Dzwonek bezprzewodowy – na jakiej zasadzie działa?

Dzwonek bezprzewodowy – na jakiej zasadzie działa?

Technologia bezprzewodowa może ułatwiać codzienność w różnych obszarach życia – również tych związanych z bezpieczeństwem Twojego domu lub mieszkania. Dzwonek bezprzewodowy może stanowić dopełnienie zarówno drzwi zewnętrznych, jak i furtki. Sprawdź, jak działa i jak go zamontować.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • z jakich elementów składa się dzwonek bezprzewodowy,
  • jak działa tego typu urządzenie,
  • jakie są warianty dzwonków bezprzewodowych,
  • jak podłączyć taki sprzęt.

Dzwonek bezprzewodowy – co znajdziesz w zestawie?

Kupując dzwonek bezprzewodowy do drzwi, możesz liczyć na to, że w opakowaniu znajdą się dwa elementy:

  1. nadajnik jest to po prostu przycisk do dzwonka, taki sam jak w każdym innym urządzeniu tego typu. Można go zamontować np. na drzwiach zewnętrznych albo na furtce, w zależności od indywidualnych potrzeb,
  2. odbiornik czyli element montowany wewnątrz domu lub mieszkania, który emituje sygnał dźwiękowy lub gong, gdy odwiedzająca Cię osoba wciśnie zewnętrzny przycisk.

Jeśli urządzenie jest zasilane bateriami, mogą się one znaleźć w zestawie. Do wyboru masz jednak także dzwonki bezprzewodowe bezbateryjne.

Jak działa dzwonek do drzwi bezprzewodowy?

Nadajnik i odbiornik dzwonka bezprzewodowego to dwa oddzielne elementy. Nie są połączone żadnym kablem. W jaki sposób odbywa się komunikacja między nimi? Za pośrednictwem fal radiowych, czyli np. domowego Wi-Fi. Jeśli elementy znajdują się w optymalnej, określonej przez producenta odległości, dane z nadajnika są przekazywane do odbiornika w czasie rzeczywistym.

Brak kabli i fizycznego połączenia między elementami dzwonka pozostawia jeszcze jeden problem do rozwiązania. Co z zasilaniem? Produkty z tej kategorii występują w trzech wariantach:

  1. zasilanie bateryjne/akumulatorowe – oba elementy wymagają zastosowania baterii albo wymiennych akumulatorów z opcją ładowania,
  2. zasilanie bateryjno-sieciowe nadajnik jest na baterie, a odbiornik wyposażony we wtyczkę, którą wpinasz do kontaktu,
  3. zasilanie kinetyczne – odbiornik jest zasilany w dowolny sposób, a nadajnik wykorzystuje energię kinetyczną powstającą po naciśnięciu przycisku i przekształca ją w impuls elektryczny potrzebny do działania.

Jak działa dzwonek do drzwi bezprzewodowy?

Dzwonek bezprzewodowy do drzwi – dostępne warianty

Nie każdy dzwonek bezprzewodowy musi składać się z nadajnika i odbiornika. Ciekawym rozwiązaniem są modele pozbawione odbiornika, w których jego rolę przejmuje smartfon z zainstalowaną aplikacją producenta. Gdy ktoś naciska przycisk dzwonka przy furtce lub drzwiach, na telefonie pojawia się stosowne powiadomienie.

Warto też zwrócić uwagę na dzwonki z wideokamerą. Jeśli wybierzesz taki model, zyskasz możliwość zobaczenia na odbiorniku lub ekranie telefonu twarzy osoby, która czeka na Ciebie na zewnątrz. Takie rozwiązanie może też wpłynąć pozytywnie na poziom bezpieczeństwa, gdyż pozwala utrwalić wizerunek niepożądanej lub podejrzanej osoby, która może czyhać na Twoje bezpieczeństwo i szukać okazji do tego, by dostać się do środka oraz dokonać kradzieży.

Przy wyborze dzwonka bezprzewodowego, masz też do dyspozycji warianty o różnym stopniu ochrony IP. Jeśli urządzenie będzie używane w bloku albo w innym miejscu, w którym drzwi nie marzną i nie mokną pod wpływem czynników zewnętrznych, nie ma to większego znaczenia. Dzwonek bezprzewodowy zewnętrzny wodoszczelny o wysokim stopniu ochrony IP (np. IP44) przyda się tam, gdzie drzwi są narażone na deszcz oraz inne niesprzyjające warunki pogodowe.

Standardowe dzwonki dopuszczają ok. 50-100-metrowy dystans między odbiornikiem a nadajnikiem. Jeśli zamierzasz zastosować urządzenie na dużej posesji, możesz rozważyć wybór modelu o ponadstandardowym zasięgu, np. na poziomie 200-500 m.

Dzwonek bezprzewodowy do drzwi – dostępne warianty

Jak podłączyć bezprzewodowy dzwonek do drzwi?

Jednym z największych atutów dzwonka bezprzewodowego do furtki lub drzwi jest brak okablowania, co automatycznie zmniejsza nakład pracy potrzebnej do montażu. Nie musisz martwić się kwestiami, takimi jak:

  • poprowadzenie kabli przez ścianę lub futrynę drzwi, co może wiązać się z koniecznością wywiercenia otworów,
  • zabezpieczenie otworów i przewodów przed wilgocią, która występuje na zewnątrz,
  • poprowadzenie przewodów w ścianie i estetyczne wykończenie powierzchni.

W tym przypadku działanie ogranicza się do dwóch kroków. Pierwszy polega na umieszczeniu elementów zestawu w odległości zalecanej przez producenta, aby mieć pewność, że komunikacja między nimi będzie przebiegać bez problemu. Następnie wystarczy je umieścić w wyznaczonym miejscu. Jeśli preferujesz montaż na stałe, możesz skorzystać w tym celu z kołków i wkrętów. Lekkie urządzenia mogą jednak trzymać się nawet na mocną taśmę dwustronną. Ta druga opcja sprawdzi się tylko wtedy, gdy dzwonek nie jest narażony na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych, np. na drzwiach do mieszkania znajdujących się w budynku wielorodzinnym.

Proste modele dzwonków bezprzewodowych do drzwi są gotowe do działania od razu po zamontowaniu i podłączeniu do źródła zasilania – czyli np. po włożeniu baterii lub podpięciu wtyczki do prądu. Proces ich sparowania zwykle przebiega automatycznie, a jeśli nie, to w instrukcji znajdziesz informacje na temat tego, jak to zrobić krok po kroku. W bardziej zaawansowanych modelach możesz spotkać się dodatkowo z koniecznością wykonania konfiguracji, np. wybrania melodii dzwonka i poziomu głośności odbiornika.