Sucha zabudowa - najczęstsze błędy
Sucha zabudowa to powszechnie stosowane prace budowlane, które pozwalają na wygodne i stosunkowo łatwe stworzenie podwieszanych sufitów, ścian działowych oraz zabudów wnęk. W tym tekście przedstawimy Ci kilka najczęściej popełnianych błędów podczas tworzenia suchej zabudowy. Dzięki temu unikniesz problemów, a prace remontowe przebiegną o wiele łatwiej.
Sucha zabudowa – czym właściwie jest?
Zanim przejdziemy do omówienia najczęściej popełnianych błędów przy tworzeniu suchej zabudowy, warto wyjaśnić, co właściwie oznacza ten termin. Sucha zabudowa jest to wykorzystanie systemów z płyt gipsowo-kartonowych. Sucha zabudowa cieszy się dużą popularnością ze względu na niską cenę materiałów oraz szerokie zastosowanie. Dzięki płytom bez problemu wykonasz ściankę działową, podwieszany sufit, zabudowę wnęki lub efektowny element dekoracyjny.
Zaletą suchej zabudowy jest brak konieczności stosowania klejów, zapraw oraz innych środków, które miałyby pomóc w połączeniu ze sobą dwóch płyt g-k. Do montażu stosuje się bowiem specjalne wkręty, które zapewniają wytrzymałość i stabilność połączenia.
Montaż systemów suchej zabudowy – najczęściej popełniane błędy
Poniżej znajdziesz spis najczęściej popełnianych błędów podczas montowania płyt g-k.
- Zły dobór materiałów
Osoby, które nie mają zbyt wiele doświadczenia w pracach remontowych, często wybierają złe materiały, które uniemożliwiają stworzenie zamierzonej konstrukcji. Pamiętaj, że płyty kartonowo-gipsowe występują w kilku rodzajach i każdy z nich ma swoje przeznaczenie. Dobrą praktyką jest więc zapoznanie się przed zakupem z informacjami udostępnionymi przez producenta. Dzięki temu unikniesz nieporozumień i będziesz mieć pewność, że kupujesz produkt, który sprawdzi się w Twoim konkretnym przypadku. - Złe składowanie
Materiały do suchej zabudowy są wytrzymałe i to właśnie wpływa na ich popularność. Wytrzymałe nie znaczy jednak niezniszczalne. Dlatego właśnie bardzo ważne jest prawidłowe składowanie płyt, by nie uszkodzić ich jeszcze przed właściwym montażem. Pierwszą zasadą składowania płyt jest przede wszystkim robienie tego na równym podłożu z wykorzystaniem specjalnych palet. Tylko w ten sposób zabezpieczysz materiał do czasu jego wykorzystania. Staraj się też unikać miejsc z dużą wilgotnością powietrza, ponieważ płyty w takich warunkach naturalnie pęcznieją, a gdy znajdują się już w suchym pomieszczeniu, wracają do naturalnych rozmiarów, co powoduje powstawanie nieestetycznych rys. Zwróć na to uwagę, jeśli kupujesz materiały do suchej zabudowy z wyprzedzeniem. - Niewłaściwe warstwy
Podczas wykonywania suchej zabudowy bardzo ważne jest uwzględnienie działających na nią sił fizyki, czyli wszelkiego rodzaju czynników, które mają bezpośredni wpływ na trwałość całej konstrukcji. Jeśli ściana tworzona przy pomocy płyt g-k ma być ogrzewana, konieczne jest zastosowanie warstwy izolacji termicznej. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się wełnę mineralną, która oferuje dobre właściwości izolacyjne i jest ogólnodostępna. W przypadku, gdy pominiesz warstwę izolacyjną, ściana może szybko ulec zawilgoceniu, a na jej powierzchni zacznie rozwijać się pleśń. Jeśli więc chcesz uniknąć tego typu problemów, pamiętaj o niezbędnych warstwach izolacyjnych. Tylko w ten sposób Twoja ściana z płyt g-k będzie odpowiednio zabezpieczona. - Niewłaściwie przygotowany ruszt
Stalowy ruszt to bardzo ważny element decydujący o trwałości całej zabudowy. Często popełnianym błędem jest dobór nieprawidłowych łączników mocujących metalowe profile bezpośrednio do konstrukcji budynku. Podczas tworzenia zabudowy dobierz kotwy tak, by pasowały do rodzaju podłoża. Nie zapomnij też zwrócić uwagi na długość łączników. Czasami płyty muszą być zamocowane z zachowaniem większego odstępu od stropu, dlatego pamiętaj, by zaopatrzyć się w łączniki o odpowiedniej długości. - Nieprawidłowe łączenie płyt
Konstrukcja stworzona z wykorzystaniem płyt g-k z czasem może się odkształcać, co powinieneś przewidzieć jeszcze przed rozpoczęciem prac. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu problemów jest zabezpieczenie siatką lub taśmą papierową wszelkiego rodzaju newralgicznych obszarów. Jeśli planujesz wypełnić spoiny gładzią bez wcześniejszego zbrojenia, obudowa szybko pokryje się rysami oraz pęknięciami.
Krawędzie dwóch płyt nie powinny znajdować się w jednej linii. Zadbaj o przesunięcie wynoszące minimum 15 cm względem linii otworu. Nie zapomnij też o dylatacji w połączeniach typu płyta g-k – posadzka, która powinna wynosić około 1-2 cm. W innym wypadku szczeliny pomiędzy krawędziami płyt będą się zmniejszać, a to doprowadzi do zbyt dużego ścisku.
Technologia suchej zabudowy – unikaj często popełnianych błędów
Jak widzisz, jest wiele błędów, które możesz popełnić przy tworzeniu suchej zabudowy bez dostatecznej wiedzy i doświadczenia. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, by wykonywać tego typu zadania, zainwestuj w profesjonalną ekipę, która zadba o poprawny przebieg prac i da Ci gwarancję stworzenia wytrzymałej suchej zabudowy.
Validate your login