Zaprawa murarska – rodzaje, cena i właściwości
Doskonała do murowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych – oto zaprawa do murowania. Jest to podstawowy rodzaj chemii budowlanej. Pozwala łączyć ze sobą elementy wykorzystywane do budowy, np. cegły czy bloczki betonowe. Pomaga też tworzyć wylewki, fundamenty domu czy posadzki. Dowiedz się więcej o tym ważnym materiale!
Zaprawa murarska – rodzaje
Zaprawa do murowania to substancja spajająca, której nie może zabraknąć na budowie. Jej skład jest dość prosty. Zazwyczaj to mieszanina piasku, wody oraz spoiwa, czyli najczęściej cementu. Co jest najważniejsze w zaprawie murarskiej? Proporcje i składniki. To dzięki nim gotowa zaprawa świetnie wiąże.
• Zaprawa murarska cementowa. Wyróżnia się doskonałą wytrzymałością. Wiąże w środowisku wodnym. Idealna do murów wewnątrz i na zewnątrz – głównie ze średniej wielkości elementów ceramicznych, betonowych, silikatowych czy kamiennych (w tym także do murowania ścian piwnic czy fundamentów).
• Zaprawa murarska cementowo-wapienna. Ze względu na dodatek wapna jest wykorzystywana najczęściej do murowania ścian domów. Cechuje się dobrą urabialnością, odpowiednią elastycznością, a także wytrzymałością po związaniu. Idealna do ścian działowych, nośnych, fundamentowych.
• Zaprawa murarska wapienna. Mieszanina wapna, piasku i wody, która stosowana była z powodzeniem już w średniowieczu. Mieszanka jest plastyczna, pozwala „oddychać” ścianom, tworzy trwałe połączenia. Doskonała do murowania ścian (szczególnie nośnych), tynkowania czy sklepień – wewnątrz i na zewnątrz.
• Zaprawa murarska gipsowa. Mieszanina gipsu palonego z wodą. Dość rzadko używana w powszechnym budownictwie. Produkt odznacza się właściwościami hydraulicznymi. Jest doskonały do robót murarskich i odlewów gipsowych.
• Zaprawa murarska gipsowo-wapienna. Mieszanka gipsu, wapna, piasku i wody. Dobra do prac wewnątrz: tynkowania ścian i stropów, łączenia elementów gipsowych, murów z cegieł ceramicznych, mocowania przewodów lub wykładzin ceramicznych.
Zaprawa murarska – cena
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gotowych zapraw murarskich w wiaderku lub tradycyjnych workach papierowych. Najchętniej wybierane marki to Atlas, Baumit, Kreisel czy Weber. Cena gotowej zaprawy do murowania zaczyna się od około 11 zł, a kończy na około 30 zł za 25 kg materiału.
Przykładem może być zaprawa murarska Atlas 25 kg. Została ona stworzona z odpowiedniej mieszaniny spoiwa cementowego, kwarcowych wypełniaczy oraz dodatków, które uszlachetniają strukturę. Całość jest łatwa w przygotowaniu, ma wysoką przyczepność i odpowiednią plastyczność, co sprawia, że praca z nią jest komfortowa. Tego typu gotowe zaprawy do murowania są wodoodporne i mrozoodporne. Można z nich korzystać wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Ciekawym wyborem jest także zaprawa murarska tzw. cienkowarstwowa. Cienkie spoiny pozwalają wprowadzić dodatkowe oszczędności na budowie, a do tego samo murowanie jest tu po prostu szybsze. Przykład tego typu spoiwa to zaprawa murarska cienkowarstwowa Weber ZM10 25 kg. Materiał jest wodo- oraz mrozoodporny. Doskonale nadaje się do cienkowarstwowego murowania bloczków z gazobetonu i silikatów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Zaprawa do murowania – właściwości
Wybierając gotową zaprawę murarską, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Należy przede wszystkim myśleć też o swoim projekcie i konkretnych wymaganiach, które musi spełnić spoiwo.
• wiązanie – pytania pomocnicze: jak szybko wiąże dana zaprawa murarska? Czy jest szybko- czy wolnowiążąca? Czy ma dodatki opóźniające czas wiązania? Czy ma dość spory dodatek wapna w stosunku do cementu, co wydłuża czas wiązania?
• przyczepność do podłoża – pytania pomocnicze: do jakiego rodzaju podłoża nadaje się spoiwo? Czy zaprawy murarskiej można używać do podłoży porowatych czy gładkich? Czy zaprawa ma liczne domieszki, które ją napowietrzają, a tym samym zmniejsza się jej przyczepność?
• wytrzymałość na ściskanie – pytania pomocnicze: do jakiej klasy zapraw murarskich zaliczamy dane spoiwo (M1, M5, M10, M15 itp.)? Jaką klasę wytrzymałości mają spajane elementy (wytrzymałość zaprawy nie powinna być od nich większa)?
• urabialność – pytania pomocnicze: jak pracuje zaprawa po wymieszaniu? Czy jest elastyczna? Czy do zaprawy należy dodać wapno, aby poprawić urabialność?
• parametry techniczne – pytania pomocnicze: czy zaprawa do murowania ma właściwości wodoszczelne? Czy spoiwo jest mrozoodporne? Czy produkt nadaje się do użycia na zewnątrz?
Przygotowujesz się do prac murarskich? Konieczna będzie zaprawa do murowania. Proporcje do jej wyrobienia, zakładając, że wykorzystujesz tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną z worka 25 kg, podane są na opakowaniu. Do tego typu gotowej zaprawy murarskiej dodajesz jedynie wodę. Inaczej sprawa wygląda w przypadku własnoręcznego przygotowania zaprawy, ale to już temat na osobny artykuł. Szukasz szybkich i wytrzymałych rozwiązań do swojego domu? Sprawdź ofertę gotowych zapraw do murowania w sklepie Bricoman!
Validate your login