Wylewka samopoziomująca – rodzaje i parametry

Wylewka samopoziomująca – rodzaje i parametry

Jaką wydajność ma wylewka samopoziomująca, na jaką grubość ją układać i jakie jest jej zużycie na metr kwadratowy? Poznaj najważniejsze rodzaje masy samopoziomującej. Dowiedz się też, jakie są ważne parametry popularnych wylewek.

Jaka wylewka samopoziomująca? Rodzaje ze względu na grubość


Szukając odpowiedniej wylewki samopoziomującej, warto poznać kilka podstawowych rodzajów tego tworzywa. Po pierwsze, wyróżniamy dwie odmiany ze względu na sposób układania:

Wylewka samopoziomująca – grubość
Zastanawiasz się, jak gruba powinna być wylewka? Zajrzyj koniecznie do projektu swojego domu. Parametr powinien być tam określony. W normach przyjmuje się, że grubość posadzki na ogrzewaniu podłogowym powinna wynosić min. 30-35 mm. Bez ogrzewania podłogowego to ok. 35 mm.

Masa samopoziomująca a szybkość schnięcia


Kolejny podział w przypadku wylewki samopoziomującej dotyczy tego, ile schnie materiał. Dokładne oszacowanie szybkości wiązania pozwala zaplanować wydajniejszą pracę. Do wyboru są:

 

Wylewka samopoziomująca – rodzaje i parametry

Posadzka samopoziomująca – rodzaje ze względu na skład


Wylewki dzielą się także ze względu na składniki, z których zostały wykonane.
Wylewka samopoziomująca cementowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów tego materiału budowlanego. Jej głównym spoiwem jest cement. Wylewki te cechuje duża odporność. Świetnie sprawdzą się też w wielu projektach, m.in. w przypadku garaży czy na zewnątrz. Wylewki cementowe mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach suchych i z podwyższoną wilgotnością.
Cementem samopoziomującym jest m.in. wylewka samopoziomująca Kreisel Renogrunt 410, CT-C30-F7 25 kg, 2-20 mm. To typowa wylewka cementowa i cienkowarstwowa, którą najlepiej stosować na grubość 2-20 mm.
Kolejnym rodzajem są nowoczesne wylewki anhydrytowe, jak wylewka anhydrytowa Knauf FE 50 Largo, CA-C25-F5 30 kg, samopoziomująca, 25-60 mm. Tego typu podłoże – w przeciwieństwie do cementu – nie akumuluje ciepła i nie oddaje go miarowo do otoczenia. Wylewka jest czuła na zmiany temperatury i wykazuje bardzo dobre przewodzenie ciepła, dlatego sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego. Nie wymaga szlifowania, jest też płynniejsza niż odpowiedniki cementowe, stąd łatwiej ją rozprowadzać.


Wylewka samopoziomująca – wydajność i zużycie


Ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m²? Warto zapamiętać, że średnio do wykonania metra kwadratowego wylewki samopoziomującej o grubości 1 mm należy przygotować ok. 1,4-1,7 kg suchej masy.
Pytanie brzmi więc: jaką posadzkę i gdzie planujesz stworzyć. W końcu dobra wylewka może być pokryta praktycznie każdym rodzajem wykończenia podłogi – od wykładzin, przez parkiet czy panele, aż do płytek. Żeby system prawidłowo działał, należy mieć na uwadze, że wydajność wylewki samopoziomującej zależy od rodzaju tego materiału, docelowej grubości podłoża oraz zastosowanego w pomieszczeniu systemu grzewczego.


Jaka wylewka samopoziomująca do łazienki?
Wylewka betonowa samopoziomująca w łazience musi być materiałem przeznaczonym do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności. Taki rodzaj podłóg samopoziomujących polecany jest m.in. do kuchni, pralni, a także wspominanych łazienek. Dobrym przykładem jest podkład podłogowy Atlas SMS 30, CT-C30-F7 25 kg, samopoziomujący, szybkosprawny, 3-30 mm. Pamiętaj o użyciu w tym pomieszczeniu tradycyjnej folii lub tzw. folii w płynie oraz taśmy dylatacyjnej, którą wykleja się styki ściany i podłogi. Gotowa wylewka samopoziomująca otrzyma wtedy należytą izolację.

Wylewka samopoziomująca – rodzaje i parametry
Czy wylewka samopoziomująca jest konieczna?


Tak. Co daje wylewka samopoziomująca? Przede wszystkim pozwala idealnie wyrównać podłoże. Dzięki niej posadzka z płytek czy paneli posłuży przez wiele lat w bardzo dobrym, niezmienionym stanie. Co więcej, szybka wylewka samopoziomująca doskonale zastępuje inne metody poziomowania podłogi, jak chociażby czasochłonne legary – drewniane belki, na których opiera się deski podłogowe.
Przymierzasz się do remontu? Wybieraj produkty najwyższej jakości. W Bricoman znajdziesz wylewki samopoziomujące, które usprawnią Twoją pracę.