Wentylacja w domu - jak zadbać o prawidłowy przepływ powietrza?

wentylacja_w_domu_jak_zadbac_o_prawidlowy_orzeplyw_powietrza_1.jpg

Wentylacja w domu to bardzo ważny aspekt wpływający na komfort życia, ale i odpowiednią kondycję całego budynku. Stworzenie skutecznego obiegu powietrza nie jest jednak prostym zadaniem i powinno być przemyślane jeszcze na etapie budowy. Z tego tekstu dowiesz się, jak zrobić wentylację w pomieszczeniu i zapewnić wszystkim domownikom dostęp do tlenu.

 

Wentylacja w domu – dlaczego wymiana powietrza jest tak ważna? Musisz mieć świadomość, że w powietrzu, którym oddychasz, znajduje się wiele drobnoustrojów oraz bakterii. Gdy ich nagromadzenie jest za duże, może dojść do podrażnienia dróg oddechowych domowników. Z tego też względu istotne jest zapewnienie skutecznej cyrkulacji powietrza nie tylko w obrębie pomieszczenia, ale i całego domu. 

 

Wywietrznik w pokoju

Oczywiście najskuteczniejszym i jednocześnie najprostszym sposobem jest otwieranie okien, ale zimą może to być nieco problematyczne. Z tego względu powinieneś zadbać o funkcję rozszczelnienia, która pozwala na niewielki przepływ powietrza i napływ świeżego tlenu do wnętrz. Wystarczy tylko, że ustawisz klamkę okna pod kątem 45 stopni. Rób to szczególnie w okresie zimowym, by zapewnić odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Innym sposobem na dopływ świeżego powietrza do wnętrza domu jest skorzystanie ze specjalnych urządzeń zwanych wywietrznikami. Wywietrznik w oknie to element ramy, który może w sposób automatyczny lub manualny otwierać się i zamykać w celu kontroli przepływu powietrza. Szczególnie ciekawe są produkty, które chronią również przed smogiem i w przypadku dużego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, zamykają się.

 

Jaka wentylacja do łazienki?

Łazienka to najbardziej problematyczne w kwestii wentylacji pomieszczenie w całym domu. W końcu spędzasz w niej dużo czasu podczas codziennych zabiegów higienicznych oraz pielęgnacyjnych. Odpowiedni przepływ powietrza jest więc bardzo ważny, by uzyskać komfort oraz atmosferę sprzyjającą relaksowi. Pierwsze, co powinieneś zrobić, jeśli zależy Ci na cyrkulacji powietrza w łazience, jest zastosowanie odpowiednich drzwi. Chodzi o takie, które w swojej dolnej części są wyposażone w otwory wentylacyjne. Dzięki nim będziesz mógł skutecznie pozbywać się wilgoci zebranej po kąpieli. Same drzwi to jednak nie wszystko. W łazienkach dobrze spisze się również elektryczny wentylator z higrostatem. Takie rozwiązanie zaczyna działa, gdy wilgotność powietrza osiągnie określony pułap. W sklepach dostępne są wentylator automatyczne lub takie, które wymagają od użytkownika ręcznego uruchomienia. Jeśli jeszcze nie zaopatrzyłeś się w tego typu urządzenie, powinieneś to zrobić.

 

wentylacj_w_domu_jak_zadbac_o_prawidlowy_przeplyw_powietrza_2.jpg

 

Czy wiesz, że?
Nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń znacznie zwiększa ryzyko powstawania pleśni, zaduchu oraz nadmiernego gromadzenia się wilgoci. Cyrkulacja jest szczególnie ważna w przypadku przestrzeni kuchennych i łazienkowych. Co więcej, wymiana powietrza może uratować Ci życie, gdy w Twoim domu z kominkiem zacznie pojawiać się czad. Na szczęście na rynku znajdziesz specjalne czujniki tlenku węgla, która ostrzegą, gdy „cichy zabójca” pojawi się w powietrzu.

Wentylacja w domu, a urządzenia gazowe

Wentylacja powietrza jest ważna i z tym nie ma co dyskutować. Musisz jednak mieć świadomość, że nawet najlepiej zorganizowana cyrkulacja nie pomoże, gdy w Twoim domu znajdują się niesprawne urządzenia gazowe. Ich zły stan może doprowadzić do ulatniania się substancji, która stworzy realne zagrożenie wybuchu. Skoro więc zająłeś się tematem wentylacji, sprawdź również przy okazji, czy piec, który zapewnia ciepłą wodę, jest w stu procentach szczelny.  Wentylacja w domu – często popełniane błędy. Pomimo wielu kampanii informacyjnych oraz tekstów takich jak ten, niektórzy właściciele domów wciąż popełniają błędy, jeśli chodzi o domową wentylację. Poniżej znajdziesz spis kilku najgorszych praktyk, których dopuszczają się osoby bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia w kwestii obiegu powietrza.

  1. Zaklejanie kratek wentylacyjnych.
  2. Zastawianie kanałów meblami i innymi elementami wyposażenia.
  3. Brak odpowiednio zaplanowanej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi.
  4. Brak nawiewników lub ich zaklejanie.

 

Wiesz już, jak zrobić wentylację Jak widzisz, wentylacja powietrza to temat, który dotyczy każdego bez względu, czy mieszka w domu jednorodzinnym, czy w bloku. Odpowiednia cyrkulacja powietrza pozwala na zadbanie o zdrowie domowników oraz znacznie niweluje ryzyko związane z powstawaniem grzybów i pleśni. Dostęp do świeżego powietrza wpływa pozytywnie na samopoczucie oraz sprawia, że w pomieszczeniach nie ma „zaduchu”. To wszystko poprawia koncentrację oraz jakość snu. Skorzystaj z naszych rad i już dzisiaj zorganizuj skuteczną cyrkulację powietrza w domu lub mieszkaniu. Wbrew pozorom to zadanie jest łatwiejsze, niż może Ci się wydawać. Pamiętaj jednak o stworzeniu planu.