Wylewka samopoziomująca – wady i zalety

Wylewka samopoziomująca – wady i zalety

Wylewka samopoziomująca (tzw. masa samopoziomująca szpachlowa czy posadzka samopoziomująca) służy do tworzenia równej powierzchni poziomej. Chcesz w prosty sposób wygładzić każde podłoże? Postaw na wylewki samopoziomujące. Poznaj wady i zalety tego szybkiego rozwiązania.


Wylewka samopoziomująca – główne wady


Wybierając wylewkę samopoziomującą, warto wiedzieć, że rozwiązanie mimo wielu zalet jest dość pracochłonne. To jeden z głównych minusów – szczególnie, jeśli do wykończenia nie zatrudniamy ekipy remontowej. Przygotowanie podłoża powinno objąć m.in. dokładne odpylanie, odkurzanie, naprawę większych nierówności i pęknięć. Ważne jest także gruntowanie oraz wykonanie dylatacji w miejscach newralgicznych (np. wokół ścian czy słupów).
Typowa wylewka samopoziomująca cementowa, jak wylewka samopoziomująca Sopro FLOOR, wymaga też rozrobienia. Odpowiednie przygotowanie sprawia, że – po pierwsze – całość doskonale zwiąże, a po drugie – prawidłowo wypoziomuje powierzchnię. Do wymieszania wylewki samopoziomującej potrzebna będzie woda, sucha zaprawa, a także mieszadło wolnoobrotowe.
Minusem może być także sam sposób rozprowadzania materiału. Należy to zrobić w miarę szybko i sprawnie. Masa musi być bowiem w stanie płynnym. Całość dobrze jest rozprowadzać dodatkowo pacą czy nawet wałkiem kolczastym w celu lepszego odpowietrzenia.
Posadzki samopoziomujące wymagają też czasu, choć najczęściej materiały te są szybkoschnące i nawet po dość krótkim czasie można po nich chodzić czy nawet przeprowadzać dalsze prace. Niemniej ważne jest, aby zawsze odczekać do ich całkowitego związania. W przypadku różnych materiałów będzie to zakres 1-7 dni lub dłużej.
Kolejny problem przy wyborze wylewki samopoziomującej – cena. Worek 25 kg może kosztować 12-100 zł. Rozpiętość jest więc spora. Przy kupnie konkretnej wylewki samopoziomującej wydajność i cena to dwa najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę.


Ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m²?
Uśredniona wydajność wylewki to najczęściej ok. 1,7 kg/m² na milimetr grubości warstwy. Do dokładniejszych obliczeń warto użyć kalkulatora wylewki samopoziomującej – sprytne narzędzia dostępne są w internecie.

Wylewka samopoziomująca – wady i zalety
Masa samopoziomująca – zalety rozwiązania


Największa zaleta betonu samopoziomującego to zdolność do samorozprowadzania się i wyrównywania na poziomej płaszczyźnie. Oczywiście nie oznacza to, że wystarczy wylać masę i jedynie odczekać na jej związanie. Potrzeba tu pracy, jednak powierzchnia łatwo formuje się, a proces zajmuje mniej czasu niż w przypadku typowej wylewki betonowej bez samopoziomowania.
Po rozprowadzeniu takiej „podłogi samopoziomującej” dana powierzchnia zyskuje szybko pełną gładkość i równość. Ubytki i nierówności są zniwelowane. Zapewnia to struktura wylewki, która jest najczęściej płynna lub półpłynna.
Kolejny atut to wysoka odporność wylewki betonowej samopoziomującej. Po wyschnięciu materiał nie pęka, wykazuje dużą wytrzymałość na ściskanie i zginanie. Poza tym doskonale chroni znajdujące się pod spodem instalacje (np. ogrzewanie podłogowe). Co więcej, stanowi idealny podkład na kolejne warstwy, czyli płytki lub panele.
Dużym plusem jest także fakt, że wylewka samopoziomująca – grubowarstwowa czy cienkowarstwowa – nie wymaga korekt i poprawek. Jeśli praca została wykonana krok po kroku według zaleceń producenta, można uniknąć wielu problemów typowych dla innych rozwiązań niesamopoziomujących (pęknięcia, fałdy, niska wytrzymałość).
Warto dodać, że dostępne są różne rodzaje cementu samopoziomującego. Można ich używać do wielu powierzchni, np. tych narażonych na zawilgocenia. Materiał sprawdzi się zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku starszych konstrukcji, które musimy dogłębnie zregenerować. Gotowa wylewka samopoziomująca polecana jest do mieszkań, na zewnątrz budynków, a także do powierzchni użyteczności publicznej.

Wylewka samopoziomująca – wady i zalety
Posadzka samopoziomująca – podsumowanie


Wydajność wylewki samopoziomującej, a także sposób jej działania powinny przekonać Cię do tego rozwiązania. Co więcej, podczas jej układania nie pojawiają się nierówności czy inne defekty, które należy wyrównywać ręcznie. W rozprowadzaniu materiału większość pracy wykonuje bowiem sama grawitacja!
Roboty związane z masami samopoziomującymi nie zajmują dużo czasu. Wyspecjalizowana ekipa potrzebuje maksymalnie kilku dni, aby wykonać wylewkę w całym obiekcie. Najdłuższe w procesie jest wysychanie podłoża.
Czynnikami, które mogą potencjalnie zniechęcić inwestora, są koszty związane z zastosowaniem zaprawy samopoziomującej. Ceny materiałów, a także robocizny są dość wysokie i najekonomiczniej jest wykonać całość samodzielnie. Na szczęście osoby, które same wykonują tego typu remonty, nie powinny mieć z posadzkami samopoziomującymi zbyt wiele problemu. Owszem, proces wymaga minimum wiedzy technicznej, ale jest o wiele prostszy niż praca z wylewkami tradycyjnymi.
Szukasz szybkiej wylewki samopoziomującej? Postaw na jakościowe produkty Bricoman oraz ciesz się gładką i odporną powierzchnią.