Taczka budowlana a ogrodowa. Jakie są między nimi różnice i którą wybrać?
Zastanawiasz się, czy taczka ogrodowa i taczka budowlana są dokładnie takie same? Nie wiesz, czym się ewentualnie różnią i czy można je stosować zamiennie? W tym poradniku podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, żeby praca przebiegała gładko.
Taczka budowlana i taczka ogrodowa – czym się różnią?
Zastanawiasz się czy taczka budowlana i taczka ogrodowa to te same narzędzia? Tylko z pozoru. Chociaż oba rodzaje mają podobną funkcję – to narzędzia służące do przewożenia różnego rodzaju rzeczy czy materiałów na odległość – różnią się zasadniczymi cechami.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że taczka budowlana wykonana jest (a na pewno powinna być) ze znacznie bardziej solidnych i cięższych materiałów. Dodatkowo, często wyposażona jest w dwa koła. Te właściwości sprawiają, że taczką łatwiej przewozi się większy ciężar (żwir, zaprawy murarskie, cement) i łatwiej manewruje. Z kolei taczki ogrodowe, stosowane przede wszystkim przy sezonowych pracach porządkowych. Z uwagi na łatwość poruszania się z taczką po miękkim terenie czy między grządkami, ogrodowe modele są wyposażone w jedno koło (choć oczywiście nie musi być to zasadą).
Zwróć uwagę na to, że koła taczki ogrodowej są zazwyczaj szersze i bardziej miękkie, dzięki czemu łatwiej przewozić ją po trawniku bez uszkadzania go.
Cechy taczki ogrodowej i budowlanej. Poznaj najważniejsze parametry
Taczki budowlane i ogrodowe, jak już wiesz, różnią się konstrukcją. Najczęściej misy w tych pierwszych pozwalają przewieźć więcej metrów sześciennych materiału. Pojemność taczki budowlanej zazwyczaj przekracza 100-150 litrów, podczas gdy taczki ogrodowe są mniejsze.
Wpływa to również na wagę konkretnego modelu – wykonane z metalu tłoczonego lub spawanego taczki budowlane są solidne, ale stosunkowo ciężkie. Z kolei te do zastosowania w ogrodzie, zwłaszcza do prac przydomowych czy działkowych, są zdecydowanie lżejsze – często produkuje się je aluminium lub tworzywa sztucznego. Nowoczesne, plastikowe taczki ogrodowe mogą być ozdobą posesji, jednak trzeba pamiętać, że w okresie mrozów mogą być nieodporne na niesprzyjające czynniki atmosferyczne – należy bezwzględnie chować je do pomieszczeń (np. garażu).
Niezależnie od tego, jaki model taczki wybierzesz – ogrodową czy budowlaną, należy zwrócić uwagę na jakość tego narzędzia. Istotne będą solidne mocowania kół, wytrzymałe materiały, ergonomiczne uchwyty, ale też np. możliwość wymiany pojemnika.
Kiedy wybrać taczkę budowlaną, a kiedy ogrodową?
Jeśli chcesz, by Twoja praca przebiegała sprawnie, szybko i efektywnie, a do tego nie chcesz ryzykować kontuzji kręgosłupa, koniecznie dobierz właściwą taczkę do zadania, jakie przed Tobą stoi. Kiedy postawić na taczkę budowlaną, a kiedy na ogrodową? To proste:
- Taczka budowlana służy do przenoszenia materiałów budowlanych (takich jak piasek, cement, zaprawa, cegły, drewno, kamienie i inne elementy konstrukcyjne), z jednego miejsca na drugie. Zazwyczaj wykorzystuje się ją na placu budowy budynków, przy budowie dróg albo ogrodzeń. Powinna być w znacznym stopniu praktyczna, wytrzymała i odporna również na niesprzyjające czynniki (kontakt z wilgocią i chemią budowlaną, mróz czy deszcz).
- Taczka ogrodowa służy do przenoszenia takich materiałów, jak ziemia, torf, kompost, nawozy, kamienie, rośliny, ale też narzędzia. Jest niezastąpiona przy zakładaniu rabat, sadzeniu drzew i krzewów, przy wykonywaniu prac związanych z pielęgnacją ogrodu. Pamiętaj jednak: jeśli masz do wykonania prace w gospodarstwie rolnym, będziesz potrzebować solidniejszej taczki niż wówczas, gdy kosisz murawę i musisz przewieźć trawę do kompostownika.
Ile kosztuje taczka budowlana, a ile ogrodowa? Sprawdź ceny
Cena taczki zawsze zależeć będzie od wielu czynników – między innymi jakości, pojemności, materiału, z jakie została wykonana czy polityki cenowej producenta. W zależności od tego, ceny taczek mogą się wahać od około 100 złotych do nawet kilkuset złotych. Zazwyczaj nieco tańsze są taczki ogrodowe – proste modele z jednym kołem i pojemnością 60-80 litrów, wykonane z tworzyw sztucznych, można kupić już za około 100 złotych. W przypadku wytrzymałej taczki o większej pojemności, która będzie służyła nam przez wiele lat, trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie 200-500 złotych lub nawet więcej. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje dobra taczka, zerknij do takich marketów budowlanych, jak chociażby Bricoman – znajdziesz w nim modele najwyższej jakości w rozsądnej cenie.
Podsumowując; chociaż w niektórych przypadkach jak najbardziej można zastąpić taczkę budowlaną modele przeznaczonym do prac w ogrodzie (i odwrotnie), jednak narzędzia te zasadniczo się od siebie różnią. Zwróć uwagę na dobór właściwej taczki do pracy, jaką masz wykonać – to kwestia nie tylko Twojego komfortu, ale też bezpieczeństwa.
Validate your login