Zasilacz LED - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

zasilacz_led.jpg


Zasilacz LED to urządzenie, które jest niezbędne od prawidłowego działania listwy ledowej. Przy zakupie tego urządzenia należy jednak pamiętać o kilku ważnych parametrach. Z tego tekstu dowiesz się, jak wybrać zasilacz LED, by zapewnił Ci światło.


Zasilacz LED – rodzaje

W dużym uproszczeniu zasilacze LED dzielą się na dwa podstawowe rodzaje.

Zasilacze do lampek LED stałonapięciowe – najczęściej występują w wariantach 12 V lub 24 V. Ich wartość napięcia na wyjściu jest stała i zmienia się w zależności od obciążenia. Zasilacze stosuje się w przypadku listew oraz taśm ledowych. Do obliczenia mocy zasilacza konieczne jest przemnożenie mocy taśmy przez jej długość.

 

Porada Fachowca
Jeśli chcesz zasilić taśmę o długości 5 metrów i mocy 14,4 W/m, będziesz potrzebować zasilacza dysponującego mocą 72 watów. Wynika to z zastosowania wzoru 14,4*5 = 72

Zasilacze do lampek LED stałoprądowe – wartość prądu na wyjściu jest stała, a napięcie zmienia się zależnie od obciążenia.


Zasilacza LED – jak wybrać?

Zasilacz do lampy LED powinien być wybrany po wcześniejszym zapoznaniu się z jego parametrami oraz długością listwy LED. Podczas wyboru zwróć więc uwagę na poniższe kwestie.

Obudowa
Zastanów się, czy potrzebujesz zasilacza znajdującego się z zamkniętej obudowie wykonanej z plastiku, do której wchodzą przewody InPut oraz OutPut. Innym rozwiązaniem jest perforowana obudowa z metalu z przewodami przykręconymi do określonych przez producenta miejsc na zasilaczu.

Maksymalne obciążenie [W]
Bez względu, na jaki zasilacz LED się zdecydujesz, zawsze na opakowaniu znajdziesz informacje o maksymalnej mocy obciążenia, jaką możesz podłączyć do urządzenia. Na wyjściu produktu masz do dyspozycji 230 V, a na wyjściu 12 V lub 24 V. W celu dowiedzenia się, jaką mocą możesz obciążyć zasilacz przemnóż napięcie oraz prąd na wyjściu OUTPUT.

Przykład
Jeśli chcesz dobrać moc, powinieneś przemnożyć napięcie przez prąd wyjściowy: 12[V] x 5[A] = 60W (Takiego zasilacza potrzebujesz).

Szczelność
Klasa szczelności zasilacza LED jest cenną wskazówką, co do podjęcia decyzji związanej z wodoodpornością produktu. W przypadku, gdy zasilacz ma być narażony na kontakt z wilgocią lub wodą, koniecznie wybieraj rozwiązania o klasy szczelności IP67. W innym wypadku, gdy zasilacz będzie we wnętrzu budynku, nie musisz w taki dużym stopniu zwracać uwagi na szczelność. Wtedy lepiej sprawdzi się zasilacz z klasą IP20.

Wymiary
Zazwyczaj większa moc zasilacza LED przekłada się na duży rozmiar zasilacza. Jeśli jednak potrzebujesz mocy, ale nie masz miejsca, zdecyduj się na produkty niestandardowe, którymi są zasilacze ultraniskie. Znajdziesz je w popularnych marketach budowlanych i sklepach z oświetleniem.

Napięcie wyjściowe
Odpowiednie napięcie wyjściowe jest zależne od tego, co dokładnie chcesz zasilać. W przypadku taśmy LED 12 V najlepiej sprawdzi się zasilacz z napięciem 12 V. Analogicznie, jeśli dysponujesz taśmą 24 V, wybierz zasilacz 24 V. Niedopilnowanie zgodności tych parametrów sprawi, że listwa LED nie będzie działać.

Napięcie wejściowe
Większość dostępnych w sklepach rozwiązań jest wyposażonych w zakres napięcia wejściowego między 110 a 230 V. W praktyce oznacza to, że zasilacz LED może być podłączony bezpośrednio do instalacji elektrycznej.


Jakich błędów przy wyborze taśmy LED unikać?

Bardzo często osoby, chcące zamontować światło LED nie do końca wiedzą, jaką taśmę należy zastosować i popełniają powszechne błędy. Poniżej znajdziesz kilka kwestii, na które powinieneś uważać.

LED to nie tradycyjna żarówka
Nie możesz przekładać mocy żarówki na listwę LED. Te dwa urządzenia są ze sobą tożsame. Jeśli więc będziesz wybierać taśmy LED o takiej samej mocy, jak tradycyjne żarówki, możesz zauważyć wzrost kosztów za energię elektryczną.

Gęstość diod nie jest najważniejsza
Duże zagęszczenie diod na taśmie LED wcale nie znaczy, że będziesz mógł cieszyć się intensywnym oświetleniem. O wiele lepszym kryterium jest strumień świetlny mierzony w lumenach, który ma bezpośredni wpływ na skuteczność listwy.

Nieznane firmy
Instalacje LED najczęściej ma służyć przez wiele lat, a więc konieczne jest, by jej poszczególne komponenty charakteryzowały się dużą trwałością. Wybieraj tylko produkty renomowanych firm, by uniknąć problemów technicznych i ewentualnych awarii. Im bardziej znana marka, tym mniejsze ryzyko uszkodzenia.

Zasilacz LED – dobierz odpowiedni
Jak widzisz, zasilacze do lampek LED wymagają dobrania ich parametrów do listwy. Jeśli zlekceważysz wskazówki zamieszczone w tym tekście, Twoje oświetlenie nie będzie działać tak, jak powinno oraz narazisz się na wysokie rachunki za energię elektryczną. Gdy dobierzesz odpowiednio zasilacz, możesz liczyć na efektowną instalację LED, która wprowadzi do Twojego domu przyjemną atmosferę.