Układanie, wymiary i cena bloczków fundamentowych krok po kroku

 

Jak obniżyć koszty stawiania ścian fundamentowych i przyspieszyć pracę? Wystarczy skorzystać z wygodnego i stosunkowo taniego rozwiązania, jakim są gotowe bloki betonowe fundamentowe. Jakie są ich wymiary, ile trzeba za nie zapłacić i w jaki sposób się je układa? Na te pytanie odpowiadamy w poniższym wpisie.

Bloczki fundamentowe – co to takiego i do czego służy?

Bloczki fundamentowe to gotowy element konstrukcyjny, który pozwala sprawnie, szybko i stosunkowo tanio postawić ściany fundamentowe. Betoniki mają formę prostopadłościanu wykonanego z betonu o różnej klasie wytrzymałości (najczęściej C12/15, C16/20 lub C20/25). To materiał odporny na wilgoć, ogień i mróz, ale ma też swoje minusy – ściana wykonana z betoników fundamentowych jest mniej wytrzymały na obciążenie niż ściana z monolitycznego betonu, wylewanego z wykorzystaniem systemu szalowania.

 

Wymiary bloczka betonowego na fundament. Jak duże betoniki wybrać?

Wielkość bloczka betonowego zazwyczaj wynosi 380 x 250 x 140 mm lub 120 mm, jednak różni producenci mogą proponować betoniki także w innych rozmiarach. Zazwyczaj pojedynczy bloczek nie waży więcej niż 25-30 kg – inaczej murowanie ścian byłoby zdecydowanie trudniejszym zadaniem.

Wskazówka!
Jak już wspomnieliśmy, dostępne na rynku bloczki fundamentowe co do zasady występują w formie prostopadłościanów. Mogą jednak posiadać różnego rodzaju wgłębienia, które zmniejszają wagę elementu.

Ile kosztuje bloczek fundamentowy? Sprawdzamy ceny


Cena bloczków betonowych to jedna z tych kwestii, która może najbardziej interesować osoby stojące przed zadaniem postawienia fundamentów. Ile trzeba wydać na tego typu element? To zależy od rodzaju betoników, a więc od ich wielkości, rodzaju betonu i jego wytrzymałości, od konkretnego producenta czy sklepu. Zazwyczaj bloczek o standardowych wymiarach kosztuje około 3-4 zł. Jeśli przyjąć, że na metr kwadratowy ściany potrzebnych jest około 20 betoników, daje to łączny koszt około 80 zł. Oczywiście docelowa ilość elementów będzie zależeć od sposobu murowania. Cennik bloczków fundamentowych może się zmieniać z roku na rok, na przykład z powodu inflacji, zwiększenia kosztów produkcji, transportu itd.

 

Gdzie kupić bloczki betonowe?

Wiele osób może szukać w internecie takich haseł, jak “bloczki fundamentowe olsztyn” czy “bloczki fundamentowe warszawa” w celu zlokalizowania najbliższej betoniarni. Warto mieć świadomość, że zakup betoników w takim miejscu to nie jedyne rozwiązanie. Bloczki betonowe B25, B20 i w innych klasach odporności znajdziesz też w ofercie dobrych marketów budowlanych, takich jak Bricoman. Jeśli chcesz zainwestować w jakość i bezpieczeństwo, zachowaj ostrożność w przypadku ogłoszeń typu “sprzedam bloczki betonowe”. Zaufanie do renomowanych marek na pewno się opłaci.

Jak układać gotowe bloczki fundamentowe krok po kroku?

Układanie bloczków fundamentowych nie jest bardzo trudnym zadaniem, jednak dość wymagającym – w końcu ściany fundamentowe są kluczowym elementem budynku. Gotowe bloczki fundamentowe muruje się stosunkowo szybko, z wypełnieniem spoin poziomych i spoin pionowych. Ułatwieniem w tym zadaniu może być wykorzystanie bloczków fundamentowych z gotowym wyprofilowaniem typu pióro-wpust lub z wgłębieniami, które mogą ułatwiać trzymanie elementu w ręku. Co należy wiedzieć o układaniu bloczków?

 

  • Ściany fundamentowe wykonuje się zazwyczaj do wysokości 30-50 cm ponad poziom gruntu, jednak wartość ta może być inna. Zależy to od ustalonych stref przemarzania gruntu, których w Polsce jest cztery.
  • Zaleca się, by ściany wykonane z bloczków betonowych nie powinny być węższe niż 20 cm.
  • Betoniki fundamentowe można układać na dowolnym boku, jednak zawsze należy zachować przesunięcie o 1/2 elementu w kolejnym rzędzie.
  • Pionowe spoiny powinny mieć grubość około 10-20 mm, a poziome – 10-15 mm.
  • Mury szersze niż 38 cm należy stawiać z przewiązaniem poprzecznym.
  • Do murowania bloczków betonowych używa się tradycyjnej zaprawy cementowej. Nie należy stosować zapraw cementowo-wapiennych.
  • W budynkach podpiwniczonych ściany trzeba koniecznie usztywnić, aby mogły przenieść napór gruntu.
    Sposób układania bloczków można dostosować do indywidualnych potrzeb. Przykładowo w razie konieczności postawienia wąskiej ściany fundamentowej, bloczki można ustawić tak, by uzyskać ścianę o szerokości 12-14cm.
  • Ściany stawia się na fundamentach (ławie lub płycie fundamentowej). Ich grubość jest zależna od grubości ścian nadziemia. Bloczki fundamentowe układaj na tak zwaną “cegiełkę”, czyli z przesunięciem o pół elementu z każdym kolejnym rzędem. Zadbaj o to, by pełna spoina miała 1,5 cm.
  • Nadmiar zaprawy należy natychmiast zebrać i wykorzystać do mocowania kolejnego bloczka.
  • Miej przez cały czas na uwadze poziom bloczków.


Ten wpis przygotowaliśmy po to, żeby zwiększyć Twoją wiedzę na temat tego, co to są bloczki fundamentowe, jakie są ich ceny i jak je układać. Z naszymi podpowiedziami stawianie ścian fundamentowych nie będzie dla Ciebie żadnym wyzwaniem.