania płaszczyzny ściany czy podłogi różnego rodzaju grzejnikami czy osuszaczami (w celu przyspieszenia wiązania) może negatywnie odbić się na estetyce czy trwałości glazury.
Pamiętaj, żeby zaplanować czas nie tylko na schnięcie kleju do płytek, ale również fugi – ten produkt też ma określony okres wiązania, który może wynosić nawet do kilku dni.
Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi wiesz już, jaki klej do glazury wybrać, ile wiąże klej do płytek czy jaka zaprawa do płytek sprawdzi się najlepiej. Teraz zadanie położenia płytek na ścianach i podłogach w sprawny i solidny sposób na pewno Cię nie przerośnie. A więc – do dzieła!
Validate your login