Zastosowanie kratek wentylacyjnych

Zastosowanie kratek wentylacyjnych

Kratka wentylacyjna to niepozorny, ale ważny element systemu wymiany powietrza w domu. Zgodnie z wymogami ustawowymi musi być umieszczona m.in. w łazience czy kuchni. Montaż kratki wentylacyjnej przeprowadza się zarówno w systemach wentylacji naturalnej, jak i mechanicznej. Sprawdź szczegóły!

Jak powinna działać kratka wentylacyjna?

Polskie normy określają dokładnie, jaki powinien być strumień objętości powietrza w budynku mieszkalnym. Tym samym projektanci mają jasne wytyczne dotyczące planowania urządzeń wentylacyjnych. Kratka wentylacyjna wewnętrzna jest tu jednym z elementów zapewniających prawidłowy obieg powietrza w pomieszczeniu.
Kratki wentylacyjne stosowane są zarówno w wentylacji naturalnej, jak i mechanicznej. W tej pierwszej montowane są przy przewodzie kominowym, do którego powietrze swobodnie przepływa. Ponadto kratki stanowią tu rodzaj maskownic. W wentylacji mechanicznej regulują natomiast przepływ powietrza (wprowadzają go lub wyprowadzają), muszą więc być dobrane z myślą o danym systemie.
Zadaniem prawidłowo działającej kratki jest odprowadzanie powietrza, dymu czy zanieczyszczeń. Kratki wentylacyjne przeciwdziałają powstawaniu wilgoci, co jest szczególnie ważne w kuchni i łazience.

Jak duża powinna być kratka wentylacyjna metalowa czy plastikowa?
Rozmiary, kształty i sposoby wykończenia kratek wentylacyjnych są różne. Wielkość kratki wentylacyjnej zamykanej czy kratki wentylacyjnej zewnętrznej zależy od rodzaju i wielkości otworu wentylacyjnego. Cel montażu kratki to całkowite osłonięcie otworu.
Jak zamontować kratkę wentylacyjną? Przede wszystkim kratka musi być na tyle duża, aby zapewnić możliwość swobodnego montażu w okalającej otwór wentylacyjny ścianie. Do mocowania przydadzą się wkręty lub klej montażowy. Listewki kratki kierujemy do góry, co zapewni odpowiedni przepływ powietrza (w tym ustawieniu widoczny jest niestety osadzający się kurz).
Klasyczne kwadratowe kratki wentylacyjne (wymiary 14 x 14 cm) to np. model Velite. Dużą popularnością cieszą się także kratki wentylacyjne prostokątne o wymiarach 14 x 21 cm (np. model Classic) czy okrągłe – o średnicy 15 cm (np. model TRU).

Zastosowanie kratek wentylacyjnych

Jaka osłona wentylacyjna w pokoju, łazience, kuchni? Rodzaje i przeznaczenie

Kratki wentylacyjne dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Kratka wentylacyjna zewnętrzna montowana jest na zewnątrz budynku. Składają się z dwóch części, czyli kołnierza montażowego oraz kratki wierzchniej. Zazwyczaj produkty mają ochronną siateczkę, która chroni przewód przed dostaniem się do niego gryzoni czy ptaków.
Drugi rodzaj to kratki wentylacyjne wewnętrzne, które należy dobierać pod kątem danej instalacji. Warto zwrócić też uwagę na wygląd kratek wentylacyjnych (złota, srebrna, a może kratka wentylacyjna czarna?), a także ich budowę czy materiał wykonania.
Oto kilka najpopularniejszych rodzajów kratek do wentylacji wewnętrznych:

  • Kratka wentylacyjna otwarta – prosty model, przez który powietrze przepływa automatycznie całą powierzchnią kratki. Przykład to prosta kratka wentylacyjna Mini fi 45 T73 biała w cenie niecałych 8 zł.
  • Kratka wentylacyjna zamykana – model, który pozwala na regulację przepływu powietrza. Dzięki zamontowanej żaluzji kratkę można przymknąć i ograniczyć dopływ zimnego powietrza. Kratkę można też czasowo zamknąć. Ten rodzaj kratek określany jest często jako kratka wentylacyjna z żaluzją czy kratka wentylacyjna zamykana automatycznie. Kratki te są doskonałe do większości pomieszczeń jak łazienki, kuchnie czy spiżarnie.
  • Kratka wentylacyjna elektryczna – dobrym rozwiązaniem jest także wentylator łazienkowy, czyli kratka wentylacyjna, która zasilana jest na prąd. Ten rodzaj kratek gwarantuje doskonałą wymianę powietrza. Są to typowe kratki wentylacyjne łazienkowe lub kuchenne.
  • Kratka wentylacyjna tzw. antycofka – kratka, która pozwala ograniczyć zjawisko ciągu wstecznego, czyli cofania się powietrza z wentylacji do pomieszczeń. Kratki tego typu mają dodatkowe pióra, które nie dopuszczają zanieczyszczonego powietrza do wnętrza.
  • Kratka wentylacyjna szklana – ciekawy rodzaj kratek ze szklanym frontem, który jest instalowany celem maskowania strefy zabrudzenia, na której osadza się kurz. Tego typu kratki mogą mieć różną barwę. Spotykane są także kratki wentylacyjne drewniane – ze szkła z motywem drewna.
  • Dwudzielna kratka wentylacyjna – kratka z wyjściem na okap (np. model 14 x 21 cm). Dwudzielność polega na tym, że jedna część kratki zabudowana jest rurą do podłączenia okapu, druga – jest odsłonięta, co umożliwia wentylację nawet w momencie wyłączenia okapu.
Czy można zatkać kratkę wentylacyjną, gdy z niej wieje?
Zastanawiasz się, co zrobić, aby nie wiało z kratki wentylacyjnej? Zatkanie czy zaklejenie jej to na dłuższą metę nieefektywny sposób. W przypadku, gdy z kratki do domu dostaje się zimne powietrze, warto m.in. sprawdzić ogólny przepływ powietrza w pomieszczeniu. Należy też uchylić lufty okienne oraz rozszczelnić okna.

Zastosowanie kratek wentylacyjnych

Szukasz popularnej kratki wentylacyjnej białej, a może rozglądasz się za eleganckimi kratkami łazienkowymi lub nowoczesnymi kratkami wentylacyjnymi z żaluzją mechaniczną? Sprawdź szeroką gamę produktów Bricoman i dobierz najlepsze rozwiązania!