Czym łączyć blaty kuchenne

czym_laczyc_blaty_kuchenne_3.jpg.

Prawidłowe połączenie blatów kuchennych jest ważne z uwagi nie tylko na estetykę, ale też trwałość i funkcjonalność strefy roboczej. W jaki sposób łączyć jej elementy? Użyć kleju, silikonu, a może specjalnych śrub? W tym poradniku zaprezentujemy Ci najpopularniejsze metody łączenia blatów w kuchni.

Łączenie blatów w kuchni – dlaczego to takie ważne?

Trudno wyobrazić sobie blat kuchenny jako element – nawet ten zamawiany na wymiar należy odpowiednio połączyć z dwóch czy większej ilości części, żeby uzyskać spójną, estetyczną i praktyczną aranżację. Połączenie to powinno być jak najmniej widoczne – gładka powierzchnia strefy roboczej nie tylko świetnie się prezentuje, ale też ułatwia codzienne obowiązki. Jak ją uzyskać? Można to zrobić na kilka sposobów, które opiszemy w dalszej części naszego poradnika.

Wskazówka!
Metody łączenia, które opiszemy poniżej, można z powodzeniem stosować również w przypadku klejenia blatów pod kątem 90 czy 45 stopni. W takim wypadku należy tylko zadbać o odpowiednie docięcie elementów.

czym_laczyc_blaty_kuchenne_1.jpg

System łączenia blatów kuchennych na wymiar, a gotowych

Czy istnieje różnica między łączeniem blatu kuchennego na wymiar a tego gotowego, kupowanego na przykład w markecie? W teorii nie, choć najczęściej osobom zamawiającym blaty według własnego projektu najbardziej zależy na perfekcyjnym, jak najmniej widocznym łączeniu powierzchni – zwłaszcza, jeśli mówimy o blatach z drogocennego drewna czy kamienia. Czym skleić blat kuchenny, który kosztował fortunę? Sprawdźmy, na czym polega najbardziej polecana w takim wypadku metoda, czyli łączenie blatów kuchennych na śruby.

Łączenie blatów kuchennych na śruby i płaskie łączniki – metody bez listew

Bezlistwowe łączenie blatów kuchennych to sposób najbardziej efektowny i stylowy, ale jednocześnie wymagający największej precyzji. Elementy blatów powinny być doskonale spasowane, a ich brzegi wyfrezowane w taki sposób, by między przestrzeń między nimi była jak najmniej widoczna. W spodzie blatu wykonuje się specjalne frezowanie, zazwyczaj z użyciem szablonu – to właśnie we wyfrezowanych otworach umieszcza się precyzyjnie złącza śrubowe, służące do połączenia blatów kuchennych.

Jak przeprowadzić ten proces krok po kroku?

  • połącz ustawione odpowiednio względem siebie blaty za pomocą złączy śrubowych;
  • zostaw między elementami około 1 cm przestrzeni;
  • brzegi blatów pokryj klejem poliuretanowym w odcieniu idealnie pasującym do koloru blatu;
  • dociągnij złącza śrubowe i zgarnij silikonową szpachelką nadmiar uszczelnienia;
  • zdejmij folię ochronną z blatu.

Łącznie dwóch blatów kuchennych bez listwy możesz też przeprowadzić z użyciem łącznika płaskiego. To bardzo proste: wystarczy, że na spodzie jednego elementu wkręcisz podłużny łącznik, na brzegi blatów naniesiesz klej, dociśniesz je do siebie i połączysz pasami z zamkiem zaciskowym. Warto zastosować ochronę zewnętrznych brzegów blatów – użyj na przykład kartonu. Kiedy uszczelnienie wyschnie, zdejmij pasy i wkręć wkręty w otwory łącznika na drugim blacie.

Uwaga!
Nadmiaru uszczelniacza nie należy wycierać wzdłuż łączenia – w ten sposób można usunąć zbyt dużą ilość kleju.

czym_laczy_blaty_kuchenne_2.jpg

Jak połączyć blat kuchenny z użyciem listwy?

Zdecydowanie mniej czasochłonnym i wymagającym sposobem jest łączenie blatów kuchennych drewnianych, drewnopodobnych czy wykonanych z kompozytu z użyciem listwy. To rozwiązanie praktyczne, niedrogie i zwiększające szczelność strefy roboczej. Listwa blatowe kuchenna zasłoni łączenie, więc dwa elementy nie muszą być perfekcyjnie wykończone. Sam montaż jest bardzo prosty: warstwę kleju nakłada się na górną krawędź wewnętrznej strony blatu i dokręcamy do niego listwę, następnie nakłada uszczelniacz na drugi blat i dosuwa go do listwy.

Jak uszczelnić blat kuchenny? Sprawdzone metody

Połączyłeś blaty kuchenne? Warto zastanowić się też nad tym, jakie uszczelnienie blatu kuchennego wybrać, żeby woda nie przenikała nie tylko między elementy blatu, ale też szczeliny między nim a ścianą czy urządzeniami AGD. Zazwyczaj stosuje się silikon do blatu kuchennego: sanitarny bezoctowy. Należy uformować estetyczne spoiwo w formie wklęsłego łuku. Silikon warto też zastosować w miejscach, w których połączenia blatów może być poddany działaniu wilgoci.

Planowanie łączenia blatów. Jak się do tego zabrać?

Zarówno łączenie blatów bez listwy, jak i z listwą, należy przemyśleć i zaplanować przed zabraniem się do pracy. Nie chodzi tylko o to, by listwy do blatu kuchennego były dopasowane kolorystycznie. Liczy się też to, w jakich miejscach stosowane będą wykończenia blatów kuchennych. Dobrą praktyką będzie łączenie blatów kuchennych między strefami roboczymi – dzięki temu w naturalny sposób uzyskasz przejścia i sprawisz, że spoiny będą się mniej rzucać w oczy.

Łączenie blatów kuchennych to etap, który jest bardzo istotny nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Jak już wiesz, z tym zadaniem możesz sobie poradzić samodzielnie – wystarczy odrobina cierpliwości i sprawdzone akcesoria oraz środki do klejenia i uszczelniania. Kupisz je bez problemu w dobrze zaopatrzonych sklepach budowlanych, takich jak Bricoman.