Taczka budowlana – jaki model wybrać?
Taczka budowlana to przydatne akcesorium, które zdecydowanie ułatwia wykonywanie różnego rodzaju prac na budowie. Przy jakich zadaniach sprawdza się najlepiej? Jak można rozpoznać naprawdę wart swojej ceny model? Na te pytania odpowiadamy w tym poradniku.
Taczka budowlana – co to jest i do czego służy?
Taczka budowlana to narzędzie ręczne, które służy do transportu różnego rodzaju materiałów budowlanych, takich jak piasek, gruz, cement, wapno, zaprawy murarskie czy cegły. Składa się z metalowej lub drewnianej platformy, która służy do umieszczenia ładunku, a także dwóch kół lub jednego koła oraz uchwytu, którym taczka jest prowadzona. Dzięki taczce budowlanej można łatwo i szybko przenosić duże ilości materiałów z jednego miejsca na drugie, co jest szczególnie przydatne podczas prac budowlanych czy remontowych. Taczki budowlane wykorzystywane są też w pracach ogrodniczych na działkach czy w gospodarstwach rolniczych, np. do przewozu ziemi, roślin, narzędzi itd. Oczywiście taczki budowlane znajdują swoje zastosowanie także w przemyśle.
Jak wybrać najlepszą taczkę budowlaną? Jaki model będzie najlepszy? Jaka powinna być jej pojemność? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części naszego artykułu.
Pojemność taczki budowlanej – jaka będzie optymalna?
Zacznijmy od zagadnienia, które może nurtować wielu naszych czytelników. Jaka powinna być pojemność taczki budowlanej? Należy dostosować ją do rodzaju i ilości transportowanego materiału, a także do indywidualnych potrzeb konkretnego użytkownika. Zazwyczaj taczki budowlane mają pojemność od 50 do 150 litrów.
Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej pojemności, to warto kierować się kilkoma zasadami. W przypadku transportu materiałów o dużej masie, takich jak, chociażby piasek, żwir czy gruz, warto wybrać taczki o większej pojemności, rzędu np. 100-150 litrów. Dzięki temu unikniemy konieczności częstego przewożenia materiałów i zaoszczędzimy czas oraz siły. Warto jednak pamiętać, że tego typu narzędzie nie może być samo w sobie bardzo ciężkie. Powinno być też stabilne i prowadzić się bez nadmiernego wysiłku. W przypadku transportu lekkich materiałów, takich jak liście, gałęzie czy narzędzia, mniejsza taczka o pojemności około 50 litrów może być wystarczająca.
Jak sprawdzić, jaka jest pojemność taczki? Sprawdź oznaczenie w litrach lub w metrach sześciennych.
Budowlana taczka jednokołowa czy dwukołowa?
Zastanawiasz się nad tym, jaki model taczki budowlanej kupić? Do wyboru będziesz mieć nie tylko różne pojemności, ale też dwa rozwiązania konstrukcyjne: taczkę jednokołową lub dwukołową (nazywaną też niekiedy japonką lub kolebą). To, która z nich sprawdzi się lepiej, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkownika oraz od rodzaju prac, jakie będą wykonywane. Jakie są między nimi różnice?
- Taczka jednokołowa ma zazwyczaj mniejszą pojemność i jest lżejsza od taczki dwukołowej, co sprawia, że jest bardziej zwrotna i łatwiejsza w prowadzeniu. Tego typu taczki są szczególnie przydatne do prac ogrodowych, takich jak przewożenie roślin, narzędzi, ziemi czy nawozów – umożliwiają łatwe manewrowanie w ciasnych przestrzeniach, mają większą zwrotność.
- Taczka dwukołowa pozwala na transport większych ilości cięższych materiałów, takich jak gruz, beton czy piasek. Dzięki dwóm kołom jest bardziej stabilna, co ułatwia transport ciężkich materiałów i zapobiega przewróceniu się ładunku.
Wskazówka:
Zwróć uwagę na to, że taczka dwukołowa jest bardziej uniwersalna i może być stosowana w szerszym zakresie prac budowlanych i ogrodniczych.
Dobra taczka, czyli… jaka? Oto cechy, na które warto zwrócić uwagę
Taczka budowlana to niemały wydatek, o którym spokojnie jednak można myśleć w kategoriach długofalowej inwestycji. Pod jednym jednak warunkiem: że będzie dobrej jakości. Na co zwrócić uwagę, kupując wybrany model? Poza pojemnością i ilością kół, istotna jest waga taczki – ma wpływ na to, jak łatwo można ją prowadzić i jak szybko przemieszczać się z nią na budowie. Warto upewnić się, z jakiego materiału wykonano koła – powinny być łatwe do prowadzenia po różnego rodzaju nawierzchniach i mieć odpowiednią (w kontekście stabilności i trwałości) średnicę.
Ile kosztuje taczka budowlana?
Ostatecznie to cena taczki budowlanej może mieć wpływ na wybór. Zanim się zdecydujesz na konkretny model, porównaj ceny u różnych producentów, biorąc pod uwagę wymienione przez nas wcześniej czynniki i parametry. Dzięki temu łatwiej Ci będzie znaleźć tę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania i jednocześnie będzie w Twoim budżecie. Ile kosztuje taczka budowlana? W rekomendowanych przez ekspertów marketach, takich jak Bricoman, można ją nabyć za około 200-500 zł. Jednak w internecie możesz też trafić na ogłoszenia w rodzaju “sprzedam taczkę budowlaną”, na których dostępne są taczki używane nawet za 50-80 zł. Warto być jednak ostrożnym – mogą nie spełniać swojego zadania tak, jak nowe.
Z tego poradnika dowiedziałeś się, czym jest taczka budowlana i do czego służy, jak wybrać tę najlepszą w swojej klasie cenowej i gdzie szukać interesujących promocji na taczki. Nie pozostaje nic innego, jak sprawdzić aktualną ofertę budowlanych taczek na Bricoman.pl!
Validate your login